“Yanlıştan vazgeçilmezse, yasal işlem başlatacağız”

banner37

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği, Lefke ilçesinde yaşayan ailelerin, yasaya aykırı şekilde çocuklarını Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu’na kayıt yaptırdığını belirterek uyarıda bulundu

“Yanlıştan vazgeçilmezse, yasal işlem başlatacağız”
banner99

Güren TİLKİ

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği, öğrenci azlığı nedeniyle kapanmamak için direnen okulun öğrenci kayıplarının önüne geçmek için çalışma başlattı.

Lefke ilçesindeki bazı ailelerin yasaya aykırı bir şekilde, çocuklarını Lefke Gazi Lisesi’nin ortaokulunun yerine Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu’na kaydettirmesine tepki gösteren Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Selda Solmaz, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak, yanlıştan dönülmemesi halinde yasal işlem başlatacaklarını duyurdu.

Açıklamada, Lefke Gazi Lisesi Okul Aile Birliği olarak Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri platformu temsilcileriyle birlikte 26 Ağustos 2019 tarihinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu makamında ziyaret ettiklerini belirten Solmaz, “Lefke Gazi Lisesi’nin sorunlarını aktardık ve bunlara en kısa zamanda çözüm talebinde bulunduk” dedi.

banner134
Solmaz, en acil konu olarak da okulun geleceğini etkileyecek olan Lefke ilçe sınırları içerisinde ikamet eden, ayrıca bu ilçedeki ilkokullardan okulların kapsam bölgelerini düzenleyen Ek-3 Madde 18 uyarınca Lefke Gazi Lisesi orta bölümüne kayıtlarını yaptırmaları gereken madde olduğuna dikkat çekti.

Solmaz, “okul aile birliği olarak yaptığımız çalışmalarda buna uyulmadığını, başka ilçe muhtarlarının sahte ikamet belgesi vererek bu öğrencilerin kendi ilçelerindeki ortaokullara kayıt yapmalarını sağladıklarını Bakan Nazım Çavuşoğlu’na aktardık. Bunun suç olduğunu, İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusu yapacağımızı söyledik” dedi.

Solmaz, olumlu geçen toplantı sonunda bakanın bu konunun derhal düzeltileceği sözünü verdiğini ve yaptığı araştırmada 23 öğrencinin yasalara aykırı bir şekilde başka okula kayıt yaptırdığını öğrendiklerini belirtti.

Solmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Bakanlık, bizzat tespit etti ve ilgili okula bunu düzeltmesi için bildirimde bulundu. Bizim bugün (dün) yerinde yaptığımız tespite bakanlığın ikazına rağmen bu yasa dışı işleme son verilmediği, halen 11 öğrencinin kaydını okulumuz olan Lefke Gazi Lisesi orta bölümüne yaptırılmadığını saptadık.

Bu yanlıştan acilen vazgeçilmediği takdirde, başka ikaz yapmadan bu işlemi gerçekleştiren kişi ve kurumlar hakkında İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunacağımızı ve önümüzdeki hafta savcılığa başvurarak yasal işlem başlatacağımızı ilgililere duyurur, saygı ile kamuoyunun bilgisine getiririz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75