Yangınların en büyük nedeni; İHMAL

banner37

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte itfaiye ekipleri de en fazla mesai yaptıkları döneme girdi. Her yıl ülkemizde çıkan onlarca yangın, büyük zararları da beraberinde getirdi. KIBRIS’a konuşan İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, son 16 ayda ülkemizde 1053 yangın çıktığını söyledi, vatandaşlara “daha dikkatli olun” çağrısı yaptı

Yangınların en büyük nedeni; İHMAL
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“BİR PERSONEL, 2 KİŞİNİN İŞİNİ YAPIYOR”… Hava sıcaklığının 37 derecenin üstüne çıkmasıyla birlikte yaz döneminin korkulu rüyası yangınlar başladı. KIBRIS Gazetesi, yangın tehlikesine karşı hem halkı bilinçlendirmek hem de ülkemiz yangın tablosunu daha net görebilmek için İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek’den detaylı bilgiler aldı. Poliste olduğu gibi itfaiyede de en önemli sorunların başında araç yetersizliği ve personel eksikliği geliyor. Özmenek, “Bir personel, 2 kişinin işini yapıyor ama her şeye rağmen özverili şekilde çalışıyoruz” dedi. Araç eksikliklerine değinen Özmenek, ülke genelindeki 10 itfaiye şubesinde toplam 17 arazöz, 13 tanker ve 2 hidrolik merdiven olduğunu ancak her şubede en az 2-3 araç olması gerektiğini kaydetti.

İŞTE RAKAMLAR… Ülkemiz yangın tablosu hakkında bilgi veren İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, en çok yangının ihmalden kaynaklandığını söyledi, rakamları da paylaştı. Son 16 ayda 408’i kuru ot ve çöp, 135’i motorlu araç, 114’ü ev ve apartman dairesi, 103’ü bahçe, 63’ü bala, 56’sı elektrik, 48’i dükkan, ofis, depo, otel ve fabrika, 47’si anız, 16’sı orman, 8’i ez LPG, 8’i şömine, baca ve fırın, 5’i kümes, ağıl ve ahır, 4’ü deniz aracı ve 3’ü barınak olmak üzere 1053 yangın çıktı. Bu yangınların 646’sı ihmalden, 180’i elektrikten, 110’u dikkatsizlikten, 41’i yüksek gerilim hatlarından, 34’ü kasıttan, 19’u sirayetten, 13’ü tedbirsizlikten, 8’i kaza sonucu, 2’si ise yıldırım düşmesinden kaynaklandı.

Yaz aylarının korkulu rüyası yangınlar, bu sene erken başladı. Önceki gün 40 dereceye çıkan hava sıcaklığıyla birlikte Lefkoşa’da birkaç saat arayla 4 yangın çıktı.

Ülkemiz trafik kazalarında olduğu gibi yangın tablosunda da kötü durumda. Ve bunun başlıca nedeni, insan kaynaklı… Yani ihmal…

KKTC’de, 2020’den 3 Mayıs 2021’e kadar olan 16 aylık sürede 1053 kez yangın çıktı.

Ülkemiz yangın tablosunu KIBRIS’a anlatan İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, yangınlara karşı vatandaşları daha dikkatli olmaya çağırdı.

Araç ve personel eksikliğine rağmen ekiplerin özveriyle çalıştığının altını çizen Özmenek, çok önemli bir konuya da parmak bastı.

Özmenek, yüksek binalar için yangın sistemlerinin öneminden bahsederek, binaların yangından korunmasıyla ilgili tüzüğün çıkarılmamasını büyük eksiklik olarak nitelendirdi.

Trafik kazaları ile ilgili itfaiyenin de müdahaleleri olduğunu söyleyen Özmenek, kazalarda itfaiyenin erken aranmasının önemine değindi.

2020’de 891 yangın

İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, 2020 yılından, 3 Mayıs 2021’e kadar ülkemizde çıkan yangınların istatistiğini KIBRIS’la paylaştı.

Buna göre, 2020’de toplam 891 yangın ıktı.

Bu yangınların dağılımına bakıldığında, 349’u kuru ot ve çöp; 110’u motorlu araç; 94’ü bahçe; 74’ü ev, 56’sı bala, 15’i de orman yangını olarak kayıtlara geçti.

2020 yılında çıkan 891 yangının 553’ü ihmalden, 157’si elektrik nedeniyle, 81’i dikkatsizlik, 41’i yüksek gerilim hatlarından, 28’i kasıtlı, 17’si sirayet, 8’i yangına karşı tedbir almama, 5’i kaza, 1’i ise yıldırımdan kaynaklandı.

Dört ayda 24 ev, 25 de motorlu araç yangını

3 Mayıs 2021’e kadar olan dört aylık dönemde ise ülkemizde 162 yangın çıktı.

Bu yangınların 59’u kuru ot ve çöp; 25’i motorlu araç, 24’ü ev, 9’u bahçe, 8’i ekin, 1’i de orman yangını oldu.

Yangınların, 93’ü ihmalden, 29’u dikkatsizlikten, 23’ü elektrikten, 6’sı kasıtlı, 5’i tedbirsizlik, 3’ü kaza, 2’si sirayet, 1’i de yıldırımdan dolayı çıktı.

“Mayıs ayında 3 günde 10 yangın”

Özmenek, 2020 yılının mayıs ayında 166, 2021 Mayıs ayının sadece 3 gününde ise 10 yangın meydana geldiğini belirtti. Özmenek, aylık yangın raporlarını da paylaştı:

“2020 Ocak’ta 34, 2021 Ocak’ta 35; 2020 Şubat’ta 33, 2021 Şubat’ta 18; 2020 Mart’ta 34, 2021 Mart’ta 29; 2020 Nisan’da 37, 2021 Nisan’da ise 70 yangın çıktı”.

Şubat ve mart aylarındaki düşüşü pandemiye bağlayan Özmenek, mayıs ayının ise biçme zamanı olduğundan dolayı en yoğun ay olduğunu ifade etti.

“Ot temizliği diye ateş yakılıyor, elektrik aletleri çalışır durumda bırakılıyor”

İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, en çok yangının ihmalden kaynaklandığını söyleyerek, ihmaller arasında vatandaşların “ot temizliği” adı altında ateş yakması, evdeki elektrik aletlerini çalışır durumda bırakarak evden ayrılmalarının yer aldığını belirtti.

Özmenek, vatandaşların elektrik hattı çekerek yangına sebebiyet vereceğini bile bile hattı kullandıklarını ifade etti.

“Yüksek gerilim hatlarının, alt temizlikleri yapılmıyor”

Yaz mevsiminde orman ve arazi yangınlarının gündemde olduğuna dikkat çeken Özmenek, orman yangınlarının başlıca sebepleri arasında yüksek gerilim hatlarının ağaçların içine girmesi ve alt temizliklerinin yapılmaması olduğunu kaydetti.

Özmenek, çöplük alanlardaki yangınlardan da bahsederek, belirsiz kişiler tarafından bu alanların yakılarak içerisindeki metallerin alındığını ve bu eylem neticesinde ateşin çevreye sirayet ettiğini, bu durumun ise ekin ve orman yangınlarının oluşmasına sebebiyet verdiğini söyledi.

Orman sahaları içerisinde ekilebilir alanların sıfır noktaya kadar ekilerek çevre boşluğu bırakılmamasının yangın sebebi olduğuna işaret eden Özmenek, yol kenarlarındaki otların temizlenmemesi ve arabadan dışarıya atılan sigaraların da risk yarattığını vurguladı.

banner134
Özmenek, yol kenarında başlayan bir ot yangınının, ekinlerin yola kadar ekilmesinden dolayı yıllık ürünün yok olmasına neden olabildiğine dikkat çekerek, kombay, biçerdöver gibi iş araçlarının ise bakımsızlığından kaynaklı çıkan yangınlar da olduğunun altını çizdi.

Şu an pandemiden dolayı piknik yapılmasa da orman sahaları, piknik alanları içerisine atılan şişelerin mercek vazifesi yaptığını ve güneş ışınlarını yansıtan şişelerin yangının başlamasına sebebiyet verebildiğini kaydeden Özmenek, piknik yapacak vatandaşların Orman Dairesi’nin gösterdiği alanlarda piknik yapması gerektiğini ve yaktıkları ateşi tamamen söndürmeden oradan ayrılmamaları gerektiğini belirtti.

“İş araçlarının bakımı, otların temizliği önemli”

Özmenek, yangınların önüne geçmek için dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak, şunları kaydetti:

“Vatandaşlar kombay, biçerdöver, traktör gibi iş araçlarının bakımını yapmalı. Yangına ilk müdahale için araçlarda portatif yangın söndürme cihazı bulundurulmalı. Cihazı kullanmayı öğrenmek de önemli.

Evin bahçesinden temizlenen otları yakmak yerine, belediyelerle temasa geçilerek bu otların alınmasını sağlamak gerekir.

Yol kenarındaki otların temizliği için de belediye ve Karayolları Dairesi bu konuda çalışmalar gerçekleştirmeli. Kaldı ki bu otların temizliği için geç bile kalındı”.

“Araç ve personel ihtiyacımız var”

İtfaiye Müdürü Ahmet Özmenek, hem araç, hem de personel eksiklikleri olduğuna işaret ederek, her şeye rağmen özverili şekilde çalıştıklarının altını çizdi.

Şu anda 10 şubede toplam 17 arazöz, 13 tanker, 2 hidrolik merdiven olduğunu belirten Özmenek, Lefkoşa ve Mağusa’daki hidrolik merdivenlerin 52 metre yüksekliğinde olduğunu vurguladı.

İtfaiyede yaşça büyük araçların olduğunun altını çizen Özmenek, araç ihtiyacının bölgeye göre değiştiğini, örneğin en çok yangına giden şube olan Lefkoşa’nın araç ihtiyacının diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu kaydetti.

“Her şubede en az 2-3 araç olması gerekir” diyen Özmenek, şu an şube bazında 2 araç olduğunu ama bir araç arızalandığında yerine koyacakları araç bulamadıklarına işaret etti.

Özmenek, yangın söndürme helikopterinin ülkemiz için gerekli olduğunu ama ondan önce yapmamız gerekenler bulunduğuna vurgu yaparak, “Yangına karadan ulaşmazsanız yangını bitiremezsiniz. Bu nedenle araçların yangına müdahale edebilmesi için orman yollarının olması gereklidir” dedi.

1 personel 2 kişinin işini yapıyor”

İtfaiyecilerin zor şartlarda çalışmasının birinci sebebinin eksik personel olduğuna dikkat çeken Özmenek, dünya standartlarına göre bir arazöz tipi araçta 4 kişinin olması gerektiğini, ama ülkemizde personel eksikliğinden dolayı araç içerisinde 2 kişinin bulunduğunu söyledi.

Özmenek, bir personelin 2 kişinin işini yaptığını ifade ederek, yoğun güç gerektiren yangın söndürme işlemi için arazi şartlarında fazla personelin yangına katılmasında fayda olduğuna işaret etti.

“Binaların yangından korunması ile ilgili tüzük şart”

Binaların yapı malzemeleri ve yangına dayanıklılığının öneminden bahseden Özmenek, şöyle devam etti:

“2 katlı binada yapı malzemesinin yangına dayanıklılığı, yüksek binalar kadar önemli değil, çünkü müdahale etmek kolaydır. Ama yüksek binalardaki yangında, yangının hızını kontrol edecek malzemenin daha kaliteli olması gereklidir.

Kısacası binalarda yangın sistemleri olmalıdır. Bununla ilgili eksikliğimiz binaların yangından korunması ile ilgili tüzüğün çıkarılmasıdır. Yangınların önlenmesi ile ilgili kaymakamlık ve belediyelerden bize, bina inşaat, proje dosyalar geliyor. Bunları inceleyerek binalar için yangın güvenlik sistemleri önermek de bizim işimiz.

Ama bu noktada yasal yetkinin olmaması, bu işi sadece görüş belirtme anlamında yapmamıza sebep oluyor.

Eldeki mevcut bazı yasaların bize tanıdığı haklardan yola çıkarak önerilerimizi yapıyor, birtakım şeyler isteyebiliyoruz.

Binaların yangından korunması ile ilgili tüzüğün en erken zamanda çıkarılması gerçekten çok önemlidir”.

“Kazalara bilinçsizce müdahale etmeyin”

Trafik kazaları ile ilgili itfaiyenin de müdahaleleri olduğunu söyleyen Özmenek, kazalarda itfaiyenin erken aranmasının öneminden bahsetti.

Özmenek, sıkışma olduğunda herkes tarafından müdahale edilmeden itfaiyenin aranması gerektiğine vurgu yaparak, itfaiyenin bile kaza yerine gittiğinde kazazedeye müdahale etmediğini, sadece kazazedenin çevresini metal yığınından temizleyerek, sağlıkçıların müdahalesini sağladığını belirtti.

“Sağlıkçının müdahalesi o insanın hayatını kurtarıyor” diyen Özmenek, bilinçsizce müdahalelerde bulunulmaması çağrısı yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75