banner6

Yarım asırlık feneri mahvettiler

banner37

Gazimağusa Limanı’na giren gemi ve balıkçı teknelerine kılavuzluk etmesi için 1966 yılında kurulan iç mendirek iskele feneri duyarsız kişiler tarafından saldırıya uğradı

Yarım asırlık feneri mahvettiler
banner8

Sedef BOŞNAK

KKTC’nin en önemli ve en büyük deniz ulaşım kapısı olan Gazimağusa Limanı’nda, 1966 yılında kurulan iç mendirek iskele feneri, duyarsız kişilerin saldırısına uğradı.

Deniz içinde bulunan mendirek taşlarına, sprey boyayla yazı yazan saldırganlar, özellikle balıkçıların büyük tepkisini topladı.

banner134

Kimliği belirsiz kişiler, mendirek taşlarının üzerine, siyah boya ile “Bitti H-H”, “Hallo Haso”, “Kem Suzi” gibi yazılar yazıp, bilinçli bir şekilde zarara uğrattı.

Balıkçılar, mendirek fenerinin restore edilip hak ettiği görünüme kavuşması gerektiğini belirtti ve “1974’ten sonra, ticarete yönelik olumlu yatırımlarla hızla gelişen Mağusa Limanı’na tek çivi dahi çakılmadı. Barınağa girişte önemli rol oynayan mendirek bu halde olmamalı. Yarım asırlık mendireğin, bakım ve onarımı, bir an evvel yapılmalı” dedi.

Balıkçılar, mendireğin sadece kendileri tarafından değil amatör balıkçılar tarafından da sıkça kullanıldığını, limana giren tüm gemilere de geceleri kılavuzluk ettiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88