Yardım adı altında halkı dolandırıyorlar

banner37

Sokaklarda artık “nitelikli” dolandırıcılar kol geziyor. Ya bir hastaya, ya da bir yardım derneğine “bağış” topladığını söyleyerek insanlardan para toplayan dolandırıcılara sakın kanmayın

Yardım adı altında halkı dolandırıyorlar
banner90
banner99

“TAHSİLAT MAKBUZU” DOLANDIRICILARIN İŞİ… Hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen yardım derneğinden geldiğini söyleyip, halkın duygularını sömüren ve para toplayan dolandırıcılar artık daha ikna edici olmak için aldıkları para karşılığında ticari amaçlı kullanılan “tahsilat” makbuzu kesiyor. Aslında yasal yardım toplama girişiminde, yardım yapan kişiye “bağış” ya da “aidat” makbuzu kesilmesi gerekiyor

BUNLAR YÜZÜNDEN DÜRÜST OLANLARA DA GÜVENİLMİYOR… Ülkede bir yardım derneğinden geldiğini söyleyerek “izinsiz” bağış toplayan veya gazete ile dergi satışı yapan ancak topladıkları paraları yardım amaçlı kullanmayan dolandırıcılar, Kurban Bayramı’nın da yaklaşmasını fırsat bilerek yine piyasaya çıktı. Bu kişiler sayesinde hem gerçekten yardım amacıyla çalışan derneklere güven azalıyor, hem de bu derneklerin bağışlarla elde ettikleri gelir azalıyor

YASAYA GÖRE İZİN ALINMASI ŞART… Sokaklarda ve Evden Eve Yardım Toplanması Yasası’na göre; yardım amaçlı para toplayan birinin kaymakamlıktan izin belgesi olması ve yapılan bağış karşılığında da “bağış” ya da “aidat” makbuzu kesmesi gerekiyor. Bu yasaya göre kaymakamlıktan izin almadan bağış toplayan bir kişi suç işlemiş olur

MERKEZ KAYMAKAMI UYARDI… Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, bağış yaparken, vatandaşların, bağış toplayan kişinin makbuz verip verilmediğine ve kaymakamlıktan izinli olup olunmadığına dikkat etmesi gerektiği konusunda uyardı. Arslan, yasaya aykırı bir şekilde bağış toplayan biri tespit edildiğinde de kaymakamlık ya da polise bildirmesi gerektiğini söyledi

“YARDIMIN DOĞRU YERE ULAŞTIĞINDAN EMİN OLUN”… Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, yardım amaçlı gazete, dergi ve benzeri bir ürün alınırken, mutlaka bağış makbuzu ya da aidat makbuzu istenmesi gerektiğinin altını çizdi. Bazı kişilerin ne yazık ki bu yardımları çıkar amaçlı kullanmaya çalıştığını ifade eden Kibrit, bu nedenle yardımın doğru yere ulaştığına emin olmak için makbuz istenmesinin önemine vurgu yaptı

Ceren ÖZBİL

İnsanların iyi niyetini sömürerek para koparmayı marifet bilen dolandırıcılar, vatandaşları daha kolay kandırmanın yollarını geliştirerek “mesleklerine” yeni “nitelikler” katıyor.


Ülkede, bir yardım derneğinden geldiğini söyleyerek, “izinsiz” bağış toplayan veya gazete ile dergi satışı yapan ancak topladıkları paraları yardım amaçlı kullanmayan dolandırıcılar, bayramların ya da özel günlerin yaklaşmasını fırsat bilerek ortalıkta dolanıyorlar.

Hatta bu dolandırıcılardan bazıları, bu alanda o kadar uzmanlaştı ki, insanları ikna etmek için, aldıkları para karşılığında “bağış” ya da “aidat” makbuzu değil, ticari amaçlı kullanılan “tahsilat” makbuzu keserek, kendini makbuz vermiş gibi gösteriyor.

İnsanların iyi niyetini sömürmeye çalışan bu dolandırıcılar sayesinde derneklere olan yardımlar da azalıyor.

Kişiler, aslında dolandırıcı olan bu kişilere verdikleri paranın yardım derneklerine ulaştığını düşünerek “zaten yardım yaptım” deyip, gerçekten, yardım amaçlı çalışan derneklere yardımda bulunmuyor.


Ancak Sokaklarda ve Evden Eve Yardım Toplanması Yasası’na göre, yardım amaçlı para toplayan birinin, kaymakamlıktan izin belgesi olması ve yapılan bağış karşılığında da “bağış” ya da “aidat” makbuzu kesmesi gerekiyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, bağış toplama konusundaki prosedür, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit ise bunların yardım derneklerine etkileri hakkında bilgi verdi.

Arslan, bağış toplayan kişilerin kaymakamlıktan izin alması gerektiğini ve bu kişilerin yanında kaymakamlık izin belgelerinin bulunması gerektiğini söyledi.

Kibrit ise vatandaşların bağış yaparken, bu bağışın kime, nereye ve nasıl ulaşacağını sorgulaması gerektiği uyarısında bulundu.


 

Kibrit: Makbuz isteyin

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, yardım amaçlı gazete, dergi ve benzeri bir ürün alınırken, mutlaka bağış makbuzu ya da aidat makbuzu istenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bazı kişilerin ne yazık ki bu yardımları çıkar amaçlı kullanmaya çalıştığını ifade eden Kibrit, bu nedenle yardımın doğru yere ulaştığına emin olmak için makbuz istenmesinin önemine vurgu yaptı.

Kibrit, ayrıca “bir gazete 8 TL ise ve o gazete için 10 TL ödeniyorsa, makbuz 10 TL’lik kesilmelidir” dedi.

“Tahsilat makbuzu değil, bağış ya da aidat makbuzu olmalı”

Kibrit, yapılan bağış karşısında verilen makbuzun da bağış ya da aidat makbuzu olmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını önemle çizerek, şöyle konuştu:

“İnsanlar bağış yapıp yapmama konusunda serbesttir. Bu konu gönüllüğe dayanıyor. Kimseye “sen bağış yapmak zorundasın” diyemezsiniz. Ancak bunların yapıldığını da duyuyoruz. Bu çok yanlıştır. Ayrıca evlere de bağış toplamak için gidilebilecek saatler Kaymakamlık tarafından izinlendirilmiş olmalı… Buna da uyulmadığını duyuyoruz.”

 

Arslan: Kaymakamlıktan izin alınmalı

Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, bağış toplama konusundaki kuralları düzenleyen “Evden Eve Yardım Toplama Yasası” adı altında bir yasa olduğunu söyledi ve bu yasaya göre de yardım toplama çalışmalarının belli kurallara bağlandığını anlattı.

Arslan, “Örneğin bir felaket olmuş ve bunun için yardım toplanacaksa, kaymakamlığa başvurulur. Kaymakamlık belli bir saat aralığında ve belli bir yerde bu bağışın toplanmasına izin verir ve bağış, bu izin doğrultusunda toplanır. Tabii Kaymakamlık bir izin yazısı yazar ve yazı, bağışı toplayanların boynunda asılı durur” dedi.

“İzin belgesi gösterilip, makbuz verilmeli”

Arslan, sağlık ya da bir dernek için de toplanılacak bağışların yine aynı yasaya bağlı olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Eğer sağlık için bir yardım toplanacaksa yine bize başvurulur. Biz de Sağlık Bakanlığı’ndan söz konusu kişinin sağlık durumu hakkında bilgi alırız. Eğer bağış toplanmasına ihtiyaç olduğu yönünde bir karar verilirse, belli saatlerde ve belli yerlerde bu bağışı toplamasına izin veririz. Tabii yine bir izin yazısı yazılır ve bağış toplayanlar, bağışta bulunacak kişilere, bu yazıyı göstermek zorundadır. Bunun dışında da bağışta bulunan kişiye makbuz kesilmesi gerekir.”

“Yardım için yapılan gazete ve dergi satışları da izne tabidir”

banner134

Yardım için yapılan gazete ve dergi satışlarının da izne tabi olduğunu ifade eden Arslan, “bu konuda da al gazeteyi git sat” diye bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Arslan, yardım amaçlı satılan gazetelerin kaç tane basılacağının, nerelerde satılacağının da kaymakamlığa bildirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 

“Vatandaşlarımız kıstaslara dikkat etsin”

Bağış yaparken vatandaşların makbuz verilip verilmediğine ve kaymakamlıktan izinli olunup, olunmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirten Arslan, yasaya aykırı bir şekilde bağış toplayan biri tespit edildiğinde de kaymakamlık ya da polise bildirmesi gerektiğini söyledi.

Sokaklarda ve Evden Eve Yardım Toplanması Yasası şunları içeriyor:
 

Kaymakamlıktan izin alınmalı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yardım toplamak için düzenleme yapmak isteyen herhangi bir kişi, ruhsat almak için, ruhsatlandırma makamının başkanı olarak kaymakama dilekçe verir ve dilekçede, yardım toplama amacını belirterek saptanmış bilgiyi verir.

Ruhsatlandırma makamının mutlak takdirine göre ruhsat verilebilir veya verilmeyebilir veya ruhsatlandırma makamının koymayı uygun göreceği kayıt ve koşullara bağlı olarak verilebilir.

Ancak ruhsatlandırma makamının kanısınca yardım toplama amacı yasadışı, hayali veya kamu yararı açısından sakıncalı ise böyle bir ruhsat verilmez. Ruhsatı, ruhsatlandırma makamı başkanı olarak Kaymakam imzalar.

 

Ruhsatsız yardım toplamak suç…

Bu yasa kurallarına bağlı kalınması koşuluyla, yardım toplanmasının düzenlenmesi için ruhsat alınması ile ilgili olarak bu yasanın öngördüğü gereklilikler yerine getirilmedikçe yardım toplanamaz.

Herhangi bir kişi bir yardım toplanması için düzenleme yaparsa ve bu düzenleme uyarınca yardım toplanırsa, o kişiye veya onun yetkisiyle hareket etmekte olan başka bir kişiye, o yardım toplanmasını düzenlemek için yetki veren ve yardımın toplanmakta olduğu süre boyunca geçerli olan bir ruhsat bulunmaması halinde, böyle bir kişi, bu yasaya karşı bir suç işlemiş olur ve mahkûm olması halinde, para cezasına veya bir yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir.

Yardım toplama amaçları için yardım toplayıcısı olarak hareket eden herhangi bir kişi, yetkisi altında hareket etmekte olduğu düzenleyiciye veya yardım toplayıcısının kendisine o yardım toplamayı düzenlemek için yetki veren ve yardım toplayıcısı olarak hareket etmekte olduğu süre boyunca geçerli olan bir ruhsat sahibi değilse, bu yasaya karşı bir suç işlemiş olur.

 

Yasadaki suçlar…

Bu yasa uyarınca veya bu yasaya dayanılarak çıkarılan tüzükler uyarınca teşhirine veya kullanılmasına yetki verilen arma veya yetki belgesi dışında, arma veya yetki belgesi teşhir eden veya kullanan bu yasaya karşı suç işlemiş olur.

Ayrıca herhangi bir arma, şekil, amblem, belge veya başka evrakı, ruhsatlı yardım toplama amaçları için yetkili bir toplayıcı olmadığı halde, herhangi bir kişinin bunları teşhir edenin veya kullananın, böyle bir yetkili toplayıcı olduğuna inanmasına neden olmak niyetiyle, kanısıyla veya ihtimaliyle teşhir eden veya kullanan da suç işlemiş olur.

Bunun dışında da bu yasa amaçları için veya bu yasa uyarınca çıkarılan tüzüklerin amaçları için herhangi bir bilgi verirken, esasa ilişkin bir hususta bilerek veya doğru olup olmadığını umursamadan gerçek dışı beyanda bulunan herhangi bir kişi suç işlemiş kabul edilir ve gerekli ceza uygulanır.

 

Tutuklanabilir…

Polis örgütünün üniformalı bir mensubu, bu yasaya aykırı suç işlemekte olan herhangi bir kişiyi müzekkeresiz olarak tutuklayabilir ve o kişinin topladığı para ile başka mal içinde bulundukları kaplarla birlikte el koyabilir.

 

Kanıtlama yükü suçlanana ait…

Bu yasa kurallarına aykırı bir davranıştan ötürü bir kişi aleyhine kovuşturma başlatılması halinde, bu yasa kuralları uyarınca ruhsatlandırma makamından ruhsat aldığını kanıtlama yükü suçlanan kişiye aittir.


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikret
Fikret - 13 ay Önce

Bir bu eksikti

SIRADAKİ HABER

banner75