Yanıcı madde döküp ateşe verdiler!

banner37

Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde, binlerce ayakkabı ve konfeksiyon ürününün bulunduğu deponun kundaklama sonucu yandığını tespit eden polis, 2 kundakçıdan 1’ini tutukladı; kimliğini belirlediği diğer zanlıyı ise arıyor

Yanıcı madde döküp ateşe verdiler!
banner8

Sedef BOŞNAK

“ARKADAŞ KURBANIYIM”… Girne’de tespit edilip tutuklanan A.K. aleyhine mahkemeden tahkikat maksatlı 3 gün tutukluluk emri temin edildi. Gönüllü ifadesinde suçunu kabul eden A.K., mahkemeden af diledi ve “Arkadaş kurbanı oldum. Suça nasıl karşıtlığımı anlamadım. Hayatım boyunca suç işlemedim, sabıka kaydım yok. Ne gerekiyorsa yapın” dedi

Güvercinlik Sanayi Bölgesi’ndeki bir depoda çıkan yangının kundaklama olduğu tespit edildi.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı polis ekibi, 2 kundakçıdan 1’ini Girne’de tespit edip tutukladı.

Polis, kilitli deponun, zanlı ve aranan kişi tarafından, kasten ve kanunsuz olarak, batıya bakan dış kısmına  yanıcı madde dökülerek, ardından çakmakla ateşe verilerek yakıldığını belirtti.

Meseleyle bağı olan diğer kundakçının izini süren polis, tutukladığı A.K. aleyhine mahkemeden tahkikat maksatlı 3 gün tutukluluk emri temin etti.

banner134

Gönüllü ifadesinde suçunu kabul eden A.K., mahkemeden af diledi ve “Arkadaş kurbanı oldum. Suça nasıl karşıtlığımı anlamadım. Hayatım boyunca suç işlemedim, sabıka kaydım yok. Ne gerekiyorsa yapın” dedi.

5 milyon TL’lik zarar var

Kundaklama sonucu büyük şans eseri can kaybı yaşanmazken, Bülent Bebek’e ait depoda, ilk tespitlere göre,

5 milyon TL zarar ziyan oldu.

Kamera kayıtları sonucu kimliği belirlenen bir kişinin daha arandığını kaydeden polis, konu işyerinin zanlı ve aranan kişi tarafından kasten ve kanunsuz olarak, kilitli deponun batıya bakan kısmına yanıcı madde dökülerek çakmakla ateşe verildiğini belirtti.

Çıkan yangında, depo içerisindeki muhtelif marka ve modellerde 58 bin 100 adet ayakkabı ile 4 bin 700 parça konfeksiyon ürününün yanarak kül olduğu belirtildi.

Çakmak emare, kamera kayıtları incelemede

İtfaiye ekiplerinin güçlükle tamamen kontrol altına aldığı kundaklama olayı, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi huzuruna taşındı.

Dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Halil Metin’i yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Halil Metin, 31 Temmuz 2021’de, saat 23.45’te, Güvercinlik Sanayi Bölgesi’nde, 11’inci sokaktaki Mehmet Bebek’e ait kilitli deponun kundaklandığını ve depo içerisindeki eşyaların yanarak kül olduğunu söyledi.

Halil Metin, yaptığı ileri soruşturma sonucu, olay yeri yakınında ZLZ 985 plakalı araçla dolaşan zanlı ve aranan kişinin, konu deponun batıya bakan kısmına, dıştan taraf yanıcı madde dökerek yaktıklarını belirlediklerini ifade etti.

Metin, A.K.’yi Girne’de tespit edip tutukladıktan sonra olay gecesi bulduğu çakmağı, zanlının giydiği kıyafetleri ve aracı emare zapt ettiğini anlattı.

Gönüllü ifade veren ve bir otel gazinosunda şoför olarak çalışan zanlının suçunu kabul ettiğini anlatan tanık polis, meseleyle ilgili tahkikatını tamamlayabilmek için süreye ihtiyacı olduğunu belirtti ve mahkemeden, serbest kalması halinde tahkikatına kötü etki edecek zanlı aleyhine 3 günlük tutukluluk emri istedi.

 En ağır suç

Savcı Hasan Boşnak, zanlının methaldar olduğu kundakçılık suçunun Fasıl 154 Ceza Yasası’nın en ağır suçu olduğunu ifade ederek, polisin her meselede olduğu gibi meseleyi etraflıca araştırması gerektiğinden söz etti.

Hasan Boşnak, mahkemenin, polise gerekli zamanı vermesini talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Dilşah Karayel, ilk nazarda suçla bağlantısı bulunan zanlı aleyhine talep edilen süreyi uygun ve adil buldu.

Dilşah Karayel, aranan bir kişinin daha olduğuna vurgu yaptıktan sonra, zanlının tahkikat maksatlı 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88