banner6

“Yapılacak ve düzenlenecek pek çok yasa var”

banner37

UBP Milletvekili ve adayı Yasemi Öztürk KTV ekranlarından açıkladı

“Yapılacak ve düzenlenecek pek çok yasa var”
banner151

YAPILMASI GEREKEN YASALAR VAR… Ulusal Birlik Partisi Milletvekili ve adayı Yasemi Öztürk, ülkemizde yapılması gereken yasalar ve düzenlenmesi gereken yasa çalışmalarıyla ilgili Kıbrıs tv ekranlarından bilgi verdi. Öztürk yürütmenin önemine vurgu yaparak 23 Ocak seçimlerinin ardından Meclis’e sunacağı yasa çalışmalarını açıkladı.

Elif ŞEN ÇATAL

Kıbrıs tv ekranlarında Elif Şen Çatal’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına konuk olan Ulusal Birlik Partisi Milletvekili ve adayı Yasemi Öztürk, ülkemizde yapılması ve yeniden düzenlenmesi gereken yasalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Öztürk, yürütmenin önemine vurgu yaparak, yeterli olan bazı yasaların da uygulanmadığına dikkat çekti. Öztürk, yeninden vekil olarak seçilmesi durumunda; uzman askerlerin sağlık sorunları yaşamasıyla birlikte maaştan kesinti, işten durdurma gibi uygulamaların daha adaletli hale gelebilmesi için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

2021’DE YETERLİ YASA YAPILAMADI

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili ve adayı Yasemi Öztürk, 23 Ocak seçimlerinin ardından yapılması gereken yasa çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2021 yılında Meclis’te yaşanan başta nisap sıkıntısı olmak üzere olumsuzluklar nedeniyle yeterli yasanın yapılamadığı konusunda hemfikir olduğunu dile getiren Öztürk, yeniden Meclis’te vekil olarak görev alması durumunda üzerinde çalışılması gereken yasa çalışmaları ve yeni yapılması gereken yasalar hakkında bilgi verdi. Öztürk şöyle konuştu;

“ADALETSİZLİKLER OLDUĞUNU GÖRDÜM”

“ Belediyeler Yasası, Kamu Reformu Yasası mutlaka ele alınması lazım. Bunlarla ilgili çalışmalar var. Ama onun dışında uzman askerler bana ulaştı. Yasalarında bazı sıkıntılar olduğunu bana söylediler. Yapmış olduğum incelemelerde bunun olduğunu gördüm. Eşitsizlik olduğunu gördüm. Örneğin uzman askerler 30 gün hapislik cezası aldığı zaman mazeret bildirilmeden işten durdurma yetkisi var. O insanın ailesi mi var, geçindirmesi gereken aile bireyleri mi var, borcu mu var? Hiç sorulmadan işine son verilebiliyor. Bunun dışında eğer 30 gün hastalık izin hakları var. Eğer 30 günü geçerse yine uzman askere herhangi bir ödeme yapılmıyor. Maaş kesintisi oluyor. Düşünün ki siz ayağınızı kırdınız ve 30 günde de kaynamadı. Ya da başka hastalıklar… Mesela ameliyat oldunuz ve 30 günde sağlığınıza kavuşamadınız. Yine 30 günü geçerse yine sizin maaşınız ödenmiyor. Ancak bu astsubaylarla ilgili yaşanıyorsa o ödeme yapılıyor. Bunun adaletsizlik olduğunu düşünüyorum.”

“UZMAN ASKERLE ASTSUBAY ARASINDA FARK VAR”

Konunun kendisine iletilmesinin ardından yaptığı inceleme ve araştırmalar neticesinde bir eşitsizlik olduğunu fark ettiğini dile getiren Öztürk, uzman bir askerin  üç aydan fazla süreli sağlık raporu alması durumunda işten çıkarıldığını kaydetti. Ancak mevcut durumun astsubaylar için geçerli olmadığını açıklayan Öztürk, astsubayların altı aya kadar hastalık izni kullanma hakkı olduğuna dikkat çekti. Öztürk açıklamalarına şöyle devam etti;

Tüm bunların adaleti yansıtmadığını ifade eden Öztürk, ilgili yasaların yeniden düzenlenmesi adına da çalışmalar yaptığını açıkladı. Öztürk, “İnşallah 23 Ocak’tan sonra yeniden Hukuk Komitesi Başkanı olursam; ya da olmasam da fark etmez gerekli düzenlemeleri komiteye sunup gerekli olanları yapacağım” şeklinde konuştu.

“DÜZENLENMESİ GEREKEN YASALAR VAR”

Öte yandan düzenlenmesi ve yapılması gereken başka yasaların da olduğuna dikkat çeken Öztürk, ülkemizin ayakta durmasını sağlayan sağlıkçılar, askerler, polisler, itfaiye memurları için de düzenlemelerin gerekli olduğunu ifade etti. İtfaiye çalışanlarının almış olduğu risk ödeneğinin yüzde beş olduğunun altını çizen Öztürk, bu denli riskli bir meslek grubunda çalışanların almış olduğu yüzde beşlik rakamın yeterli olmadığını ve yasal düzenlenmeye gidilmesinin gerekli olduğunu savundu.

“ENGELLİ BİREYLER KIDEM ALAMIYOR”

Engelli bireyler için de yapılması gerekenler olduğuna vurgu yapan Öztürk, ülkede engelli istihdamı konusunda yasanın ortaya koyduğu bazı maddelerin olduğunu ancak engelli bir bireyin bir işe başladığı zaman, diğer çalışma arkadaşlarının yıllar içerisinde kıdem alabildiğini ama engellilerin burada sıkıntılar yaşadığını söyledi. Bu konunun düzeltilmesi için de çalışmalar yaptığını açıklayan Öztürk, 23 Ocak seçimlerinin hemen ardından yapmış olduğu çalışmaları Cumhuriyet Meclisi’ne sunacağını dile getirdi.

“YÜRÜTME ÇOK ÖNEMLİ”

Düzenlenmesi gereken, yeterli olmayan yasaların yanı sıra yeterli olup da uygulanmayan birçok yasamızın olduğuna da vurgu yapan Öztürk, burada da yürütmenin ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 19:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110