banner6

'Yasakçı zihniyeti protesto ediyoruz'

banner37

Mağusa İnisiyatifi, Mağusa Suriçi’ndeki Ay İkserino Kilisesi’nde 2014 yılından bu yana binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Kutsal Cuma” törenine bu yıl izin verilmemesini sert bir dille eleştirdi

'Yasakçı zihniyeti protesto ediyoruz'
banner150

banner150 banner150

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa İnisiyatifi, Mağusa Suriçi’ndeki Ay İkserino Kilisesi’nde 2014 yılından bu yana, birçok yabancı diplomat, büyükelçi, Kıbrıs Rum siyasi parti liderleri ve binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Kutsal Cuma” törenine bu yıl izin verilmemesini protesto etti.

Mağusa İnisiyatifi, “Mağusa Kentimiz” isimli örgütün tüm girişimlerine rağmen 14 Nisan Cuma günü yapılması planlanan törene KKTC Hükümeti tarafından gerekçesiz bir şekilde izin verilmemesinin sadece Mağusalıları cezalandırma anlayışı taşıdığına inanç belirtti.

Dağlı: İyi niyetin sembolüydü

Mağusa İnisiyatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, 2014 yılında 58 yıl aradan sonra ilk kez tekrardan Mağusa Suriçi’nde bulunan Ay İkserino Kilisesi’nde yapılan ve 3 binden fazla kişinin katılımı ile gerçekleştirilen “Kutsal Cuma” törenine bu yıl izin verilmediğini söyledi.

Dr. Okan Dağlı, yabancı diplomatlar, büyükelçiler ve Kıbrıs Rum siyasi parti liderlerinin de katıldığı “Kutsal Cuma” törenlerinin uluslararası televizyon kanallarında da canlı yayınlanarak sadece Kıbrıs’ta değil, tüm dünyada etki yarattığını hatırlattı.

Hıristiyanlık adına bu çok önemli günde tüm dünyaya barış mesajları verildiğini kaydeden Dağlı, bu etkinliğin akabindeki ilk bayramda da ilk kez Türkiye kökenli vatandaşlarımızın Hala Sultan’a bayram namazı için geçişlerine izin verildiğini anımsattı. Dr. Okan Dağlı, o dönemlerde tüm bunların ada barışı adına ciddi bir girişim olduğunu dile getirdi.

Bu iki önemli davranışın iyi niyetin sembolü olduğunu ifade eden Dağlı, ancak son bir yıldır Mağusa’daki etkinliklere verilen kısıtlamaların, Kıbrıs Türk tarafının barış istencine gölge düşürmek demek olduğunu söyledi.

Dr. Okan Dağlı, küçücük bir adada bu tür gerici anlayışlarla kısıtlamaların hâlâ geçerli olduğunu düşünmenin ve yaşamanın kendilerini oldukça üzdüğünü kaydetti.

Yakın bir gelecekte başlayacak müzakere sürecine bu tür kısıtlamaların maalesef katkı koymayacağına değinen Dağlı, Mağusa’da Kıbrıslı Rumların en geniş inisiyatifi olan “Mağusa Kentimiz” örgütünün tüm girişimlerine rağmen “Kutsal Cuma” töreninin 14 Nisan Cuma günü Mağusa’da yapılmasına gerekçesiz izin verilmemesini eleştirdi.

Dr. Okan Dağlı, yıllardır kentin tüm kesimlerinin sıcak baktığı ve binlerce insanın büyük coşku içerisinde kentimizi ziyaret ettiği bir noktada, hükümetin bunu görmezden gelip yasakçı bir anlayışla tavır takınmasının sadece Mağusalıları cezalandırma anlayışını taşıdığını ifade etti.

Geçmişte Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların coşku içerisinde gerçekleştirdikleri birçok etkinliğe dikkat çeken Dağlı, mevcut hükümetin tüm bunları görmezden gelerek bu tür yasaklamalara girişmesini şiddetle protesto ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2017, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104