banner6

Yasal statüsü olmadığı için cezaevine gitti

banner37

Suriyeli 18 kaçak göçmeni Güney Kıbrıs sahillerine bırakıp teknesiyle dönerken Sahil Güvenlik ekiplerince yakalanan M.A.’nın aleyhindeki soruşturma bitti

Yasal statüsü olmadığı için cezaevine gitti
banner8

Beş bin dolar karşılığında, Suriye uyruklu 18 kaçak göçmeni teknesiyle Türkiye’den getirip Güney Kıbrıs sahillerine bıraktıktan sonra geri dönerken KKTC karasularında Sahil Güvenlik ekiplerince yakalanan 22 yaşındaki M.A.’nın aleyhindeki soruşturma tamamlandı ve ülkede yasal statüsü bulunmayan zanlı yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

banner134


Zanlı M.A.’yı dün teminat talebiyle Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkaran polis çavuşu Ahmet Gülderen, zanlının ‘İnsan kaçakçılığı’ suçundan methaldar olduğunu belirterek, 02 Ekim 2021 tarihinde saat 04.50 raddelerinde, Yeşilırmak’ta kıyıdan bir buçuk deniz mili açıkta Türkiye’de sakin zanlı M.A.’nın 5.000 dolar karşılığında Türkiye Manavgat’tan yola çıkarak, yönetimindeki ThunderBird 1 isimli 7 metre uzunluğundaki beyaz renk tekne ile Suriye uyruklu 18 kişiyi Güney Kıbrıs’ta bulunan Pirgo kıyısına indirip Türkiye’ye dönmeye çalıştığı sırada KKTC Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tespit edilip alıkonulduğunu anlattı.


Konu teknenin emare olarak zapt edilmiş olup zanlının derdest emri gereği tutuklandığını belirten Gülderen, zanlının gönüllü ifade verip, kuzey sahiline geldiğinde kıyıda suç ortağı olduğuna inanılan bir kişinin bölgede polis olduğunu kendisine bildirmesiyle, mültecileri Güney Kıbrıs sahiline bıraktığını itiraf ettiğini vurguladı.


Gülderen, meseleyle ilgili olarak başlatılan soruşturmanın tamamlandığını ve zanlının ülkede yasal statüsü bulunmadığından uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Şevket Gazi, zanlının davasında hazır olması maksadı ile 2 ayı aşmayan bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde beklemesine emir verdi. (KAMALI HABER)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104