Yanan “kül” olup kalıyor

banner37

Devlet kurum ve kuruluşlarında meydana gelen yangınlar sonrasında yaraların sarılmasıyla ilgili tablo ne yazık ki pek de parlak değil. Yakın geçmişte meydana gelen ciddi yangınlara bakıldığında, birçoğunun eski haline döndürülemediği görülüyor

Yanan “kül” olup kalıyor
banner90
banner8

TABLO İÇ AÇICI DEĞİL… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kısa süre önce çıkan ve üç kişinin hayatını kaybedip, hastanedeki birçok cihazın da zarar görmesiyle sonuçlanan yangın, çeşitli sorgulamaları da beraberinde getirdi. Bu sorgulamalar arasında devlet kurum ve kuruluşlarında daha önce çıkan yangınlardan ders alınıp alınmadığı ilk sıralarda yer alıyor. Daha önce yangın çıkan Devlet Laboratuarı’nın, Devlet Tiyatroları’nın, İskân Bakanlığı’nın, Aile Mahkemeleri’nin ve atölyelerin durumuna bakıldığında, bunlardan ders alınmadığı ortaya çıkıyor

LABORATVUAR ESKİ HALİNE DÖNDÜRÜLEMEDİ… Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Devlet Laboratuvarı binası 23 Aralık 2016’da yandı.  Zararı da sigorta tarafından karşılanmadı. Konu 2018’de göreve gelen Sağlık Bakanı Filiz Besim tarafından savcılığa taşındı. Besim, hem yangının nedenlerinin araştırılmasını, hem de laboratuvarın devralmış gibi göründüğü ancak almadığını söylediği cihazlarla ilgili konunun soruşturulmasını istedi. Bu soruşturmalardan hâlâ sonuç çıkmadı.  Ayrıca Devlet Laboratuvarı da yangından önceki haline getirilemedi. Laboratuvarda hâlâ bazı tetkikler yapılamıyor

DEVLET TİYATROLARI BİNASI YOK… Ülkedeki Devlet Tiyatroları binası da 27 Şubat 1999 yılında yandı ve üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen ne tamir edildi, ne de yeni bina yapıldı. Bilindiği üzere 27 Şubat 1999 tarihinde Devlet Tiyatroları Binası’nda yangın çıkmış ve yangından 320 kişilik salon, sahne ve kulis zarar görmüştü. Bina, yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelmişti

EVRAKLAR DA KÜL OLDU… Devlet Laboratuvarı ve Devlet Tiyatroları dışında 1990’lı yıllarda yine kamu kurum ve kuruluşlarından olan İskân Bakanlığı, Aile Mahkemeleri ve Planlama ve İnşaat Dairesi’ne ait marangoz atölyesi yandı. İskân Bakanlığı ve Aile Mahkemesi yangınında birçok evrak kül oldu.  İnşaat Dairesi’ne ait marangoz atölyesi yangınında ise resmi kurumlar için yapılan ahşap eşyalar yandı

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kısa süre önce çıkan ve üç kişinin hayatını kaybedip,

hastanedeki birçok cihazın da zarar görmesiyle sonuçlanan yangın, devlet kurum ve kuruluşlarında daha önce çıkan yangınlardan ders alıp almadığımızın sorgulanmasına neden oldu.

Ancak ne yazık ki karşı karşıya kalınan tablo hiç de iç açıcı olmadı.

KIBRIS Gazetesi’nde yayımlanan haberlerden derlenen bilgiye göre, son 26 yılda, devlet kurum ve kuruluşlarında 6 ciddi yangın meydana geldi.

Bu yangınlar sonucunda birçok evrak, cihaz ve eşya kül olup gitti.

Devlet ve hükümet yetkililerdi, her yangın sonrasında kurumların eski haline döndürüleceği sözlerini verdi. Ancak bu sözler tam anlamıyla bir türlü tutulamadı.

Bunun en yakın tarihte yaşanan örneği ise 2016 yılının aralık ayında yanan Devlet Laboratuvarı oldu. Yangının ardından hâlâ laboratuarda bazı tetkikler yapılamıyor.

Ayrıca yanan Devlet Tiyatroları binası yangınının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen hâlâ tamir edilmedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yangını…

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 28 Şubat 2020’de yangın çıktı.

Yangın Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo Bölümünde başladı.  Yangın nedeniyle hastalar diğer devlet hastanelerine ve özel hastanelere sevk edildi.

Diğer hastanelere sevk edilen 3 hasta hayatını kaybetti.

Ayrıca yangında birçok cihaz da yanarak zarar gördü.

Devlet Laboratuvarı yangını…

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Devlet Laboratuvarı binası 23 Aralık 2016’da yandı.

banner134
Laboratuvarın bodrum katında çıkan yangın, binada bulunan kimyasal maddelerin de yanması ile kısa sürede diğer katlara sıçramış ve birçok cihaz kullanılamaz hale gelmişti.

Bu yangının ardından Devlet Laboratuarı eski haline bir türlü döndürülemedi. Bazı tetkikler hâlâ Devlet Laboratuarı’nda yapılamıyor.

Ayrıca Filiz Besim’in Sağlık Bakanı olduğu dönemde de Devlet Laboratuarı yangını ile ilgili iki dosya hazırlanarak savcılığa iletilmişti.

Bunlardan biri “Yangının yeniden araştırılması”, diğeri ise “Devlet Laboratuvarı tarafından fatura alındığı görünen ancak gerçekte teslim alınmadığı tespit edilen ve o dönemde fiyatı 3 milyon 74 bin TL’ye denk gelen iki cihazla” ilgili konuydu.

Her konuyla da ilgili henüz bir sonuca varılamadı.

Devlet Tiyatroları yangını…

Ülkedeki Devlet Tiyatroları binası 27 Şubat 1999 yılında yandı. Üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen hâlâ tamir edilmedi.

Bilindiği üzere 27 Şubat 1999 tarihinde Devlet Tiyatroları binasında yangın çıkmış ve yangında 320 kişilik salon, sahne ve kulis zarar görmüştü. Bina yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelmişti.

İskân Bakanlığı yangını…

Çalışma ve İskân Bakanlığı’nın büyük bir bölümü 3 Aralık 1997 tarihinde sabahın erken saatlerinde yanmıştı. Yangın, dönemin Çalışma Bakanı Ali Özkan Altınışık’ın odasında başlamış ve diğer odalara sıçramıştı.

Yangının ardından Altınışık, “Birçok evrak yanıp kül oldu, çok üzgünüm. Hiçbir belge kurtarılamadı” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Yangının nedeni olarak polis elektrik kontağı olabileceği yönünde açıklama yaparken, Elektrik Mühendisleri Odası ise elektrik kontağından kaynaklandığını kabul etmemişti.

Olayın ardından çeşitli “yolsuzluk” iddiaları ortaya atılmıştı.

Aile Mahkemeleri yangını…

Aile Mahkemesi 30 Mart 1995 yılında yandı. Bu yangında da birçok evrak kül oldu. Söz konusu yangın sabahın erken saatlerinde Sarayönü’nde bulunan Vakıflar İdaresi’ne ait dükkanlarda başlamıştı.

Yangından habersiz bir şekilde ertesi gün dükkanlarını açmaya dükkan işletmecileri büyük bir şokla karşılaşmıştı.

Atölye yangını…

Planlama ve İnşaat Dairesi’ne ait marangoz atölyesi 21 Nisan 1994’de yandı. Söz konusu atölyede ülkedeki tüm resmi kurumların ahşap işleri yapılıyordu.

Devlet bu yangından çok ciddi bir zarara uğramıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 11:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75