banner6

Yasaklı oteller listesi yeni değil

banner37

KIBRIS’a konuşan KITOB ve KITREB’in yetkilileri, Rum Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Kıbrıs’tan giriş yapıp KKTC’ye geçecek turistler için yayımladığı “yasaklı oteller listesinin” 2006’dan bu yana bulunduğunu vurguladı:

Yasaklı oteller listesi yeni değil
banner151 banner143

Mehmet KARA

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığı’nın Ada’ya Güney Kıbrıs’tan giriş yapan ve KKTC’de kalacağını beyan eden turistlerin, Rum malı oldukları gerekçesiyle konaklamalarını “yasakladığı” 206 otel listesinin 2006’dan bu yana bulunduğu ortaya çıktı.

Bu listenin yayımlanmasındaki ana hedefin ise bu yıl ciddi artış gösteren İsrailli turistlerin kuzeye geçmesini engellemek olduğu belirtildi. Listede bulunan yaklaşık 15 Türk malı otel için bir engel bulunmuyor. KIBRIS’a konuşan turizm sektörünün önde gelen temsilcileri Rumların yapmış olduğu bu davranışın etik olmadığına dikkat çekti.

Özboğaç: Rumlar bunu hazmedemiyor

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Fethi Özboğaç, “Rumlar, daha önce de bunu yapıyordu. Avrupa’daki acentelere bu memorandumu gönderiyorlardı. Bu yeni bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Ana hedefin, bu yıl ciddi artış gösteren İsrailli turistlerin kuzeye geçmesini engellemek olduğunu ifade eden Özboğaç, Rumların bunu hazmedemediğini kaydetti.

Rumların, Avrupa Birliği vatandaşlarının dışında özellikle İsrailli ve Rusyalı turistlerin KKTC’ye geçmelerini engellemeye çalıştıklarını kaydeden Özboğaç, listede yaklaşık 15’i Türk malı otelin olduğunu da sözlerine ekledi.

Tolun: Şu anki liste geliştirilip çoğaltıldı

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun ise 2006’dan bu yana bir listenin olduğunu ve İsrailli turistlerin yoğun olarak KKTC geçmesi nedeniyle şu anki listenin geliştirilip çoğaltıldığını söyledi.

Tolun, “Bu liste geçmişte de vardı. Rumlar, 2006’da bir yasa çıkarıp, bu tesislerde konaklayanlara kadar bir karar aldılar. Kuzeydeki Rum mallarında inşa edilmiş otel veya bizim tarafımızdan onların üzerine yapılmış tesisleri içeriyor. Listede var olan oteller, KKTC’deki tüm otelleri içeriyor. Açılıp kapatılanları, şu anda faaliyette olanları ve halen inşaat halindekileri…” dedi.

Listede belirtildiği gibi KKTC’de 206 değil toplam 130 otelin olduğunu vurgulayan Tolun, Rumların bu yasayı geçirmiş olabileceğini ancak, ülkeye gelen turistlerin siyasi amaçlı gelmediğini ve kendilerinin bu insanları siyasi bir amaçla ülkeye getirmediklerini söyledi.

“Bizim yaptığımız, siyaset değil turizmdir

Tolun, “Bizim yaptığımız, siyaset değil turizmdir” ifadelerini kullanarak yaptıklarının insani bir faaliyet olduğuna dikkat çekti.

Orhan Tolun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ni işgal eden Rumlar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin adını kullanarak bu kararları alıyor. Bu yanlıştır. Yani, görüşmede olan ve barış içinde olmamız gerektiğini söyleyen Rumların, bunun arkasından böyle hareketler yapmaları, bizim onlara ne kadar güveneceğimizi gösteren bir şeydir. Geçmişte de bunları uyguladılar. Vize müracaatında kişilere, Rum malları üzerine yapılan oteller gösterildi. Rumlar, bunun üzerine 2006’daki yasayı bahane ederek bu insanların KKTC’ye geçmesini engelledi. Bu tabii ki, Rumların politikasıyla ters düşen bir olaydır.”

Rumların yapmış olduğu bu davranışın etik olmadığını belirten Tolun, “Bu davranış görüşmelerin olduğu bu dönemde iyi niyet göstergesi değildir” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 09:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104