Yaralar sarılmaya çalışılıyor

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki yangın sonrası hasar tespiti yapmak için Türkiye’den uzman ekip geldi. Ekip, hastanede incelemeler yaptı, yangının olduğu bölümleri inceledi. Bu arada, hastanede temizlik çalışmaları da başlatıldı

banner87
Yaralar sarılmaya çalışılıyor
banner90
banner99

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde önceki gün sabah saat 06.45’te Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo bölümünde bir kablonun ısınması sonucu çıkan yangının yaraları sarılmaya çalışılıyor.


Yangında büyük hasara uğrayan hastanede, hasar tespit ve temizlik çalışmaları başladı.


Türkiye’den ülkemize gelen uzman ekip, dün sabah hastaneyi gezdi, hasar tespiti için çalışma yaptı.

3’üncü ölüm oldu

Yangın nedeniyle tahliye edilen hastalardan 74 yaşındaki Asım Uyguroğlu ile 62 yaşındaki Erdoğan Kalaycılar’ın ardından dün sabah da 80 yaşındaki Zalihe Karabey’in hayatını kaybettiği bildirildi.


Yangında 291 hastanın 103'ü farklı hastanelere sevk edildi. Hastaların sağlık durumlarının iyi olduğu, aralarında taburcu olanların bulunduğu bildirildi.


Hastanede sağlık hizmetinin aksamadığı servisleri arasında “göğüs hastalıkları, enfeksiyon, onkoloji, diyaliz, psikiyatri ve diş” var.

Pilli: Hastanemizi kısa sürede açacağız

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hasar tespit ve temizlik çalışmaları hızla başladı.


Hastaneyi ziyaret eden Sağlık Bakanı Ali Pilli, hizmet verilemeyen bölümlerin önümüzdeki hafta çalışmaya başlamasının hedeflendiğini kaydetti.


Bakan Pilli, incelemelerinin ardından BRT’ye yaptığı açıklamada çalışmaların son sürat devam ettiğini vurguladı.


Pilli, “Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Hastanemizi kısa sürede açacağız. Şu anda hastalarımız Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve Kolan Hastanesi’ne müracaat edebilir. Girne Akçiçek, Mağusa Devlet Hastanesi ve Cengiz Topel Hastanesi poliklinikleri çalışmaktadır. Önümüzdeki günlerde daha geniş açıklama yapacağız” dedi.

Çaygür: Yangınla veya nakille alakalı bir ölüm değil

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür de, hastanede çıkan yangının ardından özel bir hastaneye tahliye edilen 80 yaşındaki Zalihe Karabey’in dün sabah hayatını kaybettiğini ifade etti.


Çaygür, “Yangınla veya nakille alakalı bir ölüm değil. Beyin ölümü hastanemizde yatarken gerçekleşmişti. Ailesine başsağlığı dileriz.”


Bakan Pilli, pazartesi günü sağlığa yardım kampanyası başlatacaklarını da duyurdu.

TIP-İŞ: Sağlık sistemi, kişilerden bağımsız

bir devlet politikası haline gelmeli
 


Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), önceki günkü hastane yangınıyla ilgili açıklama yaparak, “Önümüzdeki süreçte başta acil hastaların mağduriyet yaşamaması ve kamu sağlık hizmetlerinin sunumunun devamının sağlanması için hasarların ivedilikle giderilmesi ve kamu sağlık merkezlerinin reorganize edilmesi çok önemlidir” dedi.

Tıp-İş Başkanı Dr. Ahmet Varış, yazılı açıklamasında, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki sağlık sisteminin amiral gemisi olan Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde çıkan yangın ve sonrasındaki süreç bir kez daha sağlık sistemlerinin kişilerden bağımsız bir devlet politikası haline gelmesinin ne kadar önemli olduğunu hepimize göstermiştir.

Yangın sırasında, evimiz olarak nitelendirdiğimiz hastanemizdeki tüm hastalarımızın güvenli bir şekilde tahliye edilmesi için kamu sağlık çalışanlarımızın yanı sıra itfaiye ekipleri, GKK personeli, Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri ve çeşitli kuruluşların görevlileriyle hasta yakınlarımız özverili bir çalışma sergilemiştir.

Önümüzdeki süreçte başta acil hastaların mağduriyet yaşamaması ve kamu sağlık hizmetlerinin sunumunun devamının sağlanması için hasarların ivedilikle giderilmesi ve kamu sağlık merkezlerinin reorganize edilmesi çok önemlidir.

Kamu hekimleri olarak durumun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bir kez daha duyurur, bugün yaşanan üzücü olayda yanımızda olan herkese teşekkür ederiz.”

 

Hemşireler ve Ebeler Sendikası:En teşekküllü hastaneyi kamulaştıracak karar üretinKıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde önceki gün çıkan yangın sonrasında büyük bölümünün hizmet veremez durumda olduğunu söyleyerek, Bakanlar Kurulu’nun Lefkoşa bölgesinde en teşekküllü hastaneyi acil olarak geçici süreliğine kamulaştıracak karar üretmesi gerektiğini kaydetti.

Özgöçmen yaptığı yazılı açıklamada, hastanede zarar ziyan tespiti yapılabilmesinin biraz zaman alacağına dikkat çekerek, tehdit altında olan halk sağlığının yeniden güvence altına alınabilmesi için vakit kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti.

Önceki gün meydana gelen yangınla kahrolduklarını, evlerinin, ocaklarının yandığını söyleyen Özgöçmen, meslektaşları, doktorlar ve tüm sağlık çalışanlarının kendi hayatlarını riske atarak hastalarının hayatlarını kurtarmak için canla başla mücadele ettiklerini söyledi.

Hastanenin sigorta kapsamında olup olmadığını da soran Özgöçmen, hastane sigorta kapsamındaysa, yetkilileri sigortanın kapsamı konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye çağırdı.

Özgöçmen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Tüm camiamıza ve halkımıza geçmiş olsun diler, kayıplarımız için üzüntümüzün büyüklüğünün bilenmesini ister ve rahmet dileriz.”

 

HAKSEN: Sağlıktaki bel kemiğine tam bir darbe indirdi


HAKSEN, önceki gün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde çıkan yangının, toplumun sağlıktaki bel kemiğine tam bir darbe indirdiğini kaydetti.

HAKSEN’in yazılı açıklamasında şunlar dile getirildi:

“Yangında ve sonrasında vefat eden vatandaşlarımıza rahmet dilerken, özel hastanelere nakledilen hastalarımıza da acil şifalar dileriz.

Bu çok acı olay bize şunu göstermiştir ki sağlık ülkemizde artık devletin elinden kaymıştır. Yıllar önce yanan Devlet Kimya Laboratuvarı’nda da yeni bir bina inşaatı başlatılmamıştır.

Şimdi sağlıkta daha büyük bir sorun ile karşı karşıyayız. Bir Devlet Tiyatroları ve Devlet Labaratuvarı binalarını inşa edemeyen hükümetler, böylesi bir yarayı nasıl ve ne zamana kadar kapatacakları ile ilgili olarak toplumu aydınlatmak zorundadırlar.

Sendikamız HAKSEN; siyasi partilere yapılan yardımların 2 yıl ertelenmesi ve fonlarda birikmiş olan miktarların ön sermaye olarak kullanılır hale getirilip, gerek Türkiye gerekse AB’den proje karşılığı yardım talebinde bulunulmasını bir öneri olarak ortaya koymaktadır.

Sağlık toplumun kalbidir. Halkımıza geçmiş olsun dileğimizin yanında böylesi acı olayların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbir ve önlemlerin ivedilikle alınmasını temenni ederiz.”

 

KSP hükümeti istifaya çağırdı
 


Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Merkez Komitesi, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde meydana gelen yangının 2 hastanın ölümüne neden olduğuna dikkat çekerek, hükümeti istifaya çağırdı.

Açıklamada, ortalama bir buçuk yılda bir hükümet değiştiren Kuzey Kıbrıs’ta her alanda olduğu gibi sağlıktaki sorunların da istikrarsızlık ve ihmallerin bir sonucu olduğunu savunan KSP Merkez Komitesi, “Gelmiş geçmiş tüm yönetimler bu ihmallerin sorumlusudur” ifadesini kullandı.

Komite açıklamasında şöyle dedi.

“Yangın normaldir, olabilir şeklindeki düşüncelere katılmıyoruz. Böylesi bir yangın normal değildir, olmamalıdır. Halkın yoğun olarak kullandığı yerlerde, kamuya açık yerlerde ve özellikle sağlık kurumlarında özel tedbirler alınması zorunludur. Otomatik yangın söndürücü sistemler ve daha birçok modern koruyucu seçenekler vardır. Felaket anlarında kaçış ve kurtarma operasyonları planlanmalı, bunların periyodik tatbikatları yapılmalıdır. Bunları yapmamak suç ve ihmaldir.”

 

Dış Basın Birliği: Temennimiz,

yaraların bir an önce sarılmasıdır


Dış Basın Birliği (DBB), önceki gün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen yangının yürekleri burktuğunu bildirdi.

DBB’den yayınlanan mesajda, hastane görevlileri, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin daha büyük bir felaket olmaması adına gösterdiği çabaların takdire değer olduğuna vurgu yapıldı.

Mesajda “Yangın sonrası hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaslı ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Temennimiz, yaraların bir an önce sarılmasıdır. Gerek hükümetimizin gerek ise toplumumuzun bu konuda gerekli olan duyarlılığı göstereceğine olan inancımız tamdır. Tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Evrensel Hasta Hakları Derneği: Bir kez daha sınıfta kaldık


Evrensel Hasta Hakları Derneği, hastane yangınıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı, en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Hastaların Güvenlik Hakkı, Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir” dedi.

Ülkenin en donanımlı hastanesinde çıkan yangın ve sebep olduğu can kayıplarının herkes gibi kendilerini de derinden üzdüğünü belirten Dernek, şunları kaydetti:

“Ne yazık ki, geçmişteki sel felaketi sırasında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşananlardan, felaketin sebep olduğu can ve mal kayıplarından, hastalara ait verilerin yok oluşundan hiç ders alınmadığı bugünkü üzücü yangının ardından bir kez daha görülmüştür. Keza Devlet Laboratuvarı yangını beraberinde yanıtlanamayan sorularıyla birlikte henüz kamuoyunun hafızasından silinmemiştir.

Ülkemizin en büyük, en donanımlı hastanesinin bir kriz yönetimi masası var mıydı? Yangın olasılığına karşı bir kriz yönetim planı oluşturulmuş muydu? Yangın anında kurulacak kriz masasında kimlerin hangi görevi alacağı önceden belirlenmiş miydi? Hastaneden hastalar tahliye edilirken hangi hastanelerin ne şekilde kullanılabileceği belirlenmiş miydi? Bir kriz anında nasıl bir yol haritası izleneceği ile ilgili en son ne zaman tatbikat yapılmıştı? Eğer tüm bunlar varsaydı bugün niye kaotik bir kriz yönetimi yapıldı.

En sevdiklerimizin sağlığını emanet ettiğimiz, en mahrem bilgilerimizin korunacağı,  en güvende hissetmemiz gereken yerde bir kez daha sınıfta kaldık. Hastaların Yaşam Hakkı, Güvenlik Hakkı ve Kalite Standartlarının Korunması hakkı ihlal edilmiştir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği korunamamıştır. İşyeri güvenliği ile ilgili gerekli tedbirler alınmamıştır.”

Evrensel Hasta Hakları Derneği, şunları ifade etti:

“Sağlığı yönetenlerin, vergisini ödeyen ve karşılığında kaliteli ve güvenli sağlık hizmeti bekleyen bizleri, açık yüreklilikle ve derhal bilgilendirmesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde devlet eliyle sunulan sağlık hizmetlerinin nasıl sağlanacağı, acil hizmetlerin nasıl yürütüleceği, acil cerrahi operasyonların ne şekilde yapılacağı ve poliklinik ve yataklı tedavi hizmetlerinin ne zaman normal işleyişine döneceği ile ilgili en kısa zamanda bilgilendirilmeyi talep ediyoruz.

Yaşanan olaylardan dolayı öfkeli ve üzgün olduğumuzu belirtir, yangına maruz kalan hastalara ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun der, canını kaybedenlere rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileriz.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2020, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75