Yasağa karşı sahte yangın alarmı!

banner37

Mersin’den Gazimağusa Limanı’na gelen TIR yüklü Deep Karpaz gemisi, "12.00 - 16.00 saatleri arası çalışma yasağı"nı sahte yangın alarmı ile kırdı!

Yasağa karşı sahte yangın alarmı!
banner8

Sedef BOŞNAK

Mersin’den Gazimağusa Limanı’na gelen TIR yüklü Deep Karpaz isimli gemi dün şaşırtıcı bir yangın alarmı verdi.

Gemiyi, 12.00 - 16.00 saatleri arasında uygulanan çalışma yasağı sırasında acilen boşaltan gümrükçüler, “Zoraki boşaltım” diyerek ayağa kalktı ve GÜÇ-SEN sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı.

“Çalışma yasağı delindi” denilen açıklama sonrası, Liman Başkanı Ahmet Dökmecioğlu, son noktayı koydu ve benzeri durumlarda tüm dünyada olduğu gibi biz de de yapılması gerekenin yapıldığını söyledi.

Yasak var diye, geminin riske atılamayacağını kaydeden Ahmet Dökmecioğlu, “Gemideki yangın sensörleri, ambardaki Tır’ların eksoz dumanını yangın olarak algıladı ve çalmaya başladı. Emniyet olarak gemi acilen boşaltıldı. Olası bir yangına müdahale için itfaiye ekipleri hazırda bekledi. Uygulama budur” dedi.

banner134

“Yasayı delmedik”

Roro Deep Karpaz isimli gemi acente yetkilisi Yıltan Özkıraç ise GÜÇ-SEN’in açıklamalarını şiddetle kınadı. Yıltan Özkıraç, “Yasayı deldiğimiz yok” diyerek, "acil durum sonucu" geminin çalışma yasağı sırasında "mecburen" boşaltıldığını anlattı.

Yıltan Özkıraç ayrıca, gümrükçülerin güneş altında çalışmadığından da söz ederek, gümrük çalışanlarının güneşten etkilenmemesi için, gölgelik mahiyetinde, konteynerlerden bir platform oluşturduklarını da dile getirdi.

GÜÇ-SEN’in açıklaması

GÜÇ-SEN’in sosyal paylaşım sitesi facebok üzerinden yaptığı açıklama aynen şöyle:

"Çalışma Yasağı Delindi, Gemide Yangın Alarmı Verildi".

"Bakanlar Kurulu kararı gereği 12-13-14 Temmuz tarihlerinde, saat 12.00 ve 16.00 saatleri arası açık alanda çalışma yasağı göz göre göre delindi. Mağusa Limanı'nda gemi tahliye işlemleri saat 12.00'de durması gerekirken gemide yangın alarmı verilerek Tır’ların 12.00'den sonra tahliye edilmesi durumu zoraki bir biçimde yaratıldı. Dayatılan durum gereği gemi tahliyesinde liman işçilerinden gümrük personeline kadar çalışan tüm kesimler fiili olarak çalışmaya zorlandı."

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2017, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88