Yasağı takmıyorlar

banner37

Koronavirüs’le mücadele kapsamında işletmelerin saat 20.00’den itibaren kapalı olması gerekirken, bazı meyhane, bar ve restoranlar bu kurala uymuyor

Yasağı takmıyorlar
banner90
banner99

Ahmet UÇAR

Koronavirüs’le mücadele kapsamında Bakanlar Kurulu’nun yasakladığı saatlerde bazı restoran, meyhane ve barların açık kalarak kararlara uymadığı belirtildi.

Restorancılar Birliği (RES- BİR) Başkanı Salih Kayım, kurallara uymayan işletmelerin uyarıldığını ve belediyeye bildirildiğini belirterek, bunun dışında herhangi bir yaptırım gücünün söz konusu olmadığını vurguladı.

Salih Kayım, saat 20.00’den sonra meyhane ve barların açık kalması halinde bu işletmeleri uyardıklarını ve söz konusu mekanların belediyeye bildirildiğini kaydetti.

Kayım, işletme sahiplerinin birçok mağduriyet yaşadığını ancak yine de kurallara uymayarak dükkanlarını açmasının doğru olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kural kuraldır, işletmelerin açık olmasını doğru bulmuyorum ancak restoranların, meyhanelerin ve barların 20.00 – 20.30 saatlerinde kapanmasını da doğru bulmuyorum. Sağlık Üst Kurulu, işletmelere akşam saat 23.00 – 24.00’e kadar izin vermekte gecikti. İşyerleri bu nedenle isyan ediyor. Kurallara uymuyorlar. Ama bu durum kurallara uymamayı da tabii ki haklı çıkarmaz. Yine de kural ihlali yapmamak için gereken önlemlerin alınması gerekir.”

banner134
Restoranların akşam saatlerinde iş yaptıklarına işaret eden Kayım, bu saatlerde kapalı olmaları nedeniyle mağduriyet yaşadığını anlattı.

Kayım, pazar günlerinin ve akşam saatlerinin yasak olmasının vakaları daha da arttırdığını savunarak, kısıtlamaları gören kişilerin evlerde, kapalı mekanlarda daha çok yığılma halinde toplandıklarını ancak açılma gerçekleştikçe vaka sayılarının kendiliğinden düşmeye başladığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75