Yasak ama kaçak geliyorlar

banner37

Timsah balığı gibi ülkeye kaçak olarak getirilen egzotik ve yabani hayvanlar içerisinde maymun, piton yılanı ve mirket de var

banner87
Yasak ama kaçak geliyorlar
banner90
banner8

“İGUANA, SİNCAP, KAPLUMBAĞA, YILAN YASAK ”…Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, ülkeye yasal olarak izin almak kaydı ile girebilecek hayvanların kedi, köpek, gelincik, kafes kuşları ve akvaryum balıkları olduğuna dikkat çekerek, egzotik ve yabani hayvanları ithal etmenin yasal olmadığını ve dairenin bu tarz hayvanları getirmeye izin vermediğini kaydetti.  İsfendiyaroğlu, pet shopların daireye, iguana, sincap, kaplumbağa, yılan gibi egzotik hayvan getirmek için sürekli talepte bulunduklarını söyledi

MAYMUN, PİTON YILANI, MİRKET GETİRİLDİ… Mehmet İsfendiyaroğlu, kaçak yollarla ülkeye sokulan egzotik veya yabani hayvanların tespiti halinde hayvana el konulduğunu ve Taşkent Doğa Parkı ile yaptıkları sözleşme gereği el konulan hayvanların buraya teslim edildiğini kaydetti. İsfendiyaroğlu, bugüne kadar yasal olmayan yollarla getirilen hayvanlar içerisinde maymun, piton yılanı ve mirket olduğuna dikkat çekti

Eniz ORAKCIOĞLU

   Egzotik veya yabani hayvanların ülkemize getirilmesi yasak. Buna rağmen bu tür hayvanlar zaman zaman kaçak yollardan KKTC’ye getirilebiliyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde bunun bir örneği Gönyeli Barajı etrafında bulunan “timsah balığı” ile yaşandı.

   Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, hangi hayvanların, hangi şartlarla ülkeye girmelerinin yasal, hangilerinin yasal olmadığını Kıbrıs Gazetesi’yle paylaştı.

   İsfendiyaroğlu, ülkeye izin almak kaydı ile girebilecek hayvanların kedi, köpek, gelincik, kafes kuşları ve akvaryum balıkları olduğuna dikkat çekerek, egzotik ve yabani hayvanları ithal etmenin yasal olmadığını ve dairenin bu tarz hayvanları getirmeye izin vermediğini kaydetti.

   İsfendiyaroğlu, sürüngenler, iguana, bukalemun, kaplumbağa, sincap veya maymun çeşitlerinin egzotik hayvanlar grubuna girdiğini ifade ederek, ülkemizde olanların ise çok eskiden kalma olduğunu belirtti.

   Kaçak yollarla ülkeye sokulan egzotik veya yabani hayvanların tespiti halinde hayvana el konulduğunun altını çizen İsfendiyaroğlu, Taşkent Doğa Parkı ile yaptıkları sözleşme kapsamında el konulan hayvanların buraya teslim edildiğini anlattı.

   İsfendiyaroğlu, bugüne kadar yasal olmayan yollarla getirilen hayvanlar içerisinde maymun, piton yılanı ve mirket olduğuna dikkat çıkerek, 10 yılda sadece 2 kişiye de gelincik getirme izni verildiğini vurguladı.

   Pet shopların, daireye, iguana, sincap, kaplumbağa ve yılan gibi egzotik hayvan getirmek için sürekli talepte bulunduklarının altını çizen İsfendiyaroğlu, sürekli Rum tarafı ile kıyaslandıklarını da belirtti.

Kedi, köpek, kuş ve balık izin alınarak getirilebilir

   Veteriner Dairesi Müdür Vekili Mehmet İsfendiyaroğlu, müdür vekili olmadan önce de canlı hayvanların ülkeye girişinden sorumlu kişinin kendisi olduğunu anımsatarak, egzotik hayvan getirilmesine izin vermediklerini söyledi.

   İsfendiyaroğlu, bu ülkeye yasal olarak izin almak kaydı ile girebilecek hayvanların kedi, köpek, gelincik, kafes kuşları ve akvaryum balıkları olduğuna dikkat çekerek, bu hayvanların ithalatının izinli olarak yapılmasının Avrupa Birliği (AB) kurallarında da olduğunu kaydetti.

   Yasal olarak getirilmesi serbest olan hayvanlar için de kuduz testi istendiğini belirten İsfendiyaroğlu, bu test yapılmadan ülkemize getirilen hayvanların ise bakıma alındığını, kuduz testini yaptıklarını, olumsuz sonuç çıkması halinde geriye gönderildiğini söyledi.

“Sağlık belgesi şart”

   İzin verilen kuşlar arasında muhabbet kuşu, küçük ve büyük papağan olduğunun altını çizen İsfendiyaroğlu, kuş ithalatında ise sağlık belgesi şartı koşulduğunu kaydetti.

   İsfendiyaroğlu, akvaryum balıklarının da izine tabi olarak Uzak Doğu, Japonya, Singapur, Vietnam ve Kore’den geldiğini söyleyerek,  bu balıkların maksimum boyutunun 4 cm olabileceğini ifade etti.

“Bugüne kadar egzotik ve yabani hayvan izni vermedik”

   İzinli olarak ülkeye gelebilen kedi, köpek, kuş ve balık gibi hayvanların egzotik hayvan kategorisinde olmadığını belirten İsfendiyaroğlu, bugüne kadar Veteriner Dairesi olarak hiçbir egzotik ve yabani hayvan için ülkeye girme izni vermediklerini vurguladı.

   İsfendiyaroğlu, sürüngenler, iguana, bukalemun, kaplumbağa, sincap veya maymun çeşitlerinin egzotik hayvanlar grubuna girdiğini ve getirilmelerine izin verilmediğini kaydederek, ülkemizde olanların ise çok eskiden kalma olduğunu belirtti.

“Kaçak hayvanlar Taşkent Doğa Parkı’na teslim ediliyor”

   İsfendiyaroğlu, daha önce birçok kez yasal olmayan yollardan ülkemize hayvan getiren kişiler tespit edildiğini kaydederek, kaçak gelen hayvanlara cezai yaptırımı gümrük memurları tarafından uygulandığını, para cezasının olduğunu belirtti.

   Kaçak yollarla ülkeye sokulan egzotik veya yabani hayvanların tespiti yapıldığında hayvana el konulduğunun altını çizen İsfendiyaroğlu, Taşkent Doğa Parkı ile yaptıkları sözleşme kapsamında el konulan hayvanların buraya teslim edildiğini kaydetti.

“Pet shopların egzotik hayvan getirme talepleri var”

   İsfendiyaroğlu, bugüne kadar yasal olmayan yollarla getirilen hayvanlar içerisinde maymun, piton yılanı, mirket olduğuna dikkat çıkarak, izinli getirilen gelincik için ise 10 yılda sadece 2 kişiye izin verildiğini vurguladı.

   Pet shopların daireye iguana, sincap, kaplumbağa, yılan gibi egzotik hayvan getirmek için sürekli talepte bulunduklarının altını çizen İsfendiyaroğlu, sürekli Rum tarafı ile kıyaslandıklarını da belirtti.

“Tüzük hazırlanıyor”

   İsfendiyaroğlu,  Rum tarafından kaçak getirilen egzotik hayvanlarla ilgili, “Eğer daire izin vermezse Rum tarafından yasal olmayan yollarla hayvan getirmek doğru değildir. Eğer yasal olmayan yollardan hayvan getiriliyorsa da bu noktada gümrük kontrollerini yaparak tespit edilen hayvanları bize getirmeli” dedi.

   İsfendiyaroğlu, Veteriner Hizmetler Yasası altında tüzük çıkarılacağını, hangi zararsız ve hangi egzotik hayvanların getirilebileceğini, hangi hayvanların ülkeye hastalık getirme riski olmadığının tüzükte yer alacağını kaydetti.

“Güney Kıbrıs’tan yasal olmayan yollarla hayvan getirmeyin”

   Sınır kapılarında veteriner kontrol noktaları olmadığını fakat bu konuda da çalışmaları olduğunu söyleyen İsfendiyaroğlu,  sınır kapılarında denetimleri gümrükçülerin yaptığını ve hayvan tespit edince Veteriner Dairesi’nin arandığını belirtti.

   İsfendiyaroğlu, vatandaşa çağrı yaparak, ülkemize girişi izinli olmayan egzotik hayvanları Güney Kıbrıs’tan getirmemelerini istedi.

   Timsah Balığı konusuna da değinen İsfendiyaroğlu, “Bu balığın izni benden istenseydi izni vermezdim. Çünkü bu balık 10 senede 3 metre olacaktı ve akvaryumda beslenmesi imkânsızlaşacaktı” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75