Yargıç, yasanın tadil edilmesini istedi

banner37

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Asafoğulları, ülkede izinsiz ikamet edip çalışan 4 Pakistanlı’yla ilgili ceza takdir ederken, yasanın 5 kuruş ceza öngördüğüne dikkat çekti ve 5’er gün hapislik verdi

Yargıç, yasanın tadil edilmesini istedi

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, Akdoğan köyünde, izinsiz ikamet edip çalışan Pakistan uyruklu 4 kişi ile bu kişilere ev ve iş tedarik eden 39 yaşındaki Zeki Serindere’yi yargıladı.

Ülkede yasal bağı olmayan Pakistanlı 4 kişiyi, 5’er gün hapse gönderen mahkeme, yardımcıları olan Zeki Serindereli’yi de kefalete bağladı.

Zeki Serindereli’nin 5 yıl süreyle sulh ve sükûnu koruyup, iyi ahlak sahibi olacağına dair 20 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir veren mahkeme, Pakistanlı sanıkların, “Zeki’nin bize maaş borcu var” beyanlarını dikkate alarak, adı edilen aleyhine soruşturma başlatılması hususunda da direktif verdi.

Huzurundaki tüm hususları değerlendirerek, kararını açıklayan yargıç, sanıkları işledikleri suçlardan suçlu bulup mahkum etti.

Konu suçların yasada, 6 ay ile 50 TL para cezası veya her iki cezayı birden öngördüğüne vurgu yapan mahkeme, para cezasının günümüz koşullarında 5 kuruşa tekabül ettiğine dikkat çeken yargıç, “Yasanın tadil edilmesi gerektiği kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Yargıç, huzurundaki sanıkların sabıkasız kimseler olduğuna da işaret ederek, Salem Masih ve Ashar Masih’in 7 Ekim 2017’den, Ghulam Abbas ve Arshad Ali’nin de 25 Mayıs 2016’dan beridir ülkede izinsiz ikamet ettiğine vurgu yaptı ve tüm hususları titizlikle değerlendirdiğini anlattı.

Yargıç, sabıkaları olmayan sanıkların, suçlarını kabul ederek, adaletin erken tecellisine katkı koyduğunu dile getirerek, sanıkların gayri yasal durumunu yasallaştırmasının söz konusu dahi olamayacağına vurgu yaptı. Yargıç, sanıkları, 5’er gün hapse mahkum etti ve beyanlar üzerine çalışanların adına sorumluluklarını yerine getirmesi için Zeki Serindereli’ye soruşturma açılmasına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER