banner6

Yangın riskine karşı önlemler alınıyor

banner37

Ülkemizde zaman zaman yol kenarlarına atılan sigara izmaritleri, cam şişeler veya elektrik hatlarından çıkan kıvılcımlar nedeniyle çeşitli yangınlar yaşanırken Orman Dairesi Müdürü Güneş açıkladı:

Yangın riskine karşı  önlemler alınıyor
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

ORMANLARIMIZ ÇOK DEĞERLİ…

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, ormanların çok değerli olduğunu ve bu bağlamda elektrik tellerine zarar verecek ve yangınlara yol açabilecek bir durum tespit edilmesi halinde Orman Dairesi ve KIB-TEK’in işbirliği içerisinde uygun görülen yerlerde ağaçlarda budama ve kesim yapılabileceğini açıkladı.

ELEKTRİK HATLARINA DENK GELEN AĞAÇLAR VAR…

Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş,

KIB-TEK ile işbirliği içerisinde yol kenarlarında ve elektrik hatlarına değen ağaçlar noktasında Girne bölgesinde çalışma yapıldığını belirterek elektrik hatlarının altında olan ve değen ağaçların risk oluşturmaması için kesildiğini ifade etti.

Ağaçların yanması ile ormanlarımızın ve sayısız canlının yok olmasına neden olan yangınlar nerede olursa olsun yüreğimize ateş düşürüyor.

Bu bağlamda Orman Dairesi gerekli temizlik çalışmalarını sürdürürken, vatandaşlar da bir bölgede kesim yapıldığını fark etmesi halinde konuya duyarsız kalmayarak gerekli ihbarlarda bulunuyor.

Gazetemize ulaşan vatandaşlar Saint Hilarion Kalesi yakınlarındaki bir alanda ağaçların kesildiğini ifade ederek “Bu kesimler kim tarafından yapılmış? Ağaçları neden kesiyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Konu ile ilgili, KIBRIS’a konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, kaçak kesimlerin önüne geçebilmek için ciddi bir çaba içerisinde olduklarını söyleyerek elektrik tellerine zarar verecek ve yangınlara yol açabilecek noktalarda Orman Dairesi ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) işbirliği içerisinde uygun görülen yerlerde ağaçlarda budama ve kesim yapılabileceğini açıkladı.

Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş de KIB-TEK ile işbirliği içerisinde Girne bölgesinde yol kenarlarında ve elektrik hatlarına değen ağaçlara yönelik temizlik çalışması yaptıklarını söyleyerek hatlara doğru uzanan ağaçların yangın riski yarattığını kaydetti.

Deveci: Ormanlar bizim için çok değerli

Emirali Deveci, elektrik tellerine zarar verecek ve yangınlara yol açabilecek bir pozisyon varsa görevleri kapsamında Orman Dairesi ve KIB-TEK’in işbirliği içerisinde uygun görülen yerlerde ağaçlarda budama ve kesim yapılabileceğini açıkladı.

Deveci, “Kaçak kesimler çok önemli bunun için ciddi bir çaba içerisindeyiz. Ormanlar bizim için çok değerli. O bölgedeki kesim benim bilgime gelmedi ama rutin olarak prosedür gereği yapılan çalışmalar vardır” vurgusu yaparak kaçak kesimlerin önüne geçebilmek için bu noktada vatandaşların mutlaka Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na ulaşarak ihbarda bulunması gerektiğini ifade etti.

Güneş: Hatlara yakın olan yüksek ağaçlar kesildi

Salih Güneş ise KIB-TEK ile işbirliği içerisinde yol kenarlarında ve elektrik hatlarına değen ağaçlar noktasında çalışma yapıldığını belirterek elektrik hatlarının altında olan ve değen ağaçların risk oluşturmaması için kesildiğini ifade etti.

Güneş, hatlara doğru uzandığı için yangın riski yaratan ağaçların KIB-TEK’in talebi doğrultusunda kesildiğini işaret ederek “Bunlar elektrik hatlarına denk gelen ağaçlardır” vurgusu yaptı.

Aynı çalışmaların Girne bölgesinde de yapıldığını belirten Güneş, yangın riskine karşı önlem amaçlı elektrik hatlarına bir zarar gelmemesi amacıyla hatlara yakın olan yüksek ağaçların kesildiğini söyledi.

Güneş, çam ağaçlarının biyolojisi gereği budamaya uygun bir ağaç olmadığını, kısa süre içerisinde tekrar uzayacağı için uç kısımlarından kesilmeyeceğini vurgulayarak bu şekilde temizlik çalışmaları yaparak hatların altını temiz tutmaya çalıştıklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2023, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104