Yangın söndürme helikopteri kiralanıyor

banner37

Ülkemizde yaz aylarının başlamasıyla birlikte orman yangınlarının tehlikesi artarken Orman Dairesi Müdürü Karzaoğlu, yangın söndürme helikopteri için girişimlerin devam ettiğini, orman yangınları konusunda ise gereken tedbirlerin alındığını belirtti:

Yangın söndürme helikopteri kiralanıyor
banner99

Erol KANLIADA

“2 İHA, 24 SAAT HAVADAN GÖRÜNTÜ SAĞLIYOR”… Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, yangın söndürme helikopteri kiralanması için görüşmelerin sürdüğünü ve 18 Haziran Cuma gününe kadar sonuçlanacağını belirterek, bir helikopterin günlük kirasının 40 bin TL olduğunu vurguladı. Karzaoğlu, şu anda 2 adet İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) 24 saat boyunca havadan görüntü sağladığını da kaydederek, orman yangınlarına karşı nisan ayında başladıkları çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

“ÇEVREMİZİ KORUMAK HELİKOPTER KADAR ÖNEMLİ”… Yangın söndürme helikopterinin önemli olduğunu ancak çevrenin korunmasının daha da önemli olduğunu vurgulayan Karzaoğlu, bazı duyarsız vatandaşların yol kenarlarına çöp bıraktığını, bu çöplerin çevre kirliliği dışında yangınlara da yol açtığını söyledi. Karzaoğlu, çöplerin sayısız kez temizlenmesine rağmen ısrarla yol kenarlarına bırakıldığını ve yangın tedbirlerinin en üst seviyede alınabilmesi için çok daha duyarlı olunması gerektiğini kaydetti.

Ülkemizde yaz aylarının gelmesiyle birlikte orman yangını riski de artarken, Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, orman yangınlarına karşı nisan ayında başladıkları çalışmalarına devam ettiklerini, yangın söndürme helikopteri kiralanmasıyla ilgili görüşmelerin de 18 Haziran Cuma gününe kadar tamamlanacağını söyledi.

Yangın ekipleri ve orman kulelerini kurduklarını belirten Karzaoğlu, “İstasyonlarımızı kurduk, son hibe edilen 4 kameranın da 3 tanesini gereken bölgelere monte ettik, sürekli çalışıyoruz ve takipteyiz” ifadelerini kullandı.

Ülkemize konuşlandırılması beklenen yangın helikopteriyle ilgili gereken sözleşmelerin yapıldığını ve görüşmelerin devam ettiğini belirten Karzaoğlu, yangın helikopterinin durumunun 18 Haziran Cuma gününe kadar belli olabileceğini ifade etti, 2 adet İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) da şu anda 24 saat boyunca havadan görüntü sağladığını kaydetti.

“Helikopterin günlüğü 40 bin TL”

Helikopterin bir günlüğünün 40 bin TL olduğunu belirten Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, “Helikopteri 100 gün tutsak 4 milyon TL olur ve bu para ile diğer yangın tedbirlerimizi çok iyi alabiliriz. Ülkenin ekonomisi de zaten belli bir durumda” ifadelerine yer verdi.

Karzaoğlu, yangın helikopterinin kış döneminde Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma tarafından da kullanılma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Ülkemizin şu anda Türkiye’nin 5-6 noktadan sorumluluk sahası içinde bulunduğunu vurgulayan Karzaoğlu, Türkiye Orman ve Şehircilik Bakanlığı ile sürekli görüştüklerini ve yardıma her zaman bir telefon uzaklıkta olduklarını aktardı.

Karzaoğlu, iki adet İHA’nın sürekli görüntü sağladığını ve 24 saat boyunca havadan kontrol yaptığını da belirtti.

Özellikle yangın helikopterinin dışında vatandaşların çevreye karşı duyarlı olması gerektiğini belirten Karzaoğlu, vatandaşların etrafa sigara izmariti, pet şişe, cam şişe, çöp, vs. gibi şeyleri atmasının da yangın tehlikesini yanında getirdiğini vurguladı.

banner134
“Yangın helikopteri önemli ama çevremizi de korumalıyız”

Yangın helikopterinin önemli olduğunu fakat çevrenin korunmasının daha da önemli olduğunu ifade eden Cemil Karzaoğlu, “Vatandaşlar olarak yapmamız gereken yangın çıkmaması için almamız gereken tedbirlerin yerine getirilmesidir” dedi.

Bazı duyarsız vatandaşların yol kenarlarına çöp bıraktığını, bu çöplerin çevre kirliliği dışında yangınlara da yol açtığını belirten Karzaoğlu, çöplerin sayısızca temizlenmesine rağmen ısrarla yol kenarlarına bırakılmasının kötü bir durum olduğunu vurguladı.

Yangın tedbirlerinin en üst seviyede alınabilmesi için çok daha duyarlı olunması gerektiğini kaydeden Karzaoğlu, bu yaz şimdiye kadar çıkan yangınların asıl en büyük sebeplerinin enerji nakil hatları ve kombaylardan (biçerdöver) çıkan kıvılcımların neden olduğunu söyledi.

Karzaoğlu, “Enerji hatlarında arıza varsa giderilmeli, enerji nakil hatlarının risk yaratan yerlerinin altlarının temizlenmesi, trafoların altlarının temizlenmesi gerekir” dedi.

“Çiftçilerimiz yangın tüpü bulundurmalı”

Şu anda hasat zamanı olması nedeniyle kombay makinelerinden çıkan yangınların doğal karşılanabildiğini aktaran Karzaoğlu, bazı çiftçilerin yangın söndürme tüpleri bulundurarak yangına erkenden müdahale ettiğini fakat yangın tüpü bulundurmayanların da olduğunu ifade etti.

Hasadını toplamaya başlayan çiftçilere de çağrıda bulunan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, “Hasadını yapan çiftçiler tarlalarının yola yakın kısımlarındaki yeri 2 traktör genişliğinde tırmıklayıp sürsünler, böylece herhangi bir yangın çıkması sonucunda ekinler veya komşusunun ekinleri yanmaz” ifadelerini kullandı.

Karzaoğlu, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yaşanan kapanmanın halkı çok yorduğunu, bu nedenle açılımların ardından ateşli piknik yapmak istediklerini fakat bunun da sıcak yaz günlerinde tehlike saçtığının altını çizdi.

Karzaoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Pandemi sürecinde belli ki halkımız kapanmaktan sıkıldı ve buna kesinlikle hak veriyorum. Fakat açılma kararları ile birlikte bazı vatandaşlar piknik hasretini gidermek için ateş yakıyor ve özellikle söndürülmeyen kömürler rüzgârla beraber yangın tehlikesinin önünü açıyor. Bu konularda vatandaşlarımız çok daha dikkatli olmalı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75