banner6

Yasa geçene kadar yeni atama yok

banner37

Başbakan Tufan Erhürman, gerekli yasa düzenleme yapılana kadar yeni müşavir yapacak atama yapmayacaklarını ancak müdürlükten müşavir olan birinin müsteşarlığa atanabileceğini söyledi.

Yasa geçene kadar yeni atama yok
banner150 banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güncel konuşmalarla devam etti. İlk sözü alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz, müşavirlik konusunda güncel konuşma yaptı. Kamu reformu çalışmalarına değinen Gündüz, müşavirlerin toplumda “kör yiyici” olarak lanse edildiğini ancak bu kişilerin göreve çağrılmaları halinde çalışmak durumunda kalacaklarını belirtti.

Kamu reformu çerçevesinde yapılacak değişiklikleri desteklediğini kaydeden Gündüz, müşavirlik yaratmama konusunda devlete ek külfet getirmemenin hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Müşavirlerin göreve çağrılması halinde çalışmak zorunda olduğunu vurgulayan Gündüz, gelişen şartlara uygun donanımı kişilerin niteliklerine de bakılarak 3’lü kararnameyle atanmasına karşı olmadığını söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, Gündüz’ü yanıtladığı konuşmasında, hedeflerinin önce kamu reformunu geçirmek olduğunu, bu gerçekleşene kadar müşavir yaratacak atama yapmayacaklarını dile getirdi.

Erhürman, bazı bakanlıklarda sorun yaşamalarına rağmen bu kurala uyduklarını dile getirdi.

İçeride müşavir olan birinin daha yukarı bir pozisyona atanmasına karşı olmadıklarını, bunun mümkün olabileceğini söyleyen Erhürman, amaçlarının müşavirlik sorununa çözüm bulmak olduğunu kaydetti.

Şu ana kadar, eski hükümetin ne kadar müşavir yaratıldığıyla ilgili açıklama yapmadığını dile getiren Erhürman, kendisini buna zorlamamalarını istedi.

“Çalışma, mevcut müşavirleri de kapsıyor”

Başbakan Erhürman, müşavirlikle ilgili hazırlanan çalışmanın mevcut müşavirleri de kapsadığını belirtti. Bu bağlamda geriye dönük kazanılmış haklardan bahseden Erhürman, “müktesep hak” kavramına değinerek, hak kazanılana kadar geçen yasaların bağlayıcı olduğuna dikkat çekti.

Bu konuda teknik kurul toplanacağını, bu çerçevede “haklı beklenti” teorisi konusunda bir tartışma yapılırsa, bunun ele alınabileceğini söyleyen Erhürman, komite, teknik kurul ve savcılık gibi ilgili tarafların da konuyu ele alacağını belirtti.

Yasa geçene kadar yeni müşavir yapacak atama yapmayacaklarını dile getiren Erhürman öte yandan müdürlükten müşavir olan birinin müsteşarlığa atanabileceğini söyledi.

Milletvekillerinin yerlerinden sorduğu sorulara da cevap veren Başbakan Erhürman müşavirlikle ilgili çalışma başlatmış olmalarının kamu reformundan vazgeçtikleri anlamına gelmediğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 16:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110