banner6

Yanlıştan dönüldü kayalar kaldırıldı çevre tahribatı incelenecek

banner37

Bahçeli sahilindeki su kanallarına doldurulan taşlar, başka yere taşındı, geç de olsa bir çevre felaketi daha sonlandırılmış oldu

Yanlıştan dönüldü kayalar kaldırıldı çevre tahribatı incelenecek
banner99

Ahmet UÇAR

banner134

Esentepe’ye bağlı Bahçeli sahilindeki su kanallarına doldurulan büyük kayalar ve taşlar, kaldırılıp, başka yere taşındı.


KIBRIS’ın iki gündür ön sayfadan duyurduğu çevre katliamı gerekli adımın atılması sonrası sonlandı. Önümüzdeki hafta da bölgede inceleme yapılarak, çevre tahribatının boyutuna bakılacak.


Maldives Homes Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kayım, “Plaja sürekli toprak aktığı” gerekçesiyle söz konusu alana kayalar koyarak istinat duvarı oluşturmayı amaçladıklarını ancak yüklenici firmanın “yanlış” bir uygulama yaparak, su kanallarını taşla doldurduğunu söyledi.


Taş ve kayaların su kanallarına ve falezlere bırakılmasının kendilerine hiçbir faydası olmadığını dile getiren Kayım, yurt dışındaki birçok alıcıya bölgedeki doğal güzelliği sunarak birçok ev satışı yaptığını, bu nedenle yapılan uygulamayla hiçbir şey kazanmadığını ifade etti.


Kayım, bu yanlış uygulamaya ilk günden karşı çıktıklarına işaret ederek, bu sorunun 2 yıldır var olduğunu, ilgili firmaya sürekli uyarılarda bulunduklarını ancak araya pandemi sürecinin girmesiyle temizliğin yapılamadığını savundu.


Kayalar ve taşlar, falezler üzerinden kaldırılırken kullanılan iş makinelerinin çevreye zarar vermesi gibi bir durumun bulunmadığını belirten Kayım, çevreye duyarlı olduklarını, birçok bölgede doğayı güzelleştirecek girişimlerde bulunduklarını kaydetti.


Kayım, söz konusu bölgeye balık tutan kişilerin aracıyla girdiğini, bu doğal çevreye ilk defa araçla girilmediğini söyleyerek, bölgeye herhangi bir zarar vermekten yana olmadıklarını açıkladı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104