Yandık anam!

banner37

Döviz krizinin sarmalında her geçen gün kötüye giden KKTC’de, pahalılığın tetikleyicilerinden akaryakıt fiyatları son 9 ayda 8 kez zamlanırken, ülkeye de ciddi bir pahalılık geldi. Ekonomistlere göre, önceki akşam yeniden okkalı bir zam gören akaryakıt fiyatları, pahalılığı daha da artıracak

Yandık anam!
banner87

Ceren ÖZBİL

KKTC, tarihinde, eşine az rastlanır çok ciddi bir ekonomik krizle pençeleşiyor. “Kendi yağında, kendi ciğerini kavuran” KKTC’de döviz yükseldikçe, TL eriyor ve halkın alım gücü de aynı oranda yerlerde sürükleniyor. TL ödenip dövize göre yaşamak zorunda olan halk da pahalılığın altında ezildikçe eziliyor.

Dövizin yanı sıra zamların bir diğer tetikçisi olan akaryakıt da KKTC’de zam üstüne zam görüyor. Ülkede 9 ayda 8 kez zamlanan akaryakıt, zincirleme zamlarla vatandaşı hançerliyor. Ekonomistlere göre, önceki akşam yeniden okkalı bir zam gören akaryakıt fiyatları, pahalılığı daha da artıracak.

2018 Şubat ayına kadar litresi 3.87 TL’den satılan 97 oktan kurşunsuz benzin, bu tarihten sonra peş peşe yapılan zamlarla 6.01 TL’ye, litresi 3.67 TL’den satılan 95 oktan kurşunsuz benzin 5.81 TL’ye, litresi 3.63 TL’den satılan Euro dizel 5.76 TL’ye ve litresi 3.40 TL’den satılan gazyağı da 5.59 TL’ye yükseldi.

Akaryakıt fiyatlarına son 9 ay içerisinde 2.19 TL ile 2.13 arasında zam yapılması, ülkeye ciddi bir pahalılık olarak yansıdı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomist Okan Veli Şafaklı ve Erdal Güryay, akaryakıt fiyatlarındaki artışı değerlendirdi.

Her iki ekonomiste göre de hem petrolün varil fiyatının artması, hem de TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle akaryakıt zammı kaçınılmaz olurken, akaryakıt zammı nedeniyle de birçok ürünün fiyatının artması beklenen bir durum.

Şafaklı: Hükümet memuru bile ödeyemeyecek durumda

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, akaryakıta yapılan bu zammın, döviz kuru ve varil fiyatları göz önünde bulundurulduğunda kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Hükümetin bu zammı, bu oranda yapmaması için vergiden kesmek gibi bir şansı olmadığını kaydeden Şafaklı, aksi takdirde memuru bile ödeyemez duruma geleceğini belirtti.

Şafaklı, şu an bile hükümetin memuru ödemekte sıkıntı yaşayacağını söyledi.

“Hükümet alacaklarını toplamaya yönelmeli”

Okan Veli Şafaklı, hükümetin, mahkeme tarafından da onaylanan 100 milyon TL’ye yakın alacağı bulunduğunu ifade etti ve bu alacakları da gerek gelir vergisi, gerekse de lüks araç sahiplerinden alınması gereken seyrüsefer vergisi olduğunu belirtti.

Buna rağmen hükümetin bu konuda adım atmadığını ifade eden Şafaklı, “Hükümetin yapması gereken, yıllardır toplayamadığı alacaklarını almak, arazileri peşkeş çekmek yerine değerinde satmak ve Merkez Bankası’nda bulunan ziynet eşyalarını satışa çıkarmaktır. Ancak bu şekilde ekonomi biraz canlandırılabilir” dedi.

“Dar gelirliyi ayakta tutmak lazım”

Şafaklı, dar gelirlinin artık evine ekmek götüremeyecek hale geldiğini ifade etti ve devletin sosyal devlet anlayışını ortaya koyarak, bu kişilere destek olması gerektiğini kaydetti.

Dar gelirli kişilere ayda 300 ya da 500 TL’lik mazot desteği verilebileceğini söyleyen Şafaklı, ne yazık ki bunu yapmak yerine, ücretsiz olması gereken okullarda bile öğrencilerden para istendiğini hatırlattı.

“Vakıflar İdaresi de destek olmalı”

Vakıflar İdaresi’nin de bu zor süreçte dar gelirli vatandaşlara destek olması gerektiğini söyleyen Şafaklı, Vakıflar İdaresi’ne ait malların kiralanmasından elde edilen gelirin, dar gelirli vatandaşlar için kullanılabileceğini belirtti.

Şafaklı ayrıca, Ramazan ayında kurulan iftar çadırları gibi çadırlarla da dar gelirli kişilere destek verilebileceğini söyledi.

Güryay: Hükümetin elinden gelen bir şey yok

Kıbrıs İlim Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdal Güryay, akaryakıt konusunda hükümetin elinden gelen bir şey olmadığını söyledi ve akaryakıt fiyatlarının hem dövizden, hem de petrol varil fiyatlarının artışından etkilendiğini anlattı.

Güryay, yaklaşık altı ay önce petrol varil fiyatının 60 dolar, şimdi ise 80 dolar olduğunu bildirdi.

Erdal Güryay ayrıca, akaryakıta, Fiyat İstikrar Fonu’ndan (FİF) da desteğin kaldırıldığını belirtti.

“Pahalılık olarak yansıyacak”

Güryay, akaryakıt zammının elektrikten, ekmeğe her şeye zam olarak yansımasının kaçınılmaz olduğunu söyledi ve tek umudun, Türkiye Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, dün yaptığı açıklamaların, dünya tarafından güvenilir bulunması ihtimali olduğunu kaydetti.

“Eğer bu açıklamalar yabancı yatırımcı tarafından güvenilir bulunursa, dövizdeki tırmanış durur” diyen Güryay, bunu hep birlikte bekleyip göreceğimizi belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER