Yangınların başlıca nedeni personel ve araç eksikliği

banner37

Ülkede 1995’ten sonra meydana gelen büyük orman yangınlarında ihmal olup olmadığını araştırmak üzere mecliste oluşturulan özel komite, Covid-19 salgını engeline takıldı. Çalışanların temaslı olması nedeniyle toplanıp rapora son şeklini veremeyen komitenin başkanı Yasemin Öztürk, tespitleriyle ilgili konuştu

Yangınların başlıca nedeni personel ve araç eksikliği
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

“RAPOR EN KISA SÜREDE YAYINLANACAK”… “1995 Yılında Meydana Gelen Beşparmak Dağları Yangınından İtibaren Ülkemizdeki Orman Yangınlarında Alınan Önlemlere İlişkin Yönetici ve Diğer İlgililerin İhmali Olup Olmadığına, Gereken Önlemlerin Alınıp Alınmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi” Başkanı Yasemin Öztürk, komitenin çalışmalarını neredeyse tamamladığını söyledi. Öztürk, son bir değerlendirme yaparak raporu yayınlama hedefinde olduklarını belirterek, “Saptadığımız en büyük eksiklik, personel ve araç-gereç eksikliği” dedi

Ülkede 1995’ten itibaren meydana gelen büyük orman yangınlarında ihmal olup olmadığını araştırmak üzere oluşturulan Cumhuriyet Meclisi’ndeki özel komitenin raporunu tamamlayıp, yayınlaması, Covid-19 salgını engelline takıldı.

Bazı meclis çalışanlarının temaslı olması nedeniyle komite toplanamadı ve rapora da son şekli verilip yayınlanamadı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan “1995 Yılında Meydana Gelen Beşparmak Dağları Yangınından İtibaren Ülkemizdeki Orman Yangınlarında Alınan Önlemlere İlişkin Yönetici ve Diğer İlgililerin İhmali Olup Olmadığına, Gereken Önlemlerin Alınıp Alınmadığına İlişkin Meclis Araştırma Komitesi” Başkanı Yasemin Öztürk, komitenin çalışmalarının neredeyse tamamladığını söyledi.

Öztürk, komitede son bir değerlendirme yaparak raporu yayınlama hedefinde olduklarını belirtti ve “Saptanan sorunlar, daha çok personel ve araç- gereç eksiklikleri olduğu yönündedir. Orman Dairesi Müdürü’yle de bu konuda görüştük. Eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlatılacak. Ancak bazı araçların uzman kişiler tarafından kullanılması gerekiyor ve bu yönde de bir çalışma başlatılacak” dedi.

3 büyük orman yangını yaşandı:

Beşparmak Dağları yangını

Beşparmak Dağları’nın batısında bulunan Malatya köyünde 27 Haziran 1995’te başlayan yangın, 3 gün sürmüştü ve ancak 29 Haziran’da kontrol altına alınabilmişti.

Edinilen bilgiye göre; o dönemdeki yangın söndürme aracı yetersizliğinin şu anki durumdan kat kat fazla olması nedeniyle yangına daha çok insan gücü ile müdahale edilebilmiş ve yangın kısa sürede kontrol altına alınamamıştı.

Yaklaşık üç gün süren bu yangında 8 bin 69 hektar alan yanmıştı.

banner134
Binlerce ağaç yok olmuş, binlerce hayvan ölmüştü.

Yangını söndürmek için dönemin siyasi koşulları nedeniyle Güney Kıbrıs’tan destek alınamamıştı.

Yeşilırmak yangını

Güney Kıbrıs’taki Pirgo bölgesinde başlayan yangın, 4 Temmuz 1998’te ara bölgeyi aşarak KKTC’ye sıçramıştı.

Lefke’yi de tehdit eden yangını söndürmek için itfaiye, asker, polis, Barış Gücü ve halk, seferber olmuştu. Yangını söndürmek için Türkiye’den helikopter gelmişti.

Yangın 24 saat içinde kontrol altına alınmıştı.

Rum yetkililer, yangının çıkış nedeni ile ilgili bir açıklamada bulunmamıştı.

Tepebaşı-Kalkanlı yangını

Tepebaşı köyünde ormanlık alanda 24 Mayıs’ta başlayan ve Kalkanlı'ya kadar uzanan yangında 7 bin 500 dönümün yandığı açıklanmıştı.

Yangına, itfaiye ekipleri, Orman Dairesi, çevre halkı ve askeri personel müdahale etmişti. Yangın aynı gün kontrol altına alınmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75