banner6

Yapısal sorun yok, zeminde çökme var

banner37

Lefke Vakfı Başkanı, avukat Vehit Nekipzade, Lefke Mahkemesi’nin bulunduğu binanın sağlamlığıyla ilgili LAÜ’nün rapor hazırladığını açıkladı:

Yapısal sorun yok, zeminde çökme var
banner99

Güren TİLKİ

Lefke Vakfı Başkanı, avukat Vehit Nekipzade, Lefke Mahkemesi’nin bulunduğu binanın durumuyla ilgili Lefke Avrupa Üniversitesi’nin (LAÜ) rapor hazırladığını söyledi.

Nekipzade, raporun Başbakan’a ve Yüksek Mahkeme Başkanı’na sunulacağını ifade ederek genel anlamda raporda söz konusu binada yapısal sorun bulunmadığının ancak zeminde çökmeler meydana geldiğinin tespit edildiğini söyledi.

26 Aralık 2016 tarihinde Cumhuriyet Meclisi’nin aldığı kararla Lefke’nin altıncı ilçe olduğunu belirten Nekipzade, 2017 yılı içerisinde de Yüksek Adliye Kurulu’nun Lefke Mahkemesi’nin Lefke Kaza Mahkemesi’ne dönüştürülmesi kararı aldığını ifade etti.

Nekipzade, kaza mahkemesi oluşurken bir başkan, bir de kaza yargıcı atandığını böylece 2017-2018 adli yılına Lefke Kaza Mahkemesi olarak girildiğini belirtti.

Mahkemenin bina sorununun o günden bugüne çözümlenemediğini ifade eden Nekipzade, yargı ile yürütme arasında iletişim zaafiyeti olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Nekipzade, bir önceki hükümet döneminde Lefke’de halen mahkeme binası olarak kullanılan yerdeki postane hariç tüm dairelerin başka yere taşınarak, binanın Yüksek Mahkeme ve Başsavcılığa verilmesi, buraya da Lefke Kaza Mahkemesi ve Hukuk Dairesi Şubesi açılması için mutabakata varıldığını belirtti.

Binanın yapısıyla ilgili endişeler olduğu iddia edildiğini söyleyen Nekipzade, Başbakanlık kanalıyla Lefke Avrupa Üniversitesi’nden (LAÜ) binanın sağlamlığıyla ilgili bir rapor istediklerini, raporun sonucunun çıktığını kaydetti.

Nekipzade, “Raporda binanın yapısal sorunu olmadığı tespit edildi. Ancak bina 80 yıla aşkın süre önce yapıldığı için o zamanın teknolojisine göre temeline dolgu yapıldı, zemin de sıkıştırıldı. Bu nedenle zemin ve döşemede bir kısım çökme var” dedi.

Binanın alt katındaki Tarım Dairesi, Devlet Emlak Malzeme Dairesi bürosu, Hazine Muhasebe Dairesi ve Vergi Dairesi’ne Lefke Sağlık Merkezi üzerinde yeni bir mekan tahsis edildiğini belirten Nekipzade, Lefke Kaymakamlık binasının da başka bir yere taşınacağını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104