'Yapılan hukuksuzluk ortaya konuldu'

banner37

Yüksek İdare Mahkemesi Mete Tümerkan’ın 2015 yılında görevden alınması için yürürlüğe konulan kararının hükümsüz olduğuna karar verdi.

'Yapılan hukuksuzluk  ortaya konuldu'
banner90

Tünay MERTEKCİ

Yüksek İdare Mahkemesi’nin dün, Mete Tümerkan’ın 2015 yılında görevden alınması için yürürlüğe konulan kararının hükümsüz olduğuna karar vermesinin ardından açıklamalarda bulunan Mete Tümerkan, Yüksek İdare Mahkemesi’nin aldığı kararın net olduğuna dikkat çekti ve mahkemenin, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararın yok hükmünde olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Mete Tümerkan’ın avukatı Hasan Esendağlı ise idarenin bu kararı yerine getirip getirmeyeceğini görmek için beklemek durumunda olduklarını söyledi.

Bu noktadan sonra kendisinin her hangi bir kaos çıkarmaya niyetinin olmadığını söyleyen Tümerkan, burada önemli olan konunun yapılan hukuksuzluğun ortaya konulması olduğuna dikkat çekti.

 

Tümerkan: Kaos çıkarmaya niyetim yok

Mahkemenin Bakanlar Kurulu’nun kararını yok saydığını dile getiren Mete Tümerkan, dolayısıyla kurumun 2015 Mayıs’ında aldığı bu kararı yok hükmünde olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Karar ortadan kalkmış olduğuna vurgu yapan Tümerkan, bakıldığı zaman pozisyonunun şu an devam ediyor olduğunu ifade etti.

Bu noktadan sonra kendisinin her hangi bir kaos çıkarmaya niyetinin olmadığını söyleyen Tümerkan, burada önemli olan konunun yapılan hukuksuzluğun ortaya konulması olduğuna dikkat çekti.

O dönemde kendisine dönük yapılan hukuk dışı uygulamayı hak etmediğini düşündüğünü dile getiren Tümerkan, “bunu vicdanen yapmam gerekiyordu. Her zaman gazeteci olarak, sonuna kadar gidin, haksızlıkların peşini bırakmayın diye yazıp çiziyoruz. Vicdanen yapmam gerekeni yaptım” şeklinde konuştu.

Burada önemli olan konunun yapılan hukuk dışılık olduğuna dikkat çeken Tümerkan, bu süreç içerisinde yapılan sorumsuzlukların da bulunduğunu kaydetti.

Bundan sonra atacağı adımlara avukatıyla birlikte bakacağını söyleyen Tümerkan, “hukuku çiğneyip bile bile hukukun dışına çıkanlar hesabını verecektir” şeklinde konuştu.

banner9
Gazeteciler Birliği temsilcisinin de, BAY-SEN temsilcisinin de siyasi talimatla hareket ettiğini ifade eden Tümerkan, kendisini o dönemde hukuku çiğneyerek görevden aldıklarını söyledi.

Bu durumun hukuk dışı olduğunu kendisinin daha önce söylediğini dile getiren Tümerkan, hukukun çiğnendiğinin ortaya koyulduğunu ve durumun böyle olduğunu da yüksek mahkemenin tescil ettiğini söyledi.

Sivil toplum örgütlerinin siyasi değil, sivil toplum örgütü olduğuna dikkat çeken Tümerkan, sonuç itibariyle adalet neyse ortaya çıktığını belirtti.

Tümerkan, “demek ki hâlâ adalet var ve herkes hakkını sonuna kadar arasın” dedi.

 

Esendağlı: Beklemek durumundayız

Mete Tümerkan’ın avukatı Hasan Esendağlı, Mete Tümerkan’ın görevden alınması kararının yönetim kurulu tarafından alındığını belirtti.

Başbakanın önerisiyle ve Bakanlar Kurulu’nun da onayıyla Mete Tümerkan’ın görevden alındığını dile getiren Esendağlı, Mete Tümerkan’ın tüm bunlardan sonra Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurduğunu söyledi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin de dün görevden alma kararının hukuka aykırı olduğuna karar verdiğini söyleyen

Esendağlı, “ya idare dediğimiz muhatap Bakanlar Kurulu veya BRTK Yönetim Kurulu, Mete Tümerkan’ı, genel müdürlük görevine iade etmesi gerekir ya da bu süreçte uğramış olduğu zarar ziyanı tazmin etmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Anayasaya göre söylenen her iki durumun da gerçekleşebileceğini ifade eden Esendağlı, idarenin bu kararı yerine getirip getirmeyeceklerini görmek için beklemek durumunda olduklarını söyledi.

Esendağlı, “eğer kararın gerekleri idare tarafından yerine getirilmezse, tazminat talebiyle dava açılacak” şeklinde konuştu.

Başbakanlık Basın Danışmanlığı ise kararın henüz başbakanlığa ulaşmadığını, ulaştıktan sonra gereken değerlendirmelere yapacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108