banner6

Yangınla mücadelede akaryakıt desteği

banner37

Yangınla mücadelede  akaryakıt desteği
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Kantara bölgesinde 21 Haziran günü meydana gelen ve ülkeyi tam bir cehenneme çeviren orman yangınıyla mücadele kapsamında ülke seferber oldu.

   Vatandaşlar, hayvan severler ve sağlıkçıların yanı sıra ülkeye akaryakıt sağlayan ithalatçı firmalar da elini taşın altına koydu.

   Alpet Kıbrıs ve K-PET (Kıbrıs Petrolleri) isimli akaryakıt firmaları yangınla mücadele kapsamında kullanılan iş araçları, yangın helikopteri ve uçaklarına ücretsiz akaryakıt desteğinde bulunuyor.

   KIBRIS’a konuşan K-PET Genel Müdürü Malik İşimtekin, böyle büyük bir yangında herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirterek, bu nedenle yangın yerindeki iş araçlarına bin 700 litre; Ercan Havaalanı’nda yangın helikopteri ve uçaklarına 22 Haziran günü 12 bin litre akaryakıt desteğinde bulunulduğunu açıkladı.

   Alpet Kıbrıs’ın sosyal medyadaki hesabı tarafından yangın söndürülene kadar yangın helikopterlerinin akaryakıt ihtiyacının karşılanacağı yönünde açıklama yapılırken, KIBRIS’a konuşan bir yetkili bu işi reklam için yapmadıklarını, söz konusu paylaşımın bile reklam yoluyla değil normal bir şekilde yapıldığını ve bu nedenle ne kadar miktarda akaryakıt desteğinde bulundukları yönünde bir bilgi paylaşımında bulunmayacaklarını söyledi.

“Araçlara bin 700, helikopter ve

uçaklara 12 bin ton akaryakıt verildi”

   K-PET Genel Müdürü Malik İşimtekin, böylesi bir yangında herkesin elinden geleni yapması gerektiğini belirterek, bu nedenle önceki akşam yangın yerinde iş araçları için bin 700 ton akaryakıt verildiğini kaydetti.

   İş araçlarını istasyona alıp, doldurup geri göndermenin zaman kaybı olacağını dile getiren İşimtekin, akaryakıt takviyesi yapabilmek için tabancalı ve küçük ölçekli bir araç bulduklarını ve bu araçla bin 700 tonluk akaryakıt verdiklerini ifade etti.

   İşimtekin, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu ve İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’yla görüşme gerçekleştirdiğine işaret ederek, ihtiyaç duyulması halinde hem akaryakıt desteği vermeye devam edeceklerini, hem de istenilmesi durumunda akaryakıt dolu olan birkaç aracın boşaltılıp suyla doldurularak yangın yerine gönderilebileceğini söylediklerini bildirdi.

   Ercan Havaalanı’nda yangın helikopteri ve uçaklara Sivil Havacılık ile birlikte akaryakıt desteğinin 7-24 sağlandığına dikkat çeken İşimtekin, 22 Haziran günü 12 bin litrenin üzerinde akaryakıtın uçak ve helikopterlere verildiğini anlattı.

    

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104