Yasal boşluk, sahtekârlara meydan bırakıyor

banner37

Psikoloji alanında hiç ya da yeterli eğitimi almamış kişilerin psikolog gibi davranıp, terapi uygulaması yıllarını bu alanda eğitim almak için harcayan psikologların markajında… Pskiloglar, sorunun aşılması için meslek yasası istiyor

Yasal boşluk,  sahtekârlara  meydan bırakıyor
banner90
banner99

Erol KANLIADA

Psikoloji alanında hiç eğitim almamış ya da yeterli eğitimi görmemiş kişiler psikolog gibi terapi uyguluyor. Hatta bunlardan bazıları danışanlarına ilaç önerisinde bile bulunuyor.

Psikologların yetkisini, çalışma koşullarını ve çalışma düzenini belirleyen bir yasa olmaması da, bu alanda eğitim almamış kişilerin psikolog gibi davranıp, terapiler uygulamasına, hatta ilaç önermesine zemin hazırlıyor.

Yanlış uygulanan tedaviler, danışlarda kalıcı zararlar verebilirken, mesleğin güvenilirliği ve saygınlığı da sarsılmış oluyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan psikologlar, bu alanda eğitim almamış kişilerin psikologlar gibi terapi uygulamasından duydukları rahatsızlığı anlattı.

Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği adına konuşan Bengü Berkmen Maner, psikologların çalışma koşullarını ve çalışma düzenin belirleyen bir yasanın yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi ve bunun hem psikologlar için hem de vatandaşlar için büyük önem taşıdığını belirtti.

Maner, hiçbir yetkisi olmaksızın keyfi ilaç öneren ya da veren kişiler olduğunu duyduklarını ve hatta bu da yetmezmiş gibi kredi kartı numarası karşılığında sınavda başarılı olabilmek için enerji gönderildiğini ve bu hizmetler karşılığında çok ciddi paralar aldığı bilgisinin kendilerine ulaştığını kaydetti.

Bengü Berkmen hatta ücret yetmediği zaman arabalarının ipotek edilmesi bile isteniyor” dedi.

Psikologlar İnisiyatifi adına konuşan Sinem Ceral ise yasanın geçmesinin psikologları bir çatı altında toplayacağını ifade etti ve bu yasa ile hem psikologların çalışma alanlarıyla yetkinliklerinin ve sınırlılıklarının tanımlanacağını hem de psikolojik hizmet alacak kişilerin haklarını savunabileceğini kaydetti.

Maner: Yasa olmaması nedeniyle önüne geçemiyoruz

Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği adına konuşan Bengü Berkmen Maner, her ne kadar Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği olarak mesleği tanıtıcı bilgilendirme etkinlikleri yapsalar da yasanın olmaması nedeniyle bazı kişilerin eğitimin almadan bu mesleği yapmasının önüne geçemediklerini anlattı.

Mevcut eğitim sisteminde 4 yıllık psikoloji lisansını tamamlayan kişilerin “Psikolog” unvanını aldığını söyleyen Maner, kişilerin bu unvanla çalışabileceği ve çalışamayacağı alanlar olduğunu söyledi. Maner bahsedilen çalışamayacakları alanlarda görev yapabilmesi için ise bu alanlarda yüksek lisanslarını tamamlamaları ve o alanda uzman olmaları gerektiğini belirtti.

Bengü Berkmen Maner özellikle psikoterapi alanında hizmet verecek uzmanların bu eğitimlerin üzerine 3-6 yıl arası değişen sürelerde psikoterapi eğitimi almaları gerektiğini anlattı.

Maner, “en az 10 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bu durumu tıp doktorlarının 6 yıllık tıp eğitimleri üzerine uzmanlık alanlarına göre ihtisas yapmalarına benzetebiliriz ve şu anda herhangi bir yasa olmaması nedeniyle, 4 yıl sonunda mezun olan birçok kişi, herhangi bir uzmanlık ya da psikoterapi eğitimi almadan vatandaşa psikolojik hizmet vermekte ve uzun dönemde kişilere dönüşü olmayan zararlar vermektedirler. Kişiye verilen zararın yanında mesleğin de itibarı zedelenmektedirler” dedi.

banner134
Günümüzde gerek meslek içinden, gerekse de meslek dışından birçok kişinin ‘Psikolojik Hizmet’ başlığında insanları sömürdüğünü söyleyen Maner, bu kişilerin vatandaşlara hiçbir geçerliliği olmayan, etik dışı sözde uygulamalar yapıp insanları maddi manevi sömürdüğünü belirtti.

“Psikoloji dalı popülerleşti”

Psikoloji’nin son 15-20 yıllık süreçte oldukça popüler bir meslek haline gelip, ülkemizdeki üniversitelerin her yıl psikoloji bölümlerinden mezun vermekte olduğunu belirten Maner “psikoloji bölümü olan her okul, her yıl ortalama 50-70 arası mezun veriyor. Bunların bir kısmı mezun olduktan sonra ülkelerine dönüyor ancak sayı yine de az değil. Burada önemli olan mezun olan öğrencilerin sayısından çok, bu mezunların nerede ve nasıl çalışacaklarıdır” dedi.

Maner ayrıca ülkede zorunlu bir kayıt sistemi olmadığı için de tam psikolog sayısının bilinmediğini belirtti.

“Kredi kartı numarası karşılığında enerji gönderiliyor”

Maner, hiçbir yetkisi olmaksızın keyfi ilaç öneren ya da veren kişiler olduğunu duyduklarını ve hatta bu da yetmezmiş gibi kredi kartı numarası karşılığında sınavda başarılı olabilmek için enerji gönderildiğini ve bu hizmetler karşılığında çok ciddi paralar aldığı bilgisinin kendilerine ulaştığını kaydetti.

Bengü Berkmen hatta ücret yetmediği zaman arabalarının ipotek edilmesi bile isteniyor” dedi.

Ceral: Uzmanlık alanları farklı

Psikologlar İnisiyatifi adına konuşan Sinem Ceral, psikolog unvanının sadece üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun bireyler tarafından kullanılması gerektiğini söyledi, ancak bazı kişilerin psikoloji biliminin popülerliği nedeniyle çeşitli maddi ve statü çıkarlar doğrultusunda kullanıldığını anlattı.

Ceral, ayrıca etik ve donanımlı bir psikologun her konuda danışanlarına yardım edemeyeceğini ve sadece kendi uzmanlık alanında yardım edilebileceğini ifade etti.

“Bir klinik psikolog; hem çocuk- ergen, hem yetişkin, hem yaşlı, hem madde bağımlılığı, hem çift terapisi, hem kaygı bozuklukları, hem depresyon gibi her terapiyi bir arada yapamaz. Bu başlıkların hepsi başlı başına bir uzmanlık alanıdır. O nedenle vatandaşların hizmet alacakları kişilerin diploma ve sertifikalarını sorgulamalarını talep ediyoruz” dedi.

“Sayı yeterli değil”

Ceral, devlet hastaneleri arasında psikolog kadrosu bulunan tek hastanenin Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi olduğunu hatırlattı ve diğer hastanelerde ise ihtiyaç duyulan alanlarda görevlendirilen kısıtlı sayıda psikolog bulunmakta olduğu belirtti.

Ceral, psikiyatrist sayısının çoğaltılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sağlık alanında ihtiyaç duyulan klinik psikolog, sağlık psikologu, nöro-psikolog, adli-psikolog gibi alanlarda psikologların göreve alınması için yasalara ihtiyaç duyulup, bu konuda da çalışıldığını kaydetti.

Psikologların ve psikiyatristlerin toplum ruh sağlığı için hem koruyucu ve önleyici hem de tedavi edici rolü olduğunu belirten Ceral, bu rollerin yerine getirilebilmesi için yeterli sayıda nitelikli uzmana ve ekibe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75