"Yasa son derece reformist"

banner37

"Yasa son derece reformist"
banner99

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasa Tasarısı, oy birliğiyle komiteye geri çekildi.

Komite başkanı ve UBP Milletvekili Sunat Atun,  yasanın “son derece reformist” olduğuna işaret ederek, yasanın evveliyatının 2011’e dayandığını anlattı.

Yasa tasarısının, “KKTC’nin kurumsallaşması bakımından en değerli, en önemli yasa” olduğunu, çok geniş bir kesimi kapsadığını ifade eden Atun, ekonomik alanlarda oluşan kayıt dışı ekonomiyi ortadan kaldırıp, kayıt içine alacak bir yasa tasarısı olduğunu söyledi.

banner134
Yasanın geçici düzenlemelerle toplam 94 maddesi olduğunu belirten Atun, yasanın 81 maddesinin komitede yeniden düzenlendiğini aktardı.

Devletin, günümüzde bu yasaya çok daha fazla ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Atun, ülkeye mali disiplini ve ekonomik büyümeyi sağlayacak bir ekonomik plana ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yasa tasarısıyla, kaynakların en etkili şekilde kullanılmasının öngörüldüğünü belirten Atun,  yasanın 2021’de kullanılmasının öngörüldüğünü, paralelinde değişmesi gereken bir takım yasa ve tüzüklerin olduğunu, bu süre içinde bunların yapılması gerektiğini kaydetti.

Yasa hakkında bilgi veren Atun, esas gayenin gelecek nesillerde haksız gelir elde edilmesinin engellenmesi olduğunu kaydet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75