“Yasalar var, denetim yok”

banner37

TDP Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, siyasete giriş nedenleri ve ülkenin durumu hakkında bilgi verdi. Angolemli’ye göre, ülkenin en büyük sorunlardan biri denetimsizlik…

“Yasalar var, denetim yok”
banner90
banner8

“EKSİK ÇOK”… Cumhuriyet Meclisi’ne 1981 yılında giren Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli’ye göre, ülkedeki en büyük sorunlar arasında “denetimsizlik”, “sistemsizlik” ve “alt yapı” eksiklikleri yer alıyor. Angolemli bu düşüncesini, “ülkede bir üniversite yapılmasına izin veriliyor. O şehrin alt yapısıyla ilgili çalışma yapılmıyor, polis sayısı artırılmıyor, toplu taşımacılık sistemi düşünülmüyor. Bunların hepsi bir bütündür ve bunlar da düşünülerek karar verilmeli” cümleleri ile örneklendiriyor

Ceren ÖZBİL

   Cumhuriyet Meclisi’ne 1981 yılında giren Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, siyasete giriş nedenlerini ve ülkenin durumu ile ilgili düşüncelerini KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.

   Ülkedeki en büyük sorunlar arasında“denetimsizlik” ve sistemsizliği gören Hüseyin Angolemli, bu durumu ise “yasa yapıyoruz ancak onu bile takip etmiyoruz. Gerekli tüzükleri çıkarmıyoruz, uygulayamıyoruz” cümlesi ile anlatıyor.

   KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Angolemli, hedefleri ve ülkenin içerisinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi.  

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

Angolemli: Soyadım gibi Angolemliyim. Mağusa’da 1968-1969 yılında öğretmenliğe başladım. Matematik öğretmeni olarak Namık Kemal Lisesi’nde çalıştım.

   1981’de dünün TKP’si, bugünün TDP’si olan parti, milletvekili seçiminde adaylar arasında bana da kontenjan vermek istedi. Kabul ettim, aday oldum. Oradan siyasete atıldım. İki kez meclis dışında kaldım.

KIBRIS: Şu an Cumhuriyet Meclisi’ndeki en uzun yıllar yer alan vekilsiniz. Peki bu sürede yaşadığınız ve bizimle paylaşmak istediğiniz ve unutmadığınız bir anınız var mı?

Angolemli: Meclis dışında olduğum dönemlerden birinde meclisi boykot ettik, 1990 yılıydı…

   O dönem seçime müdahale yapılmıştı. UBP seçim yasasını değiştirmek istemişti, değiştirmişti de…

   Buna göre, belli bir oranın üzerinde olan parti avantajlı duruma düşerdi. Bütün konu muhalefeti ekarte etmekti.

   Ona karşı biz de o günün üç muhalefet partisi birleştik. TKP, YDP ve CTP birleştik.

   Toplam sayımız UBP’nin sayısını geçerdi.

   Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Denktaş istifa etti. Çok politik bir istifada bulundu. İstifa eden bir Cumhurbaşkanı yerine 45 gün içinde seçim yapılır. Dolayısıyla bizim seçimlerden yani milletvekilliği seçiminden 45 gün içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Dolayısıyla onun yandaşları fazlaydı ve bir taktikle UBP’ye katkı sağladı. Buna rağmen biz seçimlerde iyi gidiyorduk ama resmen müdahale yapıldı.

KIBRIS: Cumhuriyet Meclisi’ne ilk girişiniz 1981 yılında oldu. Yani uzun yıllar mecliste vekil olarak bulundunuz. Peki bu tecrübelerinize dayanarak meclisin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Angolemli: Her kurumda geçmişi özleme vardır. Bayramları bile geçmiş ve şu andaki diye kıyaslıyoruz.

   Bence meclisin de değişimi doğal bir olaydır. Her kurum bizzat kendisini değiştirir. Mesela eskiden meclis toplantısı olduğunda başbakan ve bakanlar hiç dışarı çıkamazdı. Başbakan en önde oturur ve tüm ihtiyaçlarına rağmen dışarı çıkmamaya çalışırdı. Çünkü dinleme isterdi. Muhalefet de çıkıp eleştirirdi. Bugün öyle değil… Başbakan ve bakanlar toplantı salonunda durmuyor.

   Fakat artık teknoloji gelişti. Yani artık her odadan meclisi takip edebileceğin cihazlar vardır. Konuşulanları odadan da dinleyebiliyorsun. Eskiden bu yoktu. Dolayısı ile içeride ya da dışarıda durmak fark etmiyor.

banner134
Tabi ki halk da “boş koltuklara konuşuluyor” diye eleştiriyor. Ancak odalarından dinliyorlar. Tek sorun gelen bir eleştiriye anında yanıt verememektir. Yani eleştiri yapılırken, o kişinin yüzüne karşı konuşulamıyor.

KIBRIS: Mecliste vekiller arası yaşanan kavgaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Angolemli:  Geçmişte canlı yayın yoktu. Şimdi canlı yayın var. Oradaki o kavgaların çoğu yapmacıktır. Çünkü biri bir şey söylese ve diğeri cevap veremese, izleyen “bir laf etti, diğeri cevap veremedi” diye düşünür. Kimse bu duruma düşmek istemediği için kavga çıkar. Ancak fiziki bir kavga yok. O da canlı yayından dolayıdır.

   Canlı yayın hayatımızda çok şeyi değiştirdi. Eskiden bir partiden bir kişi konuşurdu. Şimdi herkes her konuda konuşuyor. Bir kişi konuştuğunda bir yasanın geçmesi daha hızlı olur. Yani zaman tasarrufu olur.

   Şimdi bir partiden 8 kişi çıkıp, arka arkaya konuşuyor. Aynı konuları konuşuyor.  Bence konu eğitim ise o partiden her kimse eğitimden sorumlu o konuşmalıdır. 

KIBRIS: Ülkede sürekli yeni yasalar hazırlanıyor, ancak neredeyse üstünden bir yıl bile geçmeden tadil edilen yasalar da olduğunu görüyoruz. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Angolemli: Yasa yapıyoruz ancak takip etmiyoruz, denetlemiyoruz. En büyük eksiğimiz de denetimsizliktir. 

   Hazırlanan yasanın belli maddelerinin yürürlüğe girmesi için tüzüğe ihtiyaç vardır. Ancak o tüzüğü, ilgili bakanlık ve hükümet yıllarca çıkarmaz ve o yasa işlemez. 

KIBRIS: Ülkede gördüğünüz en büyük sorun nedir?

Angolemli: En büyük sorun denetimsizliktir. Bir yasayı yaparsınız bunu takip edeceksiniz.

   Örneğin üniversite kuracaksınız... Üniversiteye izin verirken düşüneceksiniz “benim alt yapım var mı?” Bu da beraberinde gelecek öğrenci sayısına yeterli polisin olup olmamasından, kanalizasyon, toplu taşımacılık, sağlık hizmetlerine kadar birçok alanı ilgilendiriyor. Yani alt yapı da önemli bir sorun.

   Ayrıca iyi bir idare için muhtarlara büyük görev düşer. Çünkü muhtarlar birçok alanın sorumlusudur. Bir mahallede ne olduğunu en çok bilen muhtardır. Hangi evde hasta var, nerede hırsızlık var, nerede kaçak işçi kalıyor, nerede kaç işyeri var bilen muhtardır. O köyün okulu var mı, o mahallenin sağlık sorunu nedir bilen muhtardır.

   Bu nedenle İçişleri Bakanlığı, muhtarlarla koordineli bir şekilde çalışmalıdır. Mutlaka ve mutlaka yardım görmeleri gerekir.

   Ben zaten yıllardır muhtarların maaş almalarını savundum. Çünkü maaş alırsa bu görevleri çok rahat yapar. İçişleri Bakanlığı’na sorunları bildirebilir. Bakanlık, muhtarlarla toplantı yaparak mahallelere, köylere gitmeden sorunları öğrenebilir. Ne yazık ki bizde bu yoktur.

   Bütün ada belediyelere bölününce belediye başkanları önem kazandı, muhtarlar unutuldu.

   Bir de bu ülkede yolsuzluk olayları ve vergi kaçakçılığı vardır. En az yüzde 40 vergi kaçakçılığı vardır.

   Geçmişte bir Maliye Bakanı buna şirketlerin büyümesi için göz yumduklarını söylemişti, yani kabul etmişti. Ancak şimdi de bu alışkanlık kaldı. Ne yazık ki hâlâ devam ediyor.

KIBRIS: Elinizde bir sihirli değnek olsa ve Kıbrıs’la ilgili üç şeyi değiştirme şansınız var, bu 3 şey ne olur?

Angolemli: Bir denetimsizlik, iki özel sektörde çalışanların sendikalaşamaması büyük sorundur. Sihirli değneği bunlar için kullanırdım. Ayrıca ülkedeki alt yapı eksikliklerini giderirdim.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75