banner6

Yangın önlemlerinde sınıfta kaldık!

banner37

Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten, ülkemizdeki yangınlara karşı alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, son yangınların, bu konudaki eksiklikleri bir kez daha gösterdiğini vurguladı

Yangın önlemlerinde sınıfta kaldık!
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU
“BAKIM VE TEMİZLİK YAPILMASI ÖNEMLİ”… Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten,  yangınların en çok çıkma sebeplerinden biri olan yüksek gerilim hatları ve elektrik direklerinin bakımının yapılması ve altlarının temizlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, bu konuda bir çalışma olmadığını söyledi.  Sarpten, yol kenarları ve araçların giriş çıkış yerlerinde bulunan kuru otların temizlenmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, bu konuda da alınan bir önlemin bulunmadığına işaret etti

“HELİKOPTER VE ERKEN UYARI SİSTEMİ ŞART”… Sarpten, itfaiye araçları ve araçların geçtiği yangın emniyet şeritlerinin bakımının yapılmasının ise çabuk ve yerinde müdahale için yapılması gerekenler arasında olduğunu kaydetti. Hasan Sarpten, diğer önemli bir noktanın da kendi öz kaynaklarımızla ülkemizde konuşlandıracağımız yangın söndürme helikopterini olduğuna dikkat çekti. Sarpten, Erken Uyarı Sistemi Projesi ile ormanlarımızın 7/24 izlenebileceğini, ama projenin sonuçlandırılamadığını ve böyle bir projenin tamamlanmamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi

Aşırı sıcaklarla birlikte gerek ülkemizde, gerekse yanı başımızdaki Türkiye’de ve diğer ülkelerde son günlerde ardı ardına yaşanan yangın felaketleri, ciğerimizi yakıyor.

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle artan yangın riski, ülkemizde bu konudaki önlemleri bir kez daha sorgulatıyor.

Çevreciler, yangın önlemleri konusunda sınıfta kaldığımızı vurguluyor.

Çıkan her yangında yanan ağaçlar, bitkiler ve canlarla birlikte yüreğimiz yanarken, önlemlerin yetersizliği ise insanı kahrediyor.

Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten, kış aylarında sel baskınları ve diğer afetlerin yanında, yaz aylarında da daha sık bir şekilde yangınların yaşanmaya devam edeceğini vurgulayarak, yaşanan iklim krizinin bunu apaçık ortaya koyduğuna dikkat çekti.

“Bu duruma hazır olmak zorundayız” diyen Sarpten,  ülkemizde olası yangınlar için yeterli hazırlık olmadığının altını çizdi.

“Yangınlar için yeterli hazırlık yok”

Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten, 26 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleri arasında tüm Doğu Akdeniz’i etkisi altına alan sıcak hava dalgasının etkili olacağını, 3 ile 5 Ağustos arası hava sıcaklıklarının 45 dereceyi bulacağının söylendiğini hatırlattı.

Sarpen, uzmanların, sıcak hava dalgasının iklim krizi sebebiyle meydana geldiğini ortaya koyduğundan bahsederek, bu nedenle İtalya, Türkiye ve ülkemizin yangınlarla boğuştuğunu kaydetti.

Kış aylarında sel baskınları ve diğer afetlerin yanında, yaz aylarında da daha sık bir şekilde yangınların yaşanmaya devam edeceğini vurgulayan Sarpten, yaşanan iklim krizinin bunu apaçık ortaya koyduğuna dikkat çekti.

“Bu duruma hazır olmak zorundayız” diyen Sarpten,  ülkemizde olası yangınlar için yeterli hazırlık olmadığının altını çizdi.

“Yüksek gerilim hattı ve direklerin bakımı yapılmalı”

Sarpten, bugün “yangın önlemi” adı altında ve eksiklik olarak sadece yangın helikopterinin konuşulduğuna dikkat çekerek,  eksikliğin sadece helikopter olmadığını vurguladı.

İlk olarak Orman Dairesi’nin personel yapısının güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Sarpten, yıllardır geçici istihdamlarla Orman Dairesi’nin işleyişinin sürdürülmeye çalışıldığını söyledi. 

Sarpten, bu yıl da yangınlar için alınan tedbirler içinde sadece geçici 125 kişilik yangın hazır kuvvet ekibi istihdamı olduğunu hatırlattı.

Bunların dışında ilk olarak son yangınlarda da gördüğüz gibi yangına en çok sebebiyet veren yüksek gerilim hatları ve elektrik direklerinin bakımının yapılmasının öneminden bahseden Sarpten, aynı zamanda yüksek gerilim hatları ve elektrik direklerinin altlarının temizlenmesi gerektiğini, ama bu konuda bir çalışma olmadığını belirtti. Sarpten, Karşıyaka yangınının da bu sebeple olduğunun iddia edildiğini ifade etti.

“Yitirilen değerler, harcanan paradan çok daha fazladır”

  Sarpten, yol kenarları ve araçların giriş çıkış yerlerinde bulunan kuru otların temizlenmesinin de önemli olduğuna işaret ederek, bu konuda alınan bir önlem ve bir çalışma olmadığını kaydetti.

Diğer bir önlem ise itfaiye ve araçların geçtiği yangın emniyet şeritlerinin bakımının yapılmasının da yangınlara çabuk ve yerinde müdahale için yapılması gerekenler arasında olduğunu kaydetti.

  Bunların yanında yangın helikopteri meselesinin de yıllardır süre gelen ve çözülemeyen bir sorun olduğunu belirten Sarpten, “Siyasilerin ülkemizde var dedikleri, hatta poz verip birlikte fotoğraf çektikleri yangın helikopteri ortada yoktur. İhtiyaç halinde Türkiye’den gelecek helikopter, oradaki yangınlar sebebi ile gelemedi” dedi.

Sarpten,  kendi öz kaynaklarımızla ülkemizde konuşlandırdığımız tek helikopter 2015 yılında Özkan Yorgancıoğlu zamanında gerçekleştiğini hatırlatarak, yapılması gerekenin, kendi kaynaklarımızı kullanarak bir yangın söndürme helikopterini ülkemizde bulundurmak olduğuna vurgu yaptı.

“Yitirilen değerler, harcanan paradan çok daha fazladır” diyen Sarpten, yangınlar sebebi ile küle dönen ağaçlara, yanarak can veren canlara dikkat çekti.

“Erken Uyarı Sistemi Projesi’nin tamamlanması önemli”

Kamera sistemi ile ormanların izlenmesine de değinen Sarpten, bu sistemin ülkemizde olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydetti.

Sarpten, Erken Uyarı Sistemi Projesi ile ormanlarımızın 7/24 izlenebileceğini ve proje kapsamında takılacak kameralara Avrupa Birliği’nin kaynak sağladığını belirterek, buna rağmen projenin devamının gelmediğini ve böyle bir projenin tamamlanmamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Sarpten, “nasıl ki MOBESE kameraları ile tüm karayollarına kamera döşedik, kamera döşenmesini, daha önemli olan ormanlarımız için yapmalıydık” diyerek, bunun kabul edilebilecek biri durum olmadığını belirtti.

Yangınlar için bu yıl tek yapılanın 125 geçici personel istihdam edilmesi olduğunu yineleyen Sarpten, diğer bir önlemin ise insanların ormanlara gidip ateş yakmasını yasaklamak olduğunu ifade etti.

banner134

“Görünen o ki yangınlar için önlem ve müdahale konusunda yetersiz bir noktadayız” diyen Sarpten, son Karşıyaka’da meydana gelen yangında, bu konuda önlem ve müdahalede ne kadar yetersiz olduğumuzu bir kez daha gördüğümüzü belirtti.

Sarpten, biraz şans, biraz da rüzgarın etkisi ile yangının çok büyümeden kontrol altına alındığına vurgu yaparak, aksi halde yangının St Hilarion’a kadar uzanacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88