banner6

Yakıt ihalesi en nihayet sonuçlandı

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun 10 aydır tamamlanamayan akaryakıt ihalesi en sonunda sonuçlandı. İhaleyi kazanan SideralLtd. periyodik aralıklarla bir yıl içinde kuruma 150 bin ton akaryakıt sağlayacak

Yakıt ihalesi en nihayet sonuçlandı
banner8

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) yılan hikayesine dönen akaryakıt ihalesi en sonunda sonuçlandı. Merkezi İhale Komisyonu tarafından açılan ihaleyi SideralLtd kazandı.

Kuruma akaryakıt getirilmesiyle ilgili süreç ise SideralLtd ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu arasında imzalanacak sözleşmeyle başlayacak. Böylece, bir yıl içerisinde periyodik aralıklarla 150 bin ton akaryakıt getirilecek.

banner134

Üresin: İhale sonuçlandı

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Halis Üresin, KIB-TEK’in akaryakıt ihalesini SideralLtd’in kazandığını söyledi.

Üresin, “Karar 5 gün askıda kalmıştı. Hiçbir itiraz gelmedi. Artık Kıbrıs Türk Elektrik Kuru

mu da sözleşmeyi yapacak ve yakıt sağlıklı bir şekilde, isteklere uygun bir şekilde adamıza gelecek. Yapılan ihaleye 3 firma katılmış ve biri geçersiz sayılmıştı. Kalan firmalardan fiyatı en uygun olan SideralLtd.’ di” dedi.

Büyükyılmaz: 150 bin ton akaryakıt alınacak

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, Merkezi İhale Komisyonu Başkanlığı’nın kendilerine yazıyı göndermesini beklediklerini söyledi ve Rekabet Kurulu’nun 5 günlük itiraz süresinin de tamamlandığını ifade etti.

 Bu süre zarfında herhangi bir itiraz olmadığından söz eden Büyükyılmaz, MİK’ten ilgili yazı geldikten sonra ilgili firmayı 3 gün içerisinde çağırıp, sözleşme imzalayacaklarını söyledi.

Büyükyılmaz, alınacak olan akaryakıtın toplam 150 bin ton olduğunu ifade ederek “150 bin ton akaryakıt bir yıl içerisinde kuruma getirilip, teslim edilecektir” dedi.

“Hazırlanan periyodik plana göre akaryakıt getirilecek”

Büyükyılmaz, söz konusu firmanın daha önce bu görevleri üstlenmiş bir firma olduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Sözleşme imzalandıktan sonra bizim hazırlamış olduğumuz periyodik plana göre bir yıl içinde 150 bin ton akaryakıtı firmanın kuruma getirip teslim etme zorunluluğu vardır. Getirmemesi durumunda cezai müeyyide uygulanır. Ancak getireceğini düşünüyorum. Herhangi bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum”.

“Elimizde son 26 günlük akaryakıt kalmıştı”

Turan Büyükyılmaz, 10 aydır tamamlanamayan ihalenin tamamlanmasının hem kurumu hem de Kıbrıs Türk halkını rahatlattığını söyledi.

KIB-TEK’in elinde son 26 günlük akaryakıt kaldığından söz eden Büyükyılmaz aksi durumda yine aynı sıkıntıların yaşanmış olacak olduğunu belirtti.

Büyükyılmaz, “Rekabet Kurulu’nda bir itiraz gelmesi durumunda aynı sorun tekrar yaşanmış olurdu. Bir itiraz gelmemesi hepimizi rahatlattı. Hayırlısı olsun. İnanıyorum bir yıl kurum sıkıntı yaşamadan akaryakıt alımını gerçekleştirecektir” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104