Yangının çıkış nedenini bilirkişi raporu belirleyecek

banner37

KTMMOB çatısı altında ve Kıbrıs Türk Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın yanı sıra Elektrik Mühendisleri Odası ile Biyomedikal Mühendisleri Komitesi, hastanedeki yangının çıkış nedenini araştırmak için görevlendirildi

banner87
Yangının çıkış nedenini bilirkişi raporu belirleyecek
banner90
banner99

“İNCELEME TALEBİ GELDİ”… KTBMO Başkanı Hatice Özsaltık, hastanedeki yangının çıkış nedenini araştırılması için kendilerine Sağlık Bakanlığı’ndan talep geldiğini belirtti. Özsaltık, “Bir üyemizi, bu araştırmalar için ‘bilirkişi’ olarak atadık. Kendisinden gelecek raporu bekliyoruz” dedi.

Ali ÇATAL

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çıkan yangının nedeninin araştırılması için Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (KTMMOB) çatısı altında ve Kıbrıs Türk Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın (KTBMO) yanı sıra Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ile Biyomedikal Mühendisleri Komitesi görevlendirildi.

Kıbrıs Türk Bilgisayar Mühendisleri Odası Başkanı Hatice Özsaltık, Sağlık Bakanlığı’ndan talep geldiğini belirterek, “Bir üyemizi, bu araştırmalar için ‘bilirkişi’ olarak atadık. Kendisinden gelecek raporu bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yangının çıkış nedenine yönelik kesin bir beyanda bulunmanın şu an için sağlıklı olmayacağını kaydeden Özsaltık, dün saat 16.00 sıralarında kendilerine gelen talebin ardından çalışmaların 24 saat içerisinde başlayacağı bilgisini verdi.

“Başka bir neden de olabilir”

Özsaltık, öncelikle hastanenin bilgi işlem biriminin yerinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekerken, UPS tarzı cihazların bakım ve onarımının eksiksiz ve zaman geçirmeden yapılmasının elzem olduğunu da söyledi ve “Bakanlık ve hastane, bu iş için muhtemelen hizmet alımı da yapıyordur. Bahsettiğim ekibin çalışmasının ardından her şey netleşecek” şeklinde görüş belirtti.

Yangının,‘elektrik kaçağı’ başta olmak üzere farklı bir nedenle çıkma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini de kaydeden  Özsaltık, yangının nedeninin kısa süre içerisinde ortaya çıkarılacağını ve kapsamlı inceleme tamamlanmadan yapılacak yorumların sağlıksız olacağı gerçeğine parmak bastı.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75