Yasa yok, sığınmacıların insanlık hakları  ihlal ediliyor

banner37

Ülkemizde yıllardır “Mülteci Hakları Yasası” yok… Uzmanlar, yasa eksikliğinden dolayı KKTC’ye gelen sığınmacıların büyük mağduriyet yaşadığını vurguladı

banner87
Yasa yok, sığınmacıların insanlık hakları  ihlal ediliyor
banner90
banner99

“DUYARLI OLMALIYIZ”… Lefkoşa Türk Belediyesi’ne bağlı Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Öykü Akcan, ülkede Mülteci Hakları Yasası’nın bulunmadığını bunun da mağduriyetleri beraberinde getirdiğini söyledi. Akcan, Mülteci Hakları Yasası taslağının yıllar önce meclise sunulduğunu ifade etti. Sosyolog Hakan Gündüz de Kuzey Kıbrıs’ın geçmişte mülteci pozisyonuna düşen bir toplum olduğunu anımsatarak, bu yüzden bu konuda çok daha duyarlı olunması gerektiğini kaydetti.

Ahmet UÇAR

Ülkemizde Mülteci Hakları Yasası’nın bulunmaması, ülkemize sığınan sığınmacılara mağduriyet yaşatıyor…


Lefkoşa Türk Belediyesi’ne bağlı Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Öykü Akcan, ülkede Mülteci Hakları Yasası’nın bulunmadığını belirterek, bu durumun Kuzey Kıbrıs’a sığınan birçok sığınmacının mağduriyet yaşamasına yol açtığını kaydetti.


Akcan, çocuklarıyla, aileleriyle gemi ulaşımıyla geldiğini ancak kimlik, pasaport gibi resmi belgeleri olmadığı için zor şartlardan geçtiğini ifade etti.


Akcan, Mülteci Hakları Yasası taslağının yıllar önce Meclis’e sunulduğunu belirterek, bu taslağın uzun yıllardır yürürlüğe girmediğini vurguladı. Sığınmacıların ülkelerini bırakmayı tercih etmediğini, ülkelerini bırakmak zorunda kaldıklarını dile getiren Akcan, ancak ülkede Mülteci Hakları Yasası bulunmadığı için bu kişilere mülteci yerine sığınmacı denmesinin daha doğru bir yaklaşım olacağını savundu.


Akcan, Mülteci Hakları Yasası’nın eksikliğinin ülkeye sığınan insanların mağdur olmasına yol açtığına dikkat çekerek, 100-150 kişinin bir odanın içerisinde, silahlı polislerin gözetiminde ve insan haklarını ihlal edecek şekilde kaldığını ve ülkelerine geri yollandığını anlattı.


Ülkede yaklaşık 100 sığınmacının bulunduğunu bildiren Akcan, bu kişilere Lefkoşa Türk Belediyesi ve ilgili sivil toplum örgütleri tarafından maddi ve manevi yardımların ulaştığını kaydetti. Akcan, öncelikle sığınmacılara Lefkoşa Türk Belediyesi paylaşım mutfağından yemek gönderildiğini söyleyerek, “Ülkemizde bulunan sığınmacıların çoğu Suriyeli oluyor. Çocuklara da ona göre eğitimler vermeye çalışıyoruz, Türkçe eğitimler de veriyoruz” dedi.

Gündüz: Toplumun mültecilerle ilgili bakış açısını geliştirmesi gerekiyor


Sosyolog Hakan Gündüz,  Kuzey Kıbrıs’ın geçmişte mülteci pozisyonuna düşen bir toplum olduğunu anımsatarak, bu yüzden bu konuda çok duyarlı olunması gerektiğini kaydetti. Gündüz, toplumun böyle bir düşünce yapısından uzak olduğunu dile getirerek, ülkede mültecilerle ilgili herhangi bir toplumsal bakış açısının bulunmadığını düşündüğünü vurguladı.


Kuzey Kıbrıs’ın mülteci barındıran ve kabul eden bir ülke olmadığına işaret eden Gündüz, bu nedenle söz konusu olgunun toplumun dikkatine de gelmediğini açıkladı.


Gündüz,  Kuzey Kıbrıs’ın aksine Güney Kıbrıs'ın Avrupa Birliği toprağı olmasından da kaynaklanan yoğun bir mülteci akını altında olduğunun sık sık gündeme geldiğine işaret ederek, Güney Kıbrıs'a geçen mültecilerin çoğunun Kuzey Kıbrıs'tan gittiğinin iddia edildiğini belirtti.


Gündüz, “Ancak biz bu tartışmanın da içerisinde değiliz. Her benzer olguda olduğu gibi olaylar yaşanırken ya görmüyoruz ya da görmezlikten geliyoruz. Bu iddialar doğru değilse doğru olmadığını ortaya koymamız gerekir. Doğru ise şayet büyük bir mülteci dramına ortak oluyoruz demektir. Tüm bunlar bize gösteriyor ki bizim toplumumuzda mülteciler ile ilgili bakış açımızı geliştirmemiz ve olası olumsuzluklara atıyorsak imza atmamız gerekir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75