banner6

Yangın helikopteri, bakımı, yakıtı ve operatörüyle birlikte kiralanmalı

banner37

Yangın helikopteri, bakımı, yakıtı ve  operatörüyle birlikte kiralanmalı
banner151 banner143

- “İKİNCİ EL OLARAK KİRALANMALI”… Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, yangın söndürme helikopterinin şart olduğunu ancak bunun ikinci el olarak kiralanmasının daha doğru olacağını düşündüğünü belirtti. Yarkıner, yapılacak kira sözleşmesine helikopterin bakımının, yakıtının ve kullanacak ekibin de eklenmesi gerektiğinin önemini vurguladı ve ülkedeki otorite boşluğu nedeniyle bir yangın durumunda helikopter olsa dahi bunun kullanılamayacak durumda olabileceğini belirtti

- “BİZ NEYİ, NE ZAMAN YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”… Ayer Yakrıner,  “Biz, düz alanı söndürmeye de helikopterle gidiyoruz; biz, yangını izlemeye de helikopterle gidiyoruz. Biz, neyi, ne zaman yapacağımızı bilmiyoruz. Göz olanı görür, akıl olacağı görür” dedi

Ceren ÖZBİL

   Mersinlik’te yaşanan büyük orman yangınının ardından, ülkeye yangın söndürme helikopteri alınıp alınmamasıyla ilgili tartışmalar yine gündemin ilk sırasında.

   Ciddi bir kesim, yangınlar büyümeden söndürülebilmesi için yangın helikopteri satın alınması gerektiğini savunuyor. Bazı kesimler ise yangın helikopteri kiralanmasının daha doğru olacağını düşünüyor.

    Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, yangın söndürme helikopterinin şart olduğunu ancak bunun ikinci el olarak kiralanmasının daha doğru olacağını düşündüğünü belirtti.

   Yarkıner, yapılacak kira sözleşmesine de helikopterin bakımının, yakıtının ve kullanacak ekibin de eklenmesi gerektiğinin önemini vurguladı ve ülkedeki otorite boşluğu nedeniyle bir yangın durumunda helikopter olsa dahi bunun kullanılamayacak durumda olabileceğini belirtti.

   Ayer Yakrıner, oda olarak da bu konuda gerekli desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.    

“Bakımı, yakıtı ve operatörü ile birlikte kiralanmalı”

   Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, helikopter ihtiyacı varsa, onun kullanım maksadı ile ilgili tüm kurum ve kuruluşların veya bununla ilgili tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek, ikinci el olarak kiralayabileceğini belirtti.  Bunun kira bedelinin de ihale ile belirleneceğini kaydeden Yarkıner, şöyle konuştu:

   “Daha önce emsalleri vardır. Helikopter ihtiyaçtır, ancak satın almak gerekmez. Hatta bakım da dahil kiralanırsa daha iyi olur.

   Çünkü diğer türlü helikopter satın alınırsa, operatör sorunu yaşanacak.  Çünkü bizde otorite boşluğu var. Bu nedenle yakıtı ile beraber, operatörü ile beraber, bakım masrafları ile kiralanacak. Devlet sadece ihalede belirlenen parayı ödeyecek ve başka bir şeye karışmayacak”.

“Kiralamak daha doğru olur”

   Orman Dairesi’nin bünyesinde dünya kadar 4x4 arazi yetenekli 45 derece meyil çıkabilen su tankerleri olduğundan söz eden Yarkıner, ancak bunların hiç birini, yangında, yangın mahalline gönderip, yangın büyümeden önlemini alamadıklarını belirtti.

   Yarkıner, ülkede yangın riskinin en çok 5 ay, hazirandan ekim sonuna kadar, sabah 10.00’dan akşam 16.00’ya kadar olduğunu ifade etti.

   Coğrafyamızda yangını önlemenin mümkün olmadığını belirten Yarkıner, şöyle devam etti:

   “Yangın çıkacak. İnsan etkisi ile de, doğal etki ile de çıkacak. Ancak önemli olan yangın çıktığı zaman buna müdahale edebilmektir.

   Bunun için önce senaryolar kurulmalıdır. Örneğin Kantara’da yangın çıktığında, yangın alarmını verebilecek biri olmalıdır. Yangın mahalline tekerlekli araç çıkabilirse tekerlekli araç o bölgeye gönderilecek. Araç yoksa onların ihtiyaçları belirlenecek.

   Helikopter bahanedir. Helikopter olsa bile kullanamayacağız. Bizde ormanlar kıyı boyundadır. Beşparmak Dağları’nın bakım gerektirmeyen su hazneleri olması gerekiyor. Bunlar sarnıçlar olabilir. Pompa konulabilir ve 500 metre ileriye suyu taşıyabilir. 12 ton, 15 ton su taşıyan tankerler oraya sevk edilebilir.

   Helikopter zirvelerdeki yangınları, tekerlekli araçların gidemeyeceği yangınları söndürmek için ihtiyaçtır”.

“Plan ve program olmalı”

   Ayer Yarkıner, şu anda paletli yangın söndürme araçları olduğunu ve bu araçların, yangının içine girip, yangını söndürebildiğini belirtti.

   Bu araçların 3 ton su aldığını belirten Yarkıner, bunlardan 7, 8 tane alınıp, tepelere dağıtılmasının, yangınları söndürmede çok büyük rol oynayacağını ifade etti.

   Yarkıner, öncelikle Orman Dairesi ve İtfaiye Müdürlüğü’nün görevini yapabilmesi için plan ve program hazırlanması gerektiğini söyledi.

“Tekrar ağaç eksek, onları da yakarız”

   Ayer Yarkıner, şu anda Türkiye’den fidan alınacağına, mevcut ormanları koruyacak tedbirler alınması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

   “Yangın senaryolarını düşünmemiz ve ona göre ihtiyaç duyulacak teknik teçhizatın ve personelin tamamlanması, gerekli yerlere gönderilmesi gerekiyor.

   Eğer bunları yapmazsak, tekrar ağaç eksek, onları da yakarız. Bu ülkenin en büyük problemi ciddiyettir. Sorumluluk alabilme yeteneği eksiktir”.

“Biz neyi ne zaman yapacağımızı bilmiyoruz”

   Ayer Yarkıner ayrıca yangını söndürecek makinelere el konulması yönündeki söylemlere de değindi ve şunları anlattı:

   “Öncelikle o kişiye “senin makineni yangın çıktığında bu bölgede kullanacağım, yangın çıktığında senin kullanma bölgen şudur” diye yangın sefer görev emri verilmesi gerekiyor. Yoksa hepsi gider, bir tarafta durur, acil merkez kurulur ve orada yangın içindeki sorumlular da olmaz.

   Yangın içindeki sorumlular Orman Dairesi yetkilileri, itfaiye yetkilileridir. Biz neyi ne zaman yapacağımızı bilmiyoruz. Bizim sorunumuz odur.

   Konu aslında somuttur, o da yangını söndürmektir. Bu insanlara ne zaman bunu yapacağının, yakıtı nerden alacağının, nereye gideceğinin anlatılması gerekiyor”.

   Ayer Yakrıner, “Biz düz alanı söndürmeye de helikopterle gidiyoruz, biz yangını izlemeye de helikopterle gidiyoruz. Biz neyi ne zaman yapacağımızı bilmiyoruz. Göz olanı görür, akıl olacağı görür” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104