Yapılan uyarılar dikkate alınmadı

banner37

Gönyeli’de meydana gelen; Cuma Mağusalı’nın hayatını kaybettiği, Oya Göz’ün de hapis cezasına çarptırıldığı trafik kazasında, yargının ve polisin dikkat çektiği kaza yerindeki devletin eksiklikleriyle ilgili halen önlem alınmaması tepkilere neden oluyor.

Yapılan uyarılar dikkate alınmadı
banner90
banner99

Mehmet KARA

Gönyeli’de, 20 Şubat 2016’da meydana gelen trafik kazasında Cuma Mağusalı isimli gencin hayatını kaybettiği yoldaki eksiklikler, yargı ve polis mensupları tarafından da dikkat çekilmesine rağmen halen önlem alınmaması tepkilere neden oluyor.

Kazanın meydana geldiği Gönyeli’deki Belediye Bulvarı’nda yol, çift şerit olarak inşa edildiği halde, çift şerit yolun gerektirdiği uyarıcı levhalar ve orta refüj çizgilerinden yoksun.

Yolda orta refüj bulunduğu kabul ediliyor ve “sağa dönülmez” kuralı aranıyor ancak söz konusu bulvarda 7 kavşak olmasına rağmen sürücüleri uyaran “sağa dönüş yapılamaz” levhası yok...

Yol içerisinde “orta refüj olarak kabul edilen düz kesintisiz çizgiler” silinmiş halde, kalıntıdan ibaret, çizgiyi görmek mümkün değil. Ayrıca çift şeritli yol olarak dizayn edilen bu yolun kenarları, adeta otoparkı andırıyor…

Belediye Bulvarı boyunca 7 kavşak olmasına rağmen sürücüleri uyaran “sağa dönüş yapılamaz” levhası bulunmamasının yanı sıra yolu kullanan sürücüler için trafik kurallarına uyulacak herhangi bir şey de yok.

Başka bir ayrıntı ise, trafik levhalarının yol akışına göre düzenlenmesine bağlı olarak Defne Sokak yol kavşağındaki ‘DUR’ levhasının ölümlü kazanın yaşandığı gün solda olmasına rağmen, şimdilerde ise trafik kurallarına aykırı bir şekilde yolun sağına yerleştirilmiş.

“Birçok sürücü bu yasaktan habersiz”

Ayrıca çift şeritli yol olarak dizayn edilen bu yolun kenarı, adeta otoparkı andırıyor.

Çift şeritli yollarda ‘Park Etmek Yasak’ olduğunu belirten çizgi olsun ya da olmasın bu yollara kesinlikle park edilmesi yasak. Ancak birçok sürücü bu yasaktan habersiz…

Eğer bir sürücü, çift şeritli bir yolun sağına dönmeye çalışırsa ‘Trafik İşaretlerini Riayetsiz’likten 101 TL para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

banner134
Başkentin yolları da benzer durumda

Bunun yanı sıra, Başkentte çift şeritli yol olarak dizayn edilen Haydar Aliyev ya da Necmettin Erbakan Caddesi, Özker Özgür Caddesi, Atatürk Caddesi gibi birçok cadde de düz kesintisiz çizgilerin silinmiş olduğu gözlemlendi.

Yaşananlar karşısında “Karayolları Dairesi ve belediyeler suçlu değil de sürücüler mi suçlu?” ifadelerini kullanan vatandaşlar, “Önlem almak bu kadar mı zor” diye sordu.

Ülkede insana değerin olmadığını savunan vatandaşlar, önlem almayan yetkililerden hesap sorulmasını istedi.

Güran: Yetkililerin bu yolda ciddi bir ihmali var

Bu arada, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Güran, 2016 yılında Gönyeli Belediye Bulvarı üzerinde ölümle sonuçlanan kazada, sağa dönülmez uyarıcı levhasının halen olmadığını, yoldaki çizgilerin kalıntıdan ibaret olduğunu, yolu kullanan sürücüler için trafik kurallarına uyulacak her hangi bir şey olmadığına değinmişti.

Güran, sürücülerin yolu arzu ettikleri şekilde kullandıklarını ve yolun çift şerit özelliğini kaybettiğini belirtmişti.

Başkan Ömer Güran, ölümlü motor kazasının olduğu yolda başka kazaların olmaya devam ettiğini ve buna rağmen hiçbir tedbir alınmayan yolun halen denetime tabi tutulmadığını, yoldaki eksikler nedeniyle kazaya davetiye çıkarıldığını belirtmişti.

Güran, ayrıca yetkililerin bu yolda ciddi bir ihmali olduğuna vurgu yapmıştı.

Özatılgan: Yol çizgileri aylardır yenilenmedi

Öte yandan, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube’de görevli Tahkikat Amiri Müfettiş Muavini Mehmet Cemal Özatılgan da ölümlü kazanın görüldüğü duruşmada mahkemeye sunduğu bulgularda yol boyunca 7 kavşak olduğunu ifade etmiş ve sürücüleri uyaran sağa-sola dönüş levhasının olmadığına dikkat çekmişti.

Özatılgan ayrıca, Gönyeli Bulvarı’nda 11 aydır çizgilerin yenilenmediğini belirtmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 08:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75