Yargıç, zanlı kefilini güvenilir bulmadı

banner37

Çatalköy’de, 30 Eylül Cumartesi, sabaha karşı, 23 yaşındaki bir kızı önce darp edip, daha sonra tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan 37 yaşındaki Tarık Mart, davaları görüşülünceye kadar, 3 ayı geçmeyecek bir süre için cezaevine gönderildi. Mahkeme, zanlı kefilinin de soruşturulmasını istedi.

Yargıç, zanlı kefilini güvenilir bulmadı
banner8

Elmas TOKAY

Çatalköy’de, 30 Eylül tarihinde, 23 yaşındaki genç bir kızı darp edip, daha sonra tecavüz ettiği iddiasıyla 2 Ekim 2017 tarihinden beri tutuklu olan 37 yaşındaki Tarık Mart, teminat için dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, çok ciddi ve ağır bir suçtan methaldar olan Tarık Mart’ı, davaları görüşülünceye kadar 3 ayı geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderdi.

Yargıç Mesutoğlu ayrıca, zanlı Mart’ın, serbest yargılanması için, avukatı tarafından mahkemede şahadete çağrılan ve yeminli şahadet veren Pakistan uyruklu KKTC vatandaşı Sajid Masood hakkında, Mali Şube Amirliği’nin soruşturma yapmasına direktif verdi.

Mesutoğlu,  aylık 3 bin TL maaşı olan bu tanığın, 2010 model, 200 bin TL değerinde “Range Rover”  marka araç sahibi nasıl olduğunun araştırılmasına emir verdi.

Masood, dün, mahkemedeki duruşmanın ardından, Girne Adli Şube ekipleri tarafından Mali Şube Amirliği’ne teslim edildi.

Mahkeme 2 tanık daha dinledi

Girne Kaza Mahkemesi’nde, zanlı Tarık Mart’la ilgili görüşülen teminat duruşmasında, zanlı avukatı, mahkemeye dün, müvekkiline kefil olabilecek iki tanık daha dinletti.

Zanlı Avukatı Süleyman Özsoylular, müvekkilinin kaçma gibi bir amacı olmadığını, yargılanıncaya kadar serbest kalacağı ve mahkemenin uygun göreceği teminatı yatırmaya hazır olduklarını beyan etti.

İddia makamı ise önceki günkü celsede,  Savcı Emine Taşkın, zanlının serbest kalması halinde yeninden suça karışma ihtimali olduğunu vurgulamış, 2000 yılından beridir 12 ayrı ceza davasından yargılandığını ve bazı davalardan cezaevinde yattığını kaydetmişti.

Mesutoğlu: ‘Suç ciddi’

Tarık Mart’ın yargılanacağı güne kadar serbest kalması için dinlenen iki kefil tanığın ardından kararını okuyan Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlının itham edildiği suçların çok ciddi ve ağır, ceza alması halinde ömür boyu hapislik öngören suçlar olduğunu kaydetti.

banner134

Mesutoğlu, tanık olarak çağrılan Pakistan uyruklu KKTC vatandaşı Sajid Masood’un, belediyede çalıştığını, muteber bir kefil olamayacağını, 3 bin TL maaşı olduğunu ve 200 bin TL değerinde Range Rover marka aracı teminat olarak verebileceği şeklinde mahkemede şahadet verdiğine dikkat çekti. 3 bin TL maaşı olan bir kişinin yılda hiç harcama yapmadığı taktirde 36 bin TL birikimi olacağını, ancak bu tanığın 200 bin TL değerinde aracı olduğuna değinen Mesutoğlu, bu tanığın, bu aracı nasıl aldığı yönünde Mali Şube Amirliği’nin soruşturma yapmasına direktif verdi.

Mesutoğlu, sunulan şahadet ve tanıkların verdikleri şahadetleri dikkate aldığını ve sonuç olarak zanlı Tarık Mart’ı, davaları görüşülünceye kadar 3 ayı geçmemek şartıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine emir verdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88