Yangına karşı bilinçlenmek şart

banner37

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ulubay, havaların ısınmasıyla yangınların arttığına işaret ederek, ülkemizde yangın müdahaleleri ve alt yapı hazırlıklarında eksiklikler olduğuna dikkati çekti:

Yangına karşı bilinçlenmek şart
banner90
banner8

“YANGIN SÖNDÜRÜCÜ YASAL ZORUNLULUK”...  Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, ülkemizde 800 bin dönüm arazide tarım yapılmakta olduğunu belirterek, bu alanlarda tedbir amaçlı yangın söndürücülerin bulundurulmasının yasal zorunluluk olduğunu söyledi ve ülkemiz tarımcısının işe başlamadan önce tüm teçhizatını kontrol etmesi gerektiğini vurguladı.

“VATANDAŞIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKİR”... Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ulubay ise, arazi ve bina yangınları konusunda ülkenin ciddi anlamda eksiklikleri olduğuna dikkati çekerek, devletin gerekli eksikliklerini tamamlamasının yanı sıra vatandaşların da yangın konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Funda ÖZSAKINÇ

   Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ulubay, havaların ısınmasıyla birlikte özellikle arazi, orman, bina ve ev yangınlarının arttığına işaret ederek, ülkede yangın müdahaleleri ve alt yapısı konusunda eksiklikler olduğuna dikkat çekti.

banner134
   Ulubay, yangın çıkmadan önce alınması gereken tedbirler konusunda bilgi aktarırken, Uluçam ise tarımda tedbir amaçlı yangın söndürücülerin yasal zorunluluk olduğunu hatırlatarak denetimlerin ilgili birimler tarafından artırılması gerektiğini vurguladı.

   KIBRIS’a konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, “Her sene arazi yangınlarını görüyoruz ve üzülüyoruz. Ülkemizde 800 bin dönüm arazide tarım yapılmaktadır. Tarımda yangın tedbiri için yangın söndürücü bulundurulması yasal zorunluluktur. Denetimler yapılmalı. Bu konu, makine güvenliği ve iş güvenliğine girer, yangınlar sonucu daha çok tarımda kullanılan makineler yanar, makine aksamında çıkan yangına farklı tedbirler alınır, elektrik kaçağına farklı tedbir alınır, yağ yangınına farklı tedbir alınır. Ülkemiz tarımcısının işe başlamadan öncesinde mutlaka tüm teçhizatını kontrol etmesi gerekir” dedi.

   Arazi ve bina yangınlarıyla ilgili alınacak tedbirleri aktaran Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ulubay ise; “Son yıllarda yaptığımız tüm tesisatlar yangın yönetmeliğine uygun olarak tasarlanmaktadır. Yeni yangın yönetmeliğimiz uzun zamandır hazırlanmasına rağmen henüz bakanlar kurulundan geçmedi, arazilerle ilgili olarak ise yanıcı maddelere karşı otların temizlenmesi gerekir. Yol kenarında ot olmaması gerekir. Küçük bir cam parçasından da yangın çıkabilir. Dağlarda ormanların yangınına gerekli yollar açılması gerekir. Yangın uçakları ve helikopterler gerekir. Şehirlerden başlayarak kırsala doğru tüm arazilerin temizlenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“Kamera ve erken uyarı sistemi gerekir”

   Yangın çıkabilecek bölgelerin tespit edilmesi gerektiğine dikkat çeken Ulubay, yerleşim yerleri açmak için konut alanları düzenlenirken, acil yardım birimleri oluşturulması ve bu tip yerlerde kamera ve erken uyarı sistemleri kurulmasının önemine işaret etti.

   Yangın çıktıktan sonrası değil, çıkmasını engellemek için sistem kurulması gerektiğinin altını çizen Ulubay,  yangın çıktığı zaman hangi birimin nasıl müdahale edeceğinin bilinmesi gerektiğini ve en önemli işin ise vatandaşın konuyla ilgili eğitilmesi olduğunu söyledi.

   Ahmet Ulubay, “İnsanlar hiç düşünmeden sigarayı yola atıyorlar, piknik alanlarının belirlenmesi lazım. Herkesin her istediği yerde mangal yakmaması gerekir. Tüm dünyada geliştirilmiş protokoller var, ayrı bir birim oluşturulması gerekir. Dağlık bölgelerde konutlar var, bunların korunması lazım. Ormanlık alanlara girişlerin serbest olmaması lazım. Bunlarla ilgili cezai yaptırımlar uygulanması lazım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75