‘Yasağa rağmen’ eyleme 10 tutuklu

banner37

Koronavirüs salgını nedeniyle hükümetin 12 Mart’ta açıkladığı önlemler çerçevesinde, miting ve benzeri eylemlerin yasaklanmasına karşın iki gündür Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem yapan mahkum ve tutuklu yakınlarına polis dün akşamüzeri müdahale etti

‘Yasağa rağmen’ eyleme 10 tutuklu
banner90
banner99

LASTİK VE KOLTUKLARI ATEŞE VERDİLER… Koronavirüs salgınına karşı cezaevinde yeterli tedbirin alınmadığı, yakınlarıyla görüşmelerine izin verilmediği ve af çıkarılması gibi çeşitli gerekçelerle, ‘salgın tehdidine rağmen’ iki gündür Merkezi Cezaevi önünde eylem yapan mahkum ve tutuklu yakınları, dün gün boyunca cezaevi yönetimi ve gardiyanlara zor anlar yaşattı. Akşamüzeri eylemin dozajını artırarak cezaevinin sürgü kapısını zorlayan ve başaramayınca da cezaevinin önünde beraberlerinde götürdükleri koltuk ve araba lastiği gibi eşyaları ateşe veren eylemciler, müdahale etmek isteyen itfaiyecileri de taşa tuttu.

Funda ÖZSAKINÇ

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen Koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı alınan tedbirler arasında bulunan ve Bakanlar Kurulu’nun 12 Mart’ta açıkladığı önlemler serisi içerisinde bulunan miting ve benzer eylemlerin yasaklanması kararına rağmen, iki gündür, cezaevinde yeterli tedbirin alınmadığı, yakınlarıyla görüşmelerine izin verilmediği ve af çıkarılması gibi çeşitli gerekçelerle Merkezi Cezaevi’nin önünde eylem yapan mahkum ve tutuklu yakınları, dün akşamüzeri eylemlerini taşkınlığa çevirdi.

Gün boyunca, cezaevi yönetimi ve gardiyanlara zor anlar yaşatan ve bir türlü ikna olmayan mahkum ve tutuklu yakınları, öğleden sonra cezaevinin sürgü kapısını zorlayıp açmaya çalıştı, başaramayınca beraberlerinde götürdükleri koltuk ve araba lastiği gibi eşyaları ateşe verdi.

Yangına müdahale etmek isteyen itfaiye görevlilerine de engel olmaya çalışan eylemciler, itfaiyecileri taşa tuttu.

İki gündür ikna edilemeyen eylemcilere polis sonunda müdahale etti ve 10 kişiyi tutukladı.

“200 mahkum açlık grevine son verdi”

Merkezi Cezaevi’nin önünde önceki gün başlattıkları eylemlerine dün de devam eden tutuklu ve mahkum yakınları, Koronavirüs salgınıyla ilgili yeterli önlemlerin alınmadığı iddialarını sürdürdü ve cezaevindeki 700 mahkum ve tutuklunun açlık grevinde olduğu için yakınlarına ulaşamadıklarını savundu.

Eylemcilerle konuşan Merkezi Cezaevi Müdür Yardımcısı Mehmet Sadeli, yasalarda açlık grevinin suç olduğunu belirterek, 200 mahkumun açlık grevine son verdiğini ve greve son verenlerin ailelerini arayabileceklerini söyledi.

banner134
Cezaevi önünde gergin dakikalar

Bir türlü ikna olmayan tutuklu ve mahkum yakınları gardiyan ve polisle sözlü tartışmaya girdi. İçerideki yakınlarının can güvenliğinden ve sağlığından duydukları endişeleri gardiyan ve polislere ileten mahkûm yakınları, cezaevi görevlilerini yalancılıkla suçladı.

Cezaevi yetkilileri içerinin hijyenik olmadığını kabul ederken, karar verecek olanın devlet olduğunu vurguladı. Cezaevi önünde polis ve gardiyanlarla karşı karşıya gelen eylemciler, iki gündür yakınlarıyla iletişim kuramadıklarını söyleyerek eylemlerinin dozajını gittikçe artırdı.

“Bu kapıyı kırmak zor değil”

Yakınları ile iletişim kuramadıklarını savunan eylemciler, “Bizi arasınlar, seslerini duyalım. Ne haldeler? Bu çok mu zor?” diyerek tepkilerine devam etti. İletişim yasağının nedenini bilmek isteyen tutuklu ve mahkum yakınları, içerideki durumun ne olduğunu öğrenebilmek adına en azından bir basın mensubunun içeri girmesine izin verilmesini talep etti.

“Kapıları kırmak çok da zor değil, bizi suça teşvik ediyorsunuz” diye cezaevi yönetimi ve gardiyanları tehdit eden eylemciler, sürgü kapıyı sökmeye çalıştı. Başaramayınca da, beraberlerinde götürdükleri koltuk ve araba lastiği gibi eşyaları kapının önüne yığarak ateşe verdi.

Ateşi söndürmek isteyen itfaiye aracına da taşla karşılık veren eylemcilere sonunda polis müdahale etti ve 10 kişiyi tutukladı.

Polis açıklama yaptı

Merkezi Cezaevi önünde dün yaşanan olayla ilgili Polis Basın Subaylığı şu açıklamayı yaptı:

“Merkezi Cezaevi’nin hijyen olmadığı ve içerdeki mahkumların sağlıklarının risk altında olduğunu gerekçe göstererek Merkezi Cezaevi önünde toplanan mahkum yakınları, cezaevi önünde eski lastik vb yakarak kargaşa yaratan ve yangına müdahale etmek isteyen itfaiye aracına engel olmaya çalışan ve gelişi güzel taş attığı tespit edilen 10 mahkum yakını tutuklandı.  Olayla ilgili soruşturma devam etmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75