banner6

Yangınsız günümüz yok

banner37

İhmalkarlık ve şiddetli rüzgârın etkisiyle elektrik tellerinin birbirine çarpıp kıvılcım atması sonucu dün birçok bölgede çıkan yangınlarda, yine emekler kül oldu, ağaçlar ile 3 hurda araç yandı, 1 köpek yanarak can verdi

Yangınsız günümüz yok
banner8

KÖPEK ALEVLERDEN KURTARILAMADI… Yeşilırmak’ta şiddetli rüzgâr sebebiyle elektrik tellerinin bir birine çarpması sonucu çıkan kıvılcımlardan dolayı köy içerisinde 2 farklı noktada yangın meydana geldi. Yangında yaklaşık 20 dönümlük arazi içersindeki makilik alan, sulama borusu ve iki meyve ağacı yandı. Yeniceköy’deki yangında, hurda halinde bulunan üç araç yandı, demir kafes içerisindeki 1 köpek ise yanarak telef oldu.

ALEV EVLERE YAKLAŞTI, 1.500 BALYA YANDI… Nergisli’de 6 adet rulo balya, plastik sulama hortumları ve 1 adet zeytin ağacı alevlere teslim oldu. Serdarlı’da dün iki noktada çıkan yangın, korku ve panik yarattı. Elektrik tellerinin bir anda ateş alması sonucu çıkan yangın, evlere sıçramadan söndürüldü. Gaziköy ağıllar bölgesindeki yangın ise rüzgârın şiddetiyle büyüdü. Yangın sonucu 5 dönümlük arazide Yavuz Ceyda’ya ait bin 500 adet rulo balya, 5 dönüm anız ve hayvan gübresi yanarak zarar gördü.

Sedef BOŞNAK-Ahmet UÇAR-Güren TİLKİ

Ülkemizin dört bir yanında dün yine yangın vardı.


Şiddetli rüzgâr dün sabaha karşı Yeşilırmak, Yeniceköy ve Nergisli’de yangına sebep oldu.


Şiddetli rüzgârın etkisiyle elektrik tellerinin bir birine çarpması sonucu çıkan kıvılcımların meydana getirdiği yangınlarda, 20 dönüm arazi, ağaçlar, sulama borusu, çeşitli eşyalar ve balyalar yandı.


Yangında bir de köpek telef oldu.

Gaziköy’de ise, yol kenarından başlayan yangın, rüzgârın şiddetiyle Yavuz Ceyda’ya ait araziye doğru genişledi. Yangında bin 500 adet rulo balya, 5 dönüm anız ve hayvan gübresi yanarak zarar gördü.


Sedarlı’da ise iki noktada çıkan yangın, korku ve panik yarattı. Yangında 10 dönümlük arazi içerisinde bulunan kuru otlar cayır cayır yandı. Yangın, evlere sıçramadan söndürüldü.
 

Yeşilırmak’ta makilik alan yandı


Yeşilırmak’ta şiddetli rüzgâr sebebiyle elektrik tellerinin bir birine çarpması sonucu çıkan kıvılcımlardan dolayı köy içerisinde 2 farklı noktada yangın meydana geldi.


Yangın polis itfaiye, Orman Dairesi ve Sivil Savunma ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında yaklaşık 20 dönümlük arazi içersindeki makilik alan, 10 metre uzunluğundaki sulama borusu ve iki meyve ağacı yandı.

Yeniceköy’de bir köpek yanarak can verdiYeniceköy’de de, Yusuf Canbaz’a ait bir dönümlük arazi içerisinde bulunan kuru otlar, hurda halinde bulunan üç adet araç ve bu araçların birinin içerisinde bulunan yarış araçlarına ait muhtelif kapı, koltuk, rims ve aksesuarlar yandı. Arazi içersinde demir kafes içerisinde beslediği 1 adet köpek ise yanarak telef oldu.
 

Nergisli’de balyalar ve zeytin ağacı kül oldu


Nergisli’de ise ağıllar bölgesinde çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, çıkan yangın sonucu; Osman Kadı’ya ait 6 adet rulo balya, Gürtan Toygar’a ait plastik sulama hortumları ve 1 adet zeytin ağacı yandı.

Soruşturma devam ediyor.

 

İhmalkarlık, ekili

arpaları yaktı


Gazimağusa’da sakin İ.K. (E-40), evin avlusu içerisindeki kuru otları yetkili makamdan izinsiz yaktığı sırada rüzgârın etiksiyle ateşin kontrolden çıkması sonucu Hüseyin Gazi’ye ait bir buçuk dönüm ekili arpanın yanmasına sebep oldu.

Yangın, İtfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, bahse konu şahıs hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

Alevler, evlere sıçramadan söndürüldü
 


Serdarlı’da, dün, iki noktada çıkan yangın, korku ve panik yarattı. Yangın, itfaiye, polis ve bölge sakinlerinin büyük çabası sonucu kısa sürede kontrol altına alındı.

Dün saat 11.00’de başlayan yangında 10 dönümlük arazi içerisinde bulunan kuru otlar cayır cayır yandı.

Köyün, Yeni Köy Mahallesi’nde elektrik tellerinin bir anda ateş alması sonucu çıkan yangın, evlere sıçramadan söndürüldü.

Polis Basın Subaylığı’nın yangınla ilgili açıklaması şöyle:

“Saat 11.00 sıralarında, Serdarlı köyünde iki farklı noktada yangın meydana geldi. Yangın sonucu 10 dönümlük arazi içerisinde bulunan kuru otlar yandı. Yangına polis itfaiye ve çevre sakinleri traktörler ile müdahale edildi. Yangın kontrol altına alındı soğutma çalışmaları devam etti.”

 

Gaziköy’de 1.500 balya yandı


Gaziköy ağıllar bölgesinde dün sabah saatlerinde yangın çıktı.


Elde edilen bilgilere göre, yangın seyir halinde olan bir araçtan yola atılan izmaritin otları tutuşturmasıyla oldu.


Yol kenarından başlayan yangın, rüzgârın şiddetiyle Yavuz Ceyda’ya ait araziye doğru genişledi.


Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre yangın sonucu 5 dönümlük arazide Yavuz Ceyda’ya ait bin 500 adet rulo balya, 5 dönüm anız ve hayvan gübresi yanarak zarar gördü.


Yangına arazinin sahibi dahil olmak üzere köydeki vatandaşlar, Sivil Havacılık ekipleri, İtfaiye Ekipleri, Lefkoşa Paşaköy 28. Mekanize Piyade Tümeni’nde görev yapan askerler müdahale etti.


Gaziköy Muhtarı Muhittin Miralay, köydeki insanların çiftçilikle geçimini sağladığını belirterek emeklerin yine küle döndüğünü söyledi.


Arazisi yanan Yavuz Ceyda ise yangının yol kenarına atılan izmaritten kaynaklandığının düşünüldüğünü ifade ederek, bütün yılın emeğinin yok olduğunu belirtti.

Miralay: Yangınlara karşı önlem alınmalı


Gaziköy Muhtarı Muhittin Miralay, yangının ortaya çıkmasının ardından duyarlı vatandaşlar tarafından itfaiyenin arandığını belirterek, ilk olarak köydeki vatandaşların ve çiftçilerin müdahalede bulunduğunu kaydetti.


Köylülerin geçim kaynağının çiftçilik olduğuna işaret eden Miralay, devletin bu konuda gereken önlemleri alması gerektiğini belirtti.


Miralay, alınması gereken önlemler hakkında da görüş beyan ederek, yol kenarlarındaki yangına sebep olabilecek çöplerin toplanması, otların temizlenmesi gerektiğini söyledi.

banner134

Ceyda: Bütün yılın emeği kül oldu


Yanan arazinin sahibi Yavuz Ceyda, yangının yol kenarına atılan izmaritten kaynaklandığını tahmin ettiklerini belirterek, yaklaşık 1.500 balyasının yandığını kaydetti.


Ceyda, arazide yaklaşık 300 bin TL’lik zararın meydana geldiğini dile getirerek, bütün sene verdikleri emeğin küle döndüğünü ifade etti. Yangına köylülerin, Sivil Havacılık ekiplerinin, itfaiye ekiplerinin, askerlerin müdahale ettiğine işaret eden Ceyda, yangınlara sebep olan kişilere, “Doğa düşmanı, hayvan düşmanı, emeklerimizin düşmanı kişiler…” şeklinde tepki gösterdi.
 

Çöplük alanda başladı, yayıldı


Dün saat 14.45 sıralarında, Yiğitler, Vadili ve Paşaköy arasında çöplük alandan başlayan ve geniş bir alana yayılan yangında da yaklaşık 250 dönümlük alan içerisinde bulunan çöp ve moloz  atıkları ile anız, biçilmemiş arpa ve balyalar yandı. 


Yangına polis itfaiye ekipleri, orman dairesi ekiplerinin yanı sıra bölge halkı müdahale etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104