Yangın çıkması an meselesi

banner37

Girne’ye bağlı Boğaz Piknik Alanı, sorumsuz kişiler tarafından yine çöplüğe dönüştürülürken, etrafa saçılan cam parçaları ve şişeler de ayrıca yangın riskini artırıyor

Yangın çıkması an meselesi
banner8

Ahmet UÇAR

ŞİŞELER SORUMSUZCA SAVRULUYOR… Defalarca temizlenen ve kısa sürede yeniden çöplüğe çevrilen Boğaz Piknik Alanı’nın bulunduğu ormanlık alan da büyük risk altında. Her ne kadar kuruyan otlar yetkililerce temizlenmiş olsa da, duyarsız kişilerin gelişigüzel etrafa savurarak kırdığı cam şişeler ve içerisinde sıvı olan plastik şişeler her an için yangına davetiye çıkarıyor.

banner134

Doğamız yangınlarla birçok tahribata uğrarken, vatandaşın sorumsuzca çevreyi kirletmesi de yangınlara davetiye çıkarıyor.

Girne’ye bağlı Boğaz Piknik Alanı’ndaki otlar yetkililer tarafından temizlense de piknik yapmaya giden kişilerin cam şişelerini ve çöplerini olduğu gibi bırakması, etrafa gelişigüzel savurarak kırdıkları cam şişe parçaları hem çevre kirliliği yaratıyor hem de aşırı sıcaklarda yangın riskini artırıyor.

KIBRIS, Boğaz Piknik Alanı’na giderek, bölgeyi yerinde inceledi. Piknik Alanı’ndaki yol kenarlarının bira şişeleri ve kutularıyla dolu olduğu göze çarpıyor.

Piknik masalarının çevresinin, mangalların içinin ve çalılıklarının dibinin de çöplerden geçilmediği gözlemlenirken, aşırı sıcakların hakim olduğu şu günlerde yangına davetiye çıkarılıyor.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar bu çevre kirliliğinden yakınarak, “Ülkemizde ve Türkiye’de yaşanan yangınlara karşı o kadar tepki gösteriliyor ama biz, kendimiz doğamızı koruyamıyoruz. Şu piknik alanına bakın, çöplerden geçilmiyor. Yetkililer o kadar uyarı yapıyor, ‘cam şişeleri, çöpleri, izmaritleri çevreye atmayın’ diye ama dinleyen yok. Yana yana ülkemizde ağaçlık alanımız kalmadı. Aileleriyle, arkadaşlarıyla geliyorlar, yiyorlar, içiyorlar, çöplerini bırakıp gidiyorlar. Bakın şu çöplere çoğu bira şişesi. Zaten hava 50 derece, burada yangın çıkınca yine herkes söndürmeye çalışacak ama önemli olan yangına müdahale etmek değil engel olmak. Yetkililerin burayı denetlemesi, çevre kirliliği yaratanlara gereken cezayı vermesi lazım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88