banner6

Yapacak çok işimiz var

banner37

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile Başbakan Üstel dün telefonda, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle yeni İktisadi ve Mali Protokolü görüştü; Başbakan Üstel, KIBRIS’a görüşmeyi değerlendirdi:

Yapacak çok işimiz var
banner99

Kıbrıs Gazetesi

2023 yılı Türkiye–KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nün imzalanması için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Başbakan Ünal Üstel dün telefonda Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle yeni İktisadi ve Mali Protokolü görüştü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ndan yapılan açıklamada, “ görüşmede, bütçe görüşmelerinden hemen sonra KKTC- Türkiye İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü çalışmalarının başlatılması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Sayın Oktay KKTC'de yürütülmekte olan mevcut proje ve faaliyetlere ilişkin Üstel'den bilgi aldı. Doğu Akdeniz'deki son gelişmelerin de ele alındığı görüşmede Üstel, KKTC ve Kıbrıs Türklerine gösterdiği destek ve ilgi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a Kıbrıs Türkleri adına teşekkürlerini iletti” denildi.

Başbakan Üstel, KIBRIS muhabirinin bir sorusu üzerine görüşmeyi şöyle değerlendirdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey’le her zaman olduğu gibi ülkemiz için oldukça yapıcı, yararlı, samimi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik.

Görüşmemizin ana unsurları Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle, imzalayacağımız Türkiye Cumhuriyeti-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü oldu.

Bir kere Rum-Yunan ikilisi ve onların arkasındakiler bilsinler ki, Doğu Akdeniz’deki haklarımıza zarar vermelerine asla izin vermeyeceğiz.

Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur, ama kimseye de haklarımızı gasp etme, bizi yok sayma şansını vermedik, vermeyeceğiz. Anavatan Türkiye ile tam bir uyum içinde haklarımızı koruyacak ve kullanacağız.

İlaveten şunu söylemeliyim ki, Anavatan Türkiye KKTC’nin kendi ayakları üzerine duran bir ekonomik yapıya sahip olması üzerinde önemle duruyor, bunun bir an önce gerçekleşmesini hedefliyor.

Herkesin bildiği üzere bir pandemi dönemi geçirdik ve yeni yeni ülkemizin ekonomik çarkları dönmeye başladı. Biz inanıyoruz ki bu çarkların daha hızlı ve sağlıklı dönmesini sağlamamız mümkündür. Anavatan Türkiye bize gerek enerji arzı, gerekse ulaşım, iletişim, bilişim, e-Devlet’e geçiş konularında her türlü desteği vereceğini açıkça ifade etmektedir.

Bizim yapmamız gereken ise vakit kaybetmeden, doğrulara yönelmek, popülizmden uzak durmak ve herkesin bildiği sorunlarımızı yapacağımız yasal çalışmalar, hükümet olarak alacağımız kararlarla geride bırakmaktır.

Kısacası yapacak çok işimiz var.

Ben başaracağımızdan, Anavatan Türkiye ile birlikte yürüyerek KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılını çok iyi değerlendireceğimizden eminim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104