Yapılanlar ne ahlaka ne vicdana sığıyor

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda yaşanan yolsuzlukların perde gerisi Kıbrıs TV ekranlarında aralandı. Çin malı kabul edilmeyen ihalede sahte mühürlü Çin malı ürünler getirildi. Hem kurum çalışanları hem de tüm ülkenin hayatı riske atıldı

Yapılanlar ne ahlaka ne vicdana sığıyor
banner90
banner8

ÖZEL HABER

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yolsuzluk ihaleleriyle gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Kıbrıs TV’de yayınlanan Kıbrıs Sözcüleri programında kurumda yapılan yolsuzluklar konusunda yeni bir kapı daha aralandı. Elektrik Kurumu’nda SETAŞ ürünleriyle çıkılan ihalenin perde gerisinde çok farklı detaylar ortaya çıktı. İhale şartlarına göre Çin malı talep edilemeyeceği için SETAŞ markası üzerinden yapılan yolsuzluklar, Kıbrıs tv ekranlarında aralandı. Haluk Yerli ve Avukat Seyhan İbrahim Yıldırım’ın sunduğu Kıbrıs Sözcüleri programına katılan Energyiq Direktörü, SETAŞ firmasının KKTC yetkili bayi Alptekin Evmez, SETAŞ’ın isminin kullanılarak Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda  yapılanları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

“KARŞIMIZA SETAŞ İHALESİ ÇIKTI”

Ülkede 2018 yılında faaliyete geçtiklerini ve bu zaman diliminde karşılarına kurumla ilgili bir ihale dosyası çıktığını anlatan Alptekin Evmez, konunun detaylarını öğrenebilmek için çalışmalar başlattıklarını anlattı. Evmez, karşılarına çıkan ihale dosyasında SETAŞ ürünlerinin alımı yapılacağı bilgisine ulaştıklarını ancak emin olamadıklarını söyleyerek başından geçenleri şöyle özetledi;

“MİK’TEKİ ŞAHIS MEMURİYETİMİ Mİ YAKACAKSIN DEDİ”

“Karşımıza çıkan ihalede SETAŞ marka ürünlerin kurum tarafından talep edilidiği bilgisi vardı. Bizler, emin olmak için Elektrik Kurumu’yla iletişime geçmeye çalıştık. Telefonla ihalede yer almak istediğimizi belirttik ancak karşımızdaki muhatabımız “İhaleye girmek için görüşebileceğiniz bir bölümümüz yok” cevabını verdi.

Aldıkları cevap karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadığını dile getiren Alptekin Evmez, süreci daha net anlayabilmek için Merkezi İhale Komisyonu’nun resmi internet sayfasından ihaleye dair yapılan paylaşımları takip etmeye başladıklarını belirtti. Evmez, bu takip sürecinde her hangi bir bilgiye erişemediklerini, bunu üzerine Merkezi İhale Komisyonu telefonla aradıklarını dile getirerek yeniden şaşkınlık veren başka bir olay yaşadıklarını ifade etti. Evmez,  “Normalde konuyla ilgili bilir kişi ihale sonuçlanmadan önce gider ve çalışmalar yürütür. Bizler de hem konuyu hem de ihale sonucunu Merkezi İhale Komisyonu’ndan takip etmeye çalıştık. Ancak hiçbir veriye erişemedik. Bunun üzerine Merkezi İhale Komisyonu’na telefonla ulaştık. Telefona çıkan kişi konuyla bilgi vermesi yetkisi olmadığını kaydederek telefona bilir kişi olduğunu söylediği başka birini aradı. Evmez bilgi almak için telefona bağlanan şahsın verdiği tepkiyi şöyle aktardı;

“ Telefona bağlanan mermur arkadaş bize bir anda tepki gösterdi. “Siz bizim memuriyetimizi yakacak mısın? Malzemenin sahte olduğunu biliyoruz. Ama KIB-Tek’in deposunda yok. O yüzden bu malzemeyi almak zorundayız. Daha sonra şartnameyi değiştireceğiz” dedi.

“SETAŞ’A AİT BÖYLE BİR ÜRÜN YOK”

Evmez şartname gereği Çin malı ürün kullanılmasının mümkün olmadığının altını çizerek sırf bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nden bir mal talep edilerek ihaleye çıkıldığını ancak SETAŞ markasına ait böyle bir ürünün de olmadığını vurguladı.

banner134
Tüm bu yaşananların ardından gelişmeleri takip etmeye başladıklarını anlatan Evmez,  SETAş ürünü adı altında farklı ürünlerin ihaleyle getirildiğini ancak bunu düşünülenden çok daha fazla risk taşıdığına vurgu yaptı.

“MÜDAHALEDE BULUNMAYA DEVAM ETTİK”

Evmez, konuyla ilgili yeniden bir takım irtibatlar kurduklarını söyleyerek yaşanan süreçle ilgili bilgi aktarmaya devam etti “Biz, devlet kanalıyla yapılacak resmi bildirimini bekledik. Bu resmi bildirimde 300 tanesinin derhal, 700 tanesinin de 4 ay içerisinde teslim edileceği taahhütü  vardı, İhaleyi alan firma böyle bir taahhütte bulunmuş.  Ürünün 300 tanesi hemen teslim edilmişti.  Biz, derhal merkezi ihale komisyonuna ve KIB-TEK’e yazılı dilekçelerle başvuruda bulunduk. Bakın bu mal bizim malımız değil, sistemde kullanılması çok büyük sıkıntı verebilir, çünkü o, 22.000 voltluk bir ekipmandır, direktifi trafolarda kullanılır, insan öldürür, yangın çıkartır, kalitesiz mal kullanımında bizim adımız lekelenir çıkartır şeklinde açıklamasını getirdik”

“ŞAŞKINLIK VE ÜZÜNTÜYLE TAKİP ETTİK”

SETAŞ marka  olmayan bir ürün üzerine SETAŞ markası yazılarak ihalede hile yapıldığının altını çizen Alptekin Evmez, bu konuda hem Elektrik Kurumu hem de Merkezi İhale Komisyonu’na yazılmış ihaleleri olduğunu söyledi. Evmez, bu konuda ciddi uyarılarda bulunduklarını tekrarlayan Evmez, tüm bu uyarılara rağmen elektrik kurumu deposuna 700 ürünün daha çekildiğini anlattı. Yaşanan süreci şaşkınlık ve üzüntüyle takip ettiklerini dile getiren Evmez,

“Bakın KIB-TEK ‘İn binasına girdiğinizde karşıda görev şehitleri panosu görürsünüz, Bu panodaki insanlar çocuklarını, ailelerini arkalarında bırakıp bu ülkeye hizmet etmek, okuyan çocukların lambaları yansın diye direklerde emekle faaliyetlerini gösterirken elektrik akımına kapılarak şehit olmuş insanlardır, görev başında şehit olmuş insanlardır, ve bu insanların kullanacağı ekipmanlar Çin’de sahtelenerek getirilmiş” şeklinde konuştu.

“KURUMA GELEN HİÇ BİR ÜRÜN SETAŞ DEĞİL”

Kuruma gelen ürünlerin hiç birinin SETAş markasına ait olmadığını kaydeden Evmez, dönemin Genel Müdürü’ne de konuyla ilgili de uyarılarda bulunduklarını, ürünlerin sahte olduklarını belirttiklerini ancak aldıkları cevabın Olur mu ya! Ben imzalarım sözleşmeyi, imzalamayacağız biliriz sahte olduğunu artık“ olarak verildiğini ancak 5 gün sonra malzemenin KIB-TEK’in deposuna çekildiğini dile getirdi.

Olayın sadece KIB- TEK’le de sınırlı olmadığını kaydeden Evmez, gelen ürünlerin sadece ihale talebi kadar olmadığını sahte belgelenmiş ürünlerin piyasaya da yayıldığını anlattı. Konuyla ilgili Evmez şöyle konuştu;

“30 DOLARA GELİYOR…”

Ürünleri 33 dolardan, 30 dolardan, yurt dışında, Çin de artık nerede imal ediyorsa orda imal ediyor;  SETAŞ damgasını basıyor, 30 dolara mal ettiği ürünü 124 dolardan ihaleye satıyor. Bakın ihalenin keşif bedeli yani ihaleye çıkmadan önce buraya ayrılmış olan bütçe 124.000 dolar, o kadar emin ki satacağı maldan 123.800 dolara, 124 dolar yerine, 123.800 dolara sadece 200 dolar indirim yaparak bu malı KIB-TEK’e teslim ediyor.

Evmez; “Yani bu sahte mallar sizin tüm uyarılarınıza rağmen SETAŞ markasıymış gibi çin malı olarak KIB-TEK’e veriliyor değil mi?” sorusuna ise. “Evet iki kez yanıtını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75