Yargılanmayı cezaevinde bekleyecekler

banner37

Gazimağusa’da kanunsuz patlayıcı madde ve tabanca tasarrufu, polisi darp ve tehdit, ayrıca izinsiz ikamet suçlarından tutuklanan 4 kişi teminatla cezaevine gönderildi

Yargılanmayı cezaevinde bekleyecekler
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Narkotik polisinin yaptığı kontrol sırasında KKTC’de izinsiz ikamet eden Bangladeşli Juil İslam, tabanca ve mermi tasarruf eden Ömer Ocak, polisi darp ve tehdit ettiği öne sürülen Ali Ocak ve polisi tehdit ettiği iddia edilen Yaşar Ocak hakkında yürütülen polis soruşturması tamamlandı.

Aynı olayda gözaltına alınan İsmet Sezener isimli vatandaş ise suçlarla hiçbir bağlantısı olmadığı için hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmadan serbest bırakıldı.

Teminat maksatlı mahkeme huzuruna çıkarılan zanlılardan Ömer Ocak’ın 3 ay, Juil İslam, Yaşar Ocak ve Ali Ocak’ın ise 1’er ay yargılanmaya başlayıncaya değin hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz’ün huzurunda ayrı ayrı görüşülen dünkü teminat duruşmalarında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli polis memuru Mehmet Emin Doğan’ı tanık olarak dinletti.

Tabanca ve mermi tasarruf etti

Tanık Polis, zanlı Ömer Ocak’ın 28 Ağustos 2018 tarihinde Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giden yeni çift şerit yolda Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontrolde tasarrufunda 1 adet tabanca ve 8 adet mermi tespit edildiğini söyledi.

Polis memuru, Ömer Ocak’ın suçunu kabul ettiğini,  TC vatandaşı olduğunu ve KKTC’de herhangi bir yasal statüsünün olmadığını kaydetti.

Ömer Ocak aleyhine yürütülen polis soruşturmasının sona erdiğini anlatan tahkikat memuru, mahkemeden zanlının davalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadıyla hükümsüz tutuklu olarak 3 ayı geçmemek şartıyla cezaevine gönderilmesini talep etti.

130 gündür kaçak

Polis memuru Mehmet Emin Doğan, zanlı Juil İslam’ın 28 Ağustos 2018 tarihinde Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giden yeni çift şerit yolda Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontrolde tespit edildiğini söyledi.

Tanık polis, Bangladeş uyruklu Juil İslam’ın yapılan kontolden 18 Nisan 2018 tarihinden bu yana toplam 130 gündür KKTC’de kaçak olarak bulunduğunu bildirdi. Tahkikat memuru KKTC’de hiçbir bağlantısı bulunmayan Juil İslam’ın hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

Polisi darp ve tehdit etti

Tanık polis memuru Mehmet Emin Doğan, zanlı Ali Ocak’ın 28 Ağustos 2018 tarihinde Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giden yeni çift şerit yolda Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin yapacağı kontrole direnerek 2 polis memurunun görevlerini yapmalarına engel olduğunu söyledi.

Polis memuru, Ali Ocak’ın polis memurlarından birini elleri ile itip darp ettikten sonra çocuğunu ve kendisini öldüreceği yönünde tehdit ettiğini ayrıca ağza alınmayacak küfürler savurduğunu kaydetti.

Aynı aramada akrabası olan Ömer Ocak’ın tasarrufunda ele geçirilen tabanca ile Ali Ocak’ın herhangi bir bağlantısı olmadığını ifade eden tahkikat memuru, Ali Ocak’ın polisin kendisini de darp ettiğini iddia ettiğini, hastanede yapılan kontrolde de sağ gözünün kenarında kızarıklık olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Mehmet Emin Doğan, Ali Ocak’ın 6 adet sabıkası olduğunu, bu sabıkalar arasında darp suçu olduğunu da açıkladı.

Ali Ocak’ın Güzelyurt’ta 2015 yılında yaşanan silahlı soygun meselesinden teminata bağlı olduğunu anlatan Doğan, mahkemeden zanlının hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

46 sabıkası var

Tanık polis Memet Emin Doğan, zanlı Yaşar Ocak’ın 28 Ağustos 2018 tarihinde saat 23.30’da Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giden yeni çift şerit yolda Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinde yapılan kontrolde tutuklanan kardeşi Ali Ocak’ın Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde olduğunu öğrenerek 29 Ağustos 2018 tarihinde saat 01.00 sıralarında kamu düzenini sağlamakla görevli olan Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hüseyin Özdesoy’un Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nün giriş kapısında olduğu sırada yanına geldiğini söyledi.

Polis memuru, zanlı Yaşar Ocak’ın Hüseyin Özdesoy’un yüzüne bakarak kendisine “Ben çocuk değilim. Kardeşimin üzerine attığınız lekeyi temizleyeceksiniz. Gidip kardeşimi şimdi çıkarıyorsun. Gir içeri çıkar, yoksa bunu çok ağır ödeyeceksin” diyerek şiddet kullanma tehdidinde bulunduğunu kaydetti.

Zanlı Yaşar Ocak’ın yapılan soruşturmada ateşli silahla bağlantısı olmadığını tespit ettiklerini belirten tahkikat memuru, Yaşar Ocak’ın sadece şiddet tehdidi meselesi ile methaldar olduğunu söyledi.

Mehmet Emin Doğan, zanlının 46 adet sabıkası olduğunu ve şiddet tehdidi ile ilgili 2 kez sabıkası olduğu yönünde kaydı olduğunu açıkladı.

Yaşar Ocak’ın şiddet tehdidi sabıkları ile ilgili olarak ilkinden 1 aylık bir hapis cezası, diğerinden de 10 aylık bir hapis cezası aldığını aktaran Doğan, Yaşar Ocak’ın KKTC vatandaşı olduğunu ve Güzelyurt’ta 2015 yılında silahlı soygun meselesinden teminata bağlı olduğunu söyledi.

Tanık polis, Yaşar Ocak’ın mahkemenin uygun göreceği zamana kadar hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

Zanlılar Ali Ocak ve Yaşar Ocak’ın avukatı Kağan Özanıl cezaevi talebine itirazda bulundu. Bu zanlıların hakkında ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunan Özanıl, her iki zanlı için de kendilerine kefil olabilecek 2’şer kişiyi mahkemeye tanık olarak çıkarttı.

Yargıç Mine Gündüz, avukatın mahkemeye çıkarttığı tanıkların muteber kefil olmadıkları yönünde karar üretti.

Mine Gündüz, zanlı Ömer Ocak’ın 3 ay, Juil İslam, Yaşar Ocak ve Ali Ocak’ın ise 1’er ay yargılanmaya başlayıncaya değin hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmelerini emretti.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER