Yanımdaki nefes

banner37

Bugün, Babalar Günü… Çocukluğumuzun ilk kahramanları olan babalarımız için özel bir gün… Babalar ile çocukları arasındaki güçlü bağı hatırlatan Babalar Günü’ne özel KIBRIS’a konuşan Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ile kızı Benay Kibrit, aralarındaki sevgiyi şu sözlerle özetliyor:

Yanımdaki nefes
banner99

Aliye ÖZENCİ“ONSUZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMİYORUM”… Annelerin çocuklarıyla olan ilişkisinin yanı sıra babaların çocuklarıyla kurduğu güçlü bağ da hayatımızın çok önemli bir parçası. KIBRIS’ın Babalar Günü’ne özel hazırladığı röportaja konuk olan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ile kızı Benay Kibrit, birbirlerine olan sevgilerini “O benim nefesim” diyerek özetliyor. 2017’de evin annesi Bengül Kibrit’i kaybettikten sonra baba ve kızı arasındaki bağ daha da kuvvetlendi. Günay Kibrit, “İyi ki kızım var. Baba kız ilişkisinin ötesinde, bana göre arkadaş, sevgili, yoldaş, her yönü ve yanıyla birlikte yürüdüğüm bir nefes oldu” derken; Benay Kibrit de “Babam benim için hayatımın ışığı. Onsuz bir hayat düşünemiyorum” diyerek sevgisini ifade ediyor.

Bugün, Babalar Günü…

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, Amerikan iç savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd’un Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmesiyle ortaya çıktı. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyüttü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için uğraşan Dodd’un çabası o güne yetişemeyince kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlandı.

Karşılıksız sevginin tek adresi olan anne ve babalarımızın hayatımızdaki değeri çok büyük.

Çocuklarına en iyi yaşamı verebilmek için canla başla çalışan, uğraşan anne ve babalarımızın hakkını ömür boyu ödeyemeyiz.

Annelerin çocuklarıyla olan ilişkisinin yanı sıra babaların da çocuklarıyla kurduğu güçlü bağ da hayatımızın çok önemli bir parçasıdır.

KIBRIS, Babalar Günü’ne özel olarak hazırladığı haberinde Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ile kızı Benay Kibrit’i konuk etti.

Her ikisinin ağzından dökülen sevgi dolu sözcükler, birçok baba ile evladının arasındaki bağı anlatır gibiydi…

Baba kızı için, kızı da babası için, “O benim yanımdaki nefesim” diyor.

Babasına aşık bir kız evladı olan Benay Kibrit, 1996’da Günay Kibrit ile Bengül Kibrit’in evladı olarak dünyaya geldi.

Anne Bengül Kibrit, 2017’de hayata veda ettikten sonra, baba-kız arasındaki bağ daha da kuvvetlendi.

Günay Kibrit, “Babalık duygusunu anlatmak için kelimeler yetersiz kalır” derken, Benay Kibrit de annesinin yokluğuna asla alışamadıklarını ama babasıyla birbirlerine kenetlenerek dik durduklarını söyledi.

Sabır ve azim

1967, Baf-Aydoğan doğumlu olan Günay Kibrit, 1975’de ailesiyle birlikte güneyden kuzeye; Akdoğan’a göç etti.

Ortaokul ve liseyi Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1987’de kamuda çalışma hayatına başlayan Kibrit, aynı dönemde Açık Öğretim Fakültesi’ne yazılarak dıştan üniversiteyi bitirmeye karar verdi ve 4 yıllık İş İdaresi Bölümü’nü bitirdi.

Engelli bir birey olması dolayısıyla gerek okul hayatında gerekse iş hayatında birçok sorunla karşılaştığını dile getiren Kibrit, önünde dizilen tüm taşları sabır ve azimle tek tek kaldırarak hedeflerine ulaştı.

2006-2010 yılları arasında Engelliler Spor Federasyonu başkanlığı yapan Kibrit’in 26 yıllık spor geçmişi var. Kibrit, yaklaşık 8 yıldır da Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı olarak da görev yapıyor.

Babalık duygusu

Günay Kibrit, zor ama başarı dolu yaşamında “iyi ki” dediği Bengül hanımla tanışarak bir yuva kurduğunu anlattı. “İkimizin de engeli vardı ama bugün bu hayata yeniden gelsem Bengül’ü bulur ve yine onunla evlenirdim. O mükemmel bir anne ve eşti” diyerek eşini anlatan Kibrit, 2017’de yaşamını yitiren hayat arkadaşını rahmetle andı.

1996’da babalık duygusunu yaşayan Kibrit, eşinin hamile olduğunu öğrendikleri günü ve sonrasını anlatırken, o günleri yeniden yaşarmışçasına heyecanlandı:

“Eşimin hamile olduğunu öğrendiğimiz dönem Vadili köyünde kalıyorduk. Kontroller için her ay Mağusa’ya doktor Arif Albayrak’a gidiyorduk. Tesadüf mü bilmiyorum ama her kontrole gideceğimizde mutlaka yağmur yağıyordu. Bu da bizim ilgimizi çekiyordu. Eşimle kendi aramızda acaba doğacak bebeğimiz adını Yağmur koysak mı? diye konuşuyorduk. Ama evlendiğimiz günlerde ister kız ister erkek olsun isminin Benay olacağına karar vermiştik.

banner134

1996 Mart ayıydı… Öğle saatlerinde eşimi doğum için hazırladılar. Ne kadar süre geçti bilmiyorum, ama ameliyathanenin kapısı açılıp hemşireyi gördüğüm zaman kalbim yerinden çıkacak gibi oldu. Hemşire ufacık çarşaf içine sarılı kapkara bir bebeği kucağıma verdi ve ilk temasımızı kurduk. O an çok karmaşık duygular yaşadığımı anımsıyorum.

 Kızımı kucağıma aldığım ve ilk temasımı kurduğum o an bir aile olduğumuzu anladım.

Kızım Benay, şimdi başarılı bir öğretmen. Gurur duyuyorum. İyi ki kızım var. Baba kız ilişkisinin ötesinde, bana göre arkadaş, sevgili, yoldaş, her yönü ve yanıyla birlikte yürüdüğüm bir nefes oldu.”

Benay Kibrit: Babamı kimseyle paylaşamam

Günay Kibrit’in kızı Benay Kibrit, YDÜ Müzik Öğretmenliği bölümünü tamamlayarak, ELA Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde staj yaptıktan sonra gölge öğretmeni olarak göreve başladı.

Benay Kibrit, 20 yaşındayken annesi Bengül Kibrit’i kaybettiğini ve çok zor günler yaşadığını belirterek “Bunlar anlatılması kolay şeyler değildir ama bu süreçte babamla birbirimize destek olmaya çalıştık” dedi.

Babasına olan aşkının, annesi hayattayken de hep var olduğunu dile getiren Benay Kibrit, “Babamı kimseyle paylaşamam” dedi ve devam etti:

“Annemi kaybettikten sonra bu bağ daha da kuvvetlenerek sağlamlaştı. Kötü zamanlarımızda birbirimize destek olabilmek için başarabildiğimiz kadar dik durmaya çalıştık. Babam benim için hayatımın ışığı. Onsuz bir hayat düşünemiyorum. ‘Babam yanımda olmasaydı’ fikri aklıma düştüğü zaman; nefes alamayacakmış gibi olurum. İşte babama karşı öyle bir bağlılığım var.

Babam iyi bir sırdaş ve dost. Elbette aramızda anlaşamadığımız konular oluyor. Ama babamın benim için yanlış bir şey isteyeceğini asla düşünmediğim için ortak bir noktada buluşup ilerliyoruz.”

“Babamın söylediği her kelime benim için değerli”

Günay Kibrit, bir kız babası olarak sahiplenme ve koruyuculuk duygularının bazen ağır bastığını, fikir ayrılıkları yaşandıklarını belirtse de, her şeye rağmen kızının düşüncelerini desteklediğinin de altını çiziyor.

Müzik öğretmeni olan Benay Kibrit de, babasıyla birlikte özellikle şarkı söylemekten büyük keyif aldığını belirterek, “Oyun oynamak, yemek yapmak hatta bazen sadece babamla konuşmak bile bana huzur veriyor” dedi.

Babasıyla dertleşirken, onun ağzından dökülen her kelimenin kendisi için değerli olduğunu ifade eden Benay Kibrit, “Bazen aramızda çatışmalar olabiliyor, ama durup düşündüğüm zaman söylediklerine hak veriyorum. O nedenle babamla sohbet etmekte benim için bambaşka bir şey. İyi ki babam Günay Kibrit. Bu dünyaya bir kere daha gelsem hiç şüphesiz bir salise bile düşünmeden yine babam ‘Günay Kibrit’ olsun derim. Çünkü ben ondan o sevgi ve aşkı aldım. Başka birini istemezdim” diyor.

Günay Kibrit’ten babalara mesaj

“Babalık görevi; tüm dünya üzerinde olan önemli bir roldür” vurgusunu yapan Günay Kibrit, bu rolü çocuklara karşı en doğru şekilde oynamak gerektiğini” anlattı:

“Onlarla birlikte yaşayacağımız bu rol, aslında o çocuğun gelecekte güzel bir insan olabilmesi adına büyük önem taşıyan, köşe taşlarındandır. Elbette, her anne ve baba evladını canından çok seviyor. Ama özellikle yaşadığımız bu dönemde evlatlarımız çok ciddi anlamda tehlikelerle karşı karşıya. Ebeveynler olarak onları bu risklerden korumak içinde, daha paylaşımcı olmamız ve bir baba evlattan öte arkadaş gibi olunması gerektiğine inanıyorum.

Çocuklarımıza arkadaş gibi yaklaşır ve sahip çıkarsak, hayatlarına da düzgün bir şekilde yön verebiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88