Yakıt ihalesi sil baştan!

banner37

KIB-TEK’e 220 bin tonluk akaryakıt temini ve taşınması için açılan ihalenin iptalinin ardından bu kez de “150 bin metrik tonluk” yeni ihaleye çıkılmasına karar verildi. Yaklaşık 1 yıldır sonuçlandırılamayan ihaleler yüzünden ülke birçok kez karanlığa mahkum olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

Yakıt ihalesi sil baştan!
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

“27 GÜNLÜK YAKITIMIZ KALDI”… MİK Başkanı Halis Üresin, KIB-TEK’e yakıt alınması için komisyona yeni bir dosya gönderildiğini, ancak yeni ihale talebinin bu kez “220 bin değil, 150 bin metrik tona” yönelik olduğunu söyledi. Uluslararası ihalelere Bakanlar Kurulu kararı olmadan çıkılamayacağına işaret eden Üresin, “Bakanlar Kurulu kararı gelir gelmez yeni ihaleye çıkacağız” dedi. KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz ise kurumun şu anda 27 günlük yakıtının kaldığını belirterek, vatandaşlara, elektrik kullanımında daha dikkatli olması çağrısı yaptı. Büyükyılmaz, ‘bölge bölge elektrik kesintisi’ yapılmayacağını, ancak vatandaşların özellikle klima kullanımına dikkat etmesiyle mevcut yakıtın daha uzun süre yetebileceğini kaydetti.

“BELGELERLE İLGİLİ OLUMSUZ RAPOR ALDIK” … MİK Başkanı Halis Üresin, iptal edilen akaryakıt ihalesinin perde gerisini de anlattı. Üresin, bir önceki ihalenin rayiç bedelinin 28 dolar olduğunu, ancak ihaleye katılan tüm şirketlerin evrakları ‘eksiksiz ve doğru olmuş olsa’ bile, ihaleye verdikleri tekliflerin rayiç bedelin üzerinde kaldığını söyledi. Üresin, “Bilirkişiler, son yapılan ihaleyle ilgili Sidereal Lines Şirketi’nin belgelerinin teknik şartnameye uygun olduğunu, ancak belgelerin üzerindeki ıslak imza konusunda yorum yapamayacaklarını söyledi. Biz de bunun üzerine belgelerin incelenmesi için PGM’ye gönderdik ve evrakların ‘tamam’ olmadığı yönünde olumsuz rapor aldık. Bunun üzerine ihaleyi iptal ettik” dedi

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) bir yıllık ihtiyacı olan “220 bin metrik ton” akaryakıt (fuel oil) temini ve taşınması için açılan ihalenin iptal edilmesinin ardından bu kez de “150 bin metrik tonluk” yeni bir ihaleye çıkılmasına karar verildi.

Aralık 2020’den bu yana yılan hikayesine dönüşen akaryakıt ihalesinin bir türlü sonuçlandırılamaması yüzünden yaklaşık 1 yıldır ülkenin elektriksiz kalmaması için çeşitli yollar deneniyor.

Hatırlanacağı üzere, Teknecik Elektrik Santrali’nde akaryakıt sıkıntısı yaşanması üzerine bir süreliğine Güney Kıbrıs’tan elektrik enerjisi alınmış, daha sonra da TPIC şirketinden “ihalesiz”, “doğrudan alım” şeklinde 36 bin tonluk yakıt alınmasına karar verilmişti.

Ancak gemi sıkıntısı nedeniyle yakıtın ülkeye gelişi gecikince, Türkiye’den KKTC’ye, 2 bin 400 ton akaryakıt, kara tankerleriyle taşınmıştı. Bunun üzerine kamuoyunda günlerce TPIC’den alınan “ihalesiz” yakıtın kalitesiz olduğu yönünde çeşitli iddialar ortaya atılmıştı.

Ülkemizde bir yandan üretim yetersizliği, diğer yandan hava sıcaklığının aşırı yüksekliği yüzünden elektrik tüketimi de oldukça arttı…

KIB-TEK, talebi karşılayabilmek için daha önce aşırı derecede yakıt tükettiği için devre dışı bıraktığı termik santrali bile çalıştırılmaya başladı. Çevre örgütleri ise Teknecik Elektrik Santrali’nden çıkan kara dumanı “Zehir soluyoruz” şeklinde eleştirdi.

KIBRIS’a konuşan Merkezi İhale Komisyonu (MİK) Başkanı Halis Üresin, KIB-TEK’e yakıt alınması için komisyona yeni bir dosya gönderildiğini, ancak yeni ihale talebinin bu kez “220 bin değil, 150 bin metrik tona” yönelik olduğunu söyledi.

Üresin, uluslararası ihalelere Bakanlar Kurulu kararı olmadan çıkılamayacağına işaret ederek, “Bakanlar Kurulu kararı gelir gelmez yeni ihaleye çıkacağız” dedi.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz ise kurumun günde 1000 ton yakıt kullandığını ve şu anda 27 günlük yakıtın kaldığını belirterek, vatandaşlara elektrik kullanımında daha dikkatli olması çağrısı yaptı.

Özellikle klima kullanımına dikkat edilerek 27 gün yetecek yakıttan tasarruf edilebileceğini belirten Büyükyılmaz, böylece mevcut yakıtın daha uzun süre yetebileceğini ifade etti.

Büyükyılmaz, bu kez ‘bölge bölge elektrik kesintisi’ yapılmayacağını vurguladı.

Üresin: 150 bin metrik tonluk ihaleye çıkacağız

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Halis Üresin KIB-TEK’e “220 bin metrik ton” akaryakıt temini ve taşınması için açılan ihalenin iptal edilmesi üzerine yeni ihaleye çıkılmasına karar verildiğini söyledi.

Üresin, KIB-TEK’e yakıt alınması için Merkezi İhale Komisyonu’na yeni bir dosya gönderildiğini, ancak yeni ihale talebinin bu kez “220 bin değil, 150 bin metrik tona” yönelik olduğunu belirtti.

Üresin, dünya borsasında fiyatların artmasından dolayı yeni ihalenin rayiç bedelinin 30 dolar olarak belirlendiğini kaydetti.

Uluslararası ihalelere Bakanlar Kurulu kararı olmadan çıkılamayacağına dikkat çeken Üresin, “Bakanlar Kurulu kararı gelir gelmez yeni ihaleye çıkacağız” dedi.

Halis Üresin, geçtiğimiz günlerde iptal edilen akaryakıt ihalesini de değerlendirdi.

banner134

Bir önceki ihalenin rayiç bedelinin 28 dolar olduğunu, ancak ihaleye katılan tüm şirketlerin evrakları ‘eksiksiz ve doğru olmuş olsa’ bile, ihaleye verdikleri tekliflerin rayiç bedelin üzerinde kaldığını belirten Üresin, ihalenin iptali edilmesine yönelik süreci şöyle anlattı:

“Bilirkişiler, son yapılan ihaleyle ilgili Sidereal Lines Şirketi’nin belgelerinin teknik şartnameye uygun olduğunu, ancak belgelerin üzerindeki ıslak imza konusunda yorum yapamayacaklarını söyledi.

Biz de bunun üzerine söz konusu belgelerin incelenmesi için savcılık aracılığıyla Polis Genel Müdürlüğü’nden yardım istedik.

Ancak Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’nden evrakların ‘tamam’ olmadığı yönünde olumsuz rapor gelmesi üzerine hemen gerekeni yaptık ve ihaleyi iptal ettik.

İhalenin iptaliyle ilgili gerekçe kısmına da bunu açık açık yazdık.

Yani, Polis Genel Müdürlüğü’nden gelen kriminal inceleme raporunda, Sidereal Lines şirketine ait evraklara ‘olumlu’ yanıt verilmiş olsaydı bile, şirketin teklifinin rayiç bedelin üzerinde olması yüzünden her türlü bloke artırımı talep edecektik. Bu ihale de bloke artırımı kabul edilmiş olsa geçerli sayılacaktı.

Ancak PGM’den olumsuz rapor geldiği için bunları tartışmamıza gerek yok.”

Büyükyılmaz: Yakıt ihtiyacı bakanlık tarafından sağlanmalı

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, akaryakıt ihalesinin iptal edilmesinin ardından yönetim kurulunun ‘açık usul ihale’ yöntemiyle yeni ihaleye çıkılmasına karar verdiğini söyledi.

Büyükyılmaz, yeni ihalenin en az 25 gün sonra sonuçlanabileceğini, ancak tüm yakıt tasarruflarına rağmen kurumda 27 günlük yakıtın kaldığını ifade etti.

Yeni ihale sonuçlanana kadar yakıt ihtiyacının Ekonomi ve Enerji Bakanlığı aracılığıyla sağlanması gerektiğini kaydeden Büyükyılmaz, şu anda günde 1000 ton yakıt kullandığını, tasarruf tedbirleriyle bunu 800 tona kadar düşürmenin mümkün olduğunu söyledi.

Tasarruf tedbirlerinin sadece vatandaşlara çağrı niteliğinde olduğunu belirten Büyükyılmaz, akaryakıt tasarrufu için ‘bölge bölge elektrik kesintisi’ yapılmayacağını dile getirdi.

Vatandaşların elektrik kullanımında daha dikkatli olması gerektiğini kaydeden Büyükyılmaz, özellikle klima kullanımına dikkat edilirse yakıttan tasarruf edilebileceğini ifade etti.

Büyükyılmaz ayrıca tasarruf tedbirleriyle 27 günlük mevcut yakıtın daha uzun bir süre yetebileceğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88