banner6

Yanıyoruz, size boyun eğmeyeceğiz!

banner37

Yanıyoruz, size boyun eğmeyeceğiz!
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa esnafı, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) öncülüğünde ülkede son yapılan zamları protesto etmek için tarihi Akkule Kapısı’nda toplandı.

   Ateş yakan esnaf, “İşsiz insan süt içemez”, “Zamlar yetmedi şimdi de vergiyle bitiriyorsunuz” yazılı pankartlar eşliğinde “Yanıyoruz, size boyun eğmeyeceğiz” şeklinde sloganlar attı, yetkililere önlem alınması için çağrı yaptı.

   KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, zamların geri alınmaması halinde eylemlerine Girne, Güzelyurt-Lefke ve Lefkoşa’da devam edeceklerini açıkladı.

   Hürrem Tulga, Gazimağusa’daki esnafın destan yazdığını belirterek esnafın, ‘meydanda yaktıkları ateş gibi’ yandığını ifade etti.

   Tulga, Mağusa’daki eylemin bir başlangıç olduğunu ifade ederek “İki yıl pandemiyi yaşadık. Ardından TL değer kaybetti. Arkasından savaş koşullarının getirdiği zamlar takip etti. İnsanlar bu sürede kendinden verdi. Alım gücünün dibe vurması yetmezmiş gibi, ülkede işsizlik yokmuş gibi, alkollü içecekler gerekçesi ve toplumu koruma adı altında fahiş zamlar yapıldı” dedi.

   Ülkedeki alkole yapılan zammın, Almanya’nın, İngiltere’nin ve Güney Kıbrıs’ın çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Tulga, zammın restoran, pub ve cafe gibi eğlence mekan işletmecilerini de bitirdiğine işaret etti.

   Devlet yetkililerinin, “insanlar süt de içsin” diye alkole zam yaptığını anımsatan Tulga, bu durumun halkı daha kötü günlere sürükleyeceğini dile getirdi.

   Tulga, şöyle devam etti:

   “Yerli üretim zivaniya olmak üzere tüm viskilerde yüzde 30 daha pahalı duruma geldik.

   Zam geri alınmazsa, kötü sonuç doğacak. Kuzey’den Güney’e geçişler başlayacak. Tüm yiyecek-içecek sektörüne yapılan zam, halkı ezdi…

   Devletin, giderlerini karşılamak için ‘zamlarla elini cebimize atmak’ yerine dayanışma, paylaşım ve tasarruf yapmak aklına gelmedi.

   İşsizlik tavan yaparken, alım gücü yerlerde sürünürken zam yapanlar ne yaptı? Biz kaybederken, çocuğumuzun cebine harçlık koyamazken hep dinledik. Ancak artık yan yana durma zamanı… Başka yolu yok. Üreten biz, çalışan biz, vergi veren biz… Üretip çalışıyorsak, söz sahibi olacağız!”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110