banner6

Yanlış cenaze yanlış mezara gömüldü

banner37

Ülkemizde dün herkesi şaşkına çeviren bir olay yaşandı. Girne Akçiçek Hastanesi’nde Vural Güven ile C.T.’nin cenazeleri karıştı, iki aile yaşadıkları karşısında şok geçirdi. Dün toprağa verilmesi beklenen Güven’in cenazesi, C.T.’nin ailesi tarafından 1 Aralık’ta Alsancak’a defnedildi; C.T.’nin cenazesinin ise morgda olduğu ortaya çıktı

Yanlış cenaze yanlış mezara gömüldü
banner151

“BU CENAZE BABAM DEĞİL”… Girne Dr. Akçiçek Hastanesi morgunda, Vural Güven ile C.T.’nin cenazeleri karıştı; hem aileler hem de yakınları ne yapacağını şaşırdı. 28 Kasım’da yaşamını yitiren Vural Güven, dün Lefkoşa’da toprağa verilecekti. Aile yakınları, cenaze namazı için toplanmaya başladığı sırada hastaneden cenazeyi teslim almaya giden Güven’in oğlu, babasını teşhisi sırasında “Bu cenaze babam değil” deyince, ortalık karıştı. Soruşturma sonucunda, 1 Aralık’ta Alsancak’ta toprağa verilen cenazenin C.T. değil, Vural Güven olduğu anlaşıldı. Güven ailesi şimdi, mezarın açılabilmesi ve cenazelerini alıp Lefkoşa’ya defnedebilmek için mahkeme kararını bekliyor.

“KİMSE TEŞHİS ETMEDİ”… Olayın yaşandığı Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Süha Akpınar, kendilerinin cenazenin morga yerleştirilmesi sürecine baktığını, morgdan çıkarılıp ailelere teslim edilmesiyle ilgili belediyenin defin işlerinde görevli çalışanın ilgilendiğini söyledi. Akpınar, cenaze karışıklığının da teslim etme sırasında olduğunu belirtti. Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser de, morgda ve cenaze töreninde kimsenin ölen kişiyi teşhis etmediğini bu nedenle yanlışlığın geç fark edildiğini belirtti.

Ahmet UÇAR

Ülkemizde dün herkesi şok eden ve hayrete düşüren bir olay yaşandı.


KKTC’de daha önce iki kez basının gündemine gelen “cenazeler karıştı” olayına, bir yenisi daha eklendi.


Lefkoşa’da dün toprağa verilmesi beklenen Vural Güven’in naaşı morgda bulunamayınca, olaylar peşi sıra geldi.


Veteriner Dairesi emekli Genel Müdürü Vural Güven, organ yetmezliği sonucu 28 Kasım’da yaşamını yitirdi. Cenazeye yurt dışından katılmak isteyenler olduğu için aile, defin işleminin 3 Aralık’ta yani dün Lefkoşa’da yapılmasına karar verdi.


Cenaze için Lefkoşa Mezarlığı’na giden aile yakınları, Güven’in naaşının gelmesini beklerken, şok edici bir olayla karşılaştı.


Güven’in oğlu, cenazeyi almak için Girne Dr. Akçiçek Hastanesi morguna gittiğinde, babasını teşhis edeceği sırada kendisine gösterilen kişiyi görünce şaşırdı ve “Bu cenaze babam değil” dedi.


Bir süre telaşın yaşandığı morgda Güven’in cenazesi bulunamayınca; Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne mi götürüldü düşüncesiyle oraya da bakıldı ancak sonuç olumsuzdu.


Bu olay üstüne aile cenaze törenini iptal etti; gönderilen çiçekler ve çelenkler toplandı.


Güven ailesinin şikayeti üzerine hastane yönetimi ve polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.


Soruşturma neticesinde Vural Güven’in cenazesinin C.T.’nin cenazesiyle karıştırıldığı ve C.T.’nin ailesine Güven’in cenazesi teslim edilerek, 1 Aralık’ta Alsancak Mezarlığı’na defnedildiği ortaya çıktı.  


Güven ailesi cenazelerini teslim almak için mahkeme kararıyla mezarın açılmasını bekliyor.

Tomris Güven: Oğlum morgdaki tüm cenazelere baktı


Yaşadıkları şok edici olayı KIBRIS’a anlatan merhum Vural Güven’in eşi Tomris Güven, “Şaşkınlık içindeyiz” dedi.


Merhum eşinin cenazesinin bir başka aile tarafından teslim alınarak üç gün önce toprağa verildiğini, kendilerinin dün cenazeyi teslim almaya gittiklerinde öğrendiklerini ifade eden Tomris Güven, yaşadıklarını anlattı:


“Lefkoşa Mezarlığı’nda mezar yerini tespit ettik. Girne Akçiçek Hastanesi’nden cenazeyi almak için oğlum cenaze arabasıyla hastaneye gitti.


Oğlum saat 08.30’da Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ndeydi. Daha sonra beni arayarak ‘Anne Vural Güven adında burada kimse yok, bütün cenazelere bakmak zorunda kaldım, perişan oldum; büyük ihtimalle Lefkoşa’dadır’ dedi.


Lefkoşa’daki morga da gelip, tüm cenazelere baktı, babasının cenazesini bulamadı.


Girne Adli Şube’de görev yapan bir polis beni aradı ve cenazemizin başka bir ismin mezarına gömüldüğünü söyledi.


Acımız yetmezmiş gibi bir de bu kahredici olayı yaşadık. Hem biz hem de diğer aile mağdur oldu”.

Akpınar: Ailenin teşhis edip etmediğini bilmiyoruz


Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekimi Dr. Süha Akpınar, cenaze karışıklığı olduğu bilgisi üzerine araştırma yaptıklarını ve 1 Aralık günü teslim edilen cenazenin yanlış kişi olduğunun tespit edildiğini söyledi.


Elde ettikleri bilgileri polisle paylaştıklarını dile getiren Akpınar, karışıklığın cenaze teslimi sırasında olduğunu ifade etti.


Akpınar, hastanenin cenazenin morga yerleştirilmesi sürecine baktığına işaret ederek, cenazenin morgdan çıkarılıp ailelere teslim edilmesine bölge belediyesinin defin işleriyle ilgilenen çalışanının baktığını anlattı.


Yanlış cenazeyi teslim alan ailenin, cenazeyi teşhis edip etmediğini bilmediklerini ancak genellikle ailelerin acılı olmaları nedeniyle bu aşamaları atladığını söyleyen Akpınar, cenazelerden birisinin adının C.T., diğerinin Vural Güven olduğunu, bu nedenle teslim eden kişinin hatasından kaynaklanmış bir durum da olabileceğini vurguladı.

Ataser: Kimse cenazenin yüzünü açmadı


Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, cenaze karışıklığı olayıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:


“Morgda ve cenaze töreninde kimse cenazenin yüzünü açmadığı için olay, kimse tarafından gömülmeden önce fark edilmedi.


Cenazenin sahipleri, Girne Hastanesi’ne cenazelerini almak için gittikleri zaman olay fark edildi ve bize ulaşıldı. Biz de aile ile görüşerek durumu izah ettik.


C.T.’nin cenazesi halen morgda bekletiliyor. Mezarın açılıp doğru cenazenin gömülebilmesi için Savcılık’tan gelecek görüşü bekliyoruz”.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin morg kısmında cenaze teslim edilebilmesi için ailenin cenazeyi teşhis etmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110