banner6

Yasalarla da karşımıza çıkarılan engeller var

banner37

Engelliler önünde bazı yasal engeller olduğu gibi engellilerin eşit bir şekilde yaşam hakkına sahip olması için hazırlanan yasaların da uygulanmadığına değinen Yeniden Doğuş Partisi milletvekili adayı Emrullah Avşan, bu yasaların uygulanmasının birçok sorunu çözeceğini ifade etti. Avşan, “Var olan yasalar da uygulanmıyor. Bu yasalar uygulansa önemli bir yol katetmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Yasalarla da karşımıza çıkarılan engeller var
banner151

Ceren ÖZBİL

Engellilerin yaşadığı sorunlar saymakla bitmiyor. Altyapısal eksiklikler nedeniyle engelliler ulaşım, dolaşım ve erişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşarken, bir de yasalarla karşılarına çıkarılan engeller tüm bu sorunlara tuz biber ekiyor.

Engellilerin yaşadığı sorunları ortadan kaldırmak için Yeniden Doğuş Partisi'nden (YDP) milletvekili adayı olan Emrullah Avşan engellilerin yaşadığı sorunları ve neden aday olduğunu anlattı.

Avşan, mevcut yasaların uygulanmasının bile sorunların çözümünde ciddi bir adım olacağını anlattı ve yetkililere çağrı yaptı.

Avşan: Aday olmayı düşünmüyordum

Emrullah Avşan, Yeniden Doğuş Partisi'nden gelen teklif üzerine aday olmaya karar verdiğini ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Düşüncemde aday olmak yoktu. Partiden arkadaşlar geldi, ikna ettiler. Ben de 1981 yılından beri bu engelli camiasının içinde olduğum için faydalı olacağımı düşündüm. Bu nedenle aday oldum. Kazanmam durumunda yaşanan sorunların aşılması için çalışacağım.”

“Çok ciddi bir yol katettik”

Avşan, herkesin eksiklikleri söylediğini ancak, kendisinin olumlu gelişmeleri de anlatmak istediğini belirtti. Emrullah Avşan, geçmiş yıllarda engellilerin tekerlekli sandalye bile alamadığına değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Herkes eksikleri söylüyor. 1980-1981 yılında engelli camiasını evinden çıkaramıyorduk. Şimdi çalışan ve üreten engelliler var. Bir yerden bir yere kadar geldik. Şu anda dört beş tane engellinin aday olması büyük bir başarıdır.

En büyük eksiğimiz ise ulaşım, erişim ve dolaşım özgürlüğümüzün olmamasıdır. Fırsat eşitliği de yoktur.”

“Yasal engeller de var”

Bazı yasaların da engelliler için engel teşkil ettiğine değinen Avşan, engelli istihdamı olarak işe alınan bir engellinin işinde yükselemediğini , “Üniversiteyi bitirmiş bir arkadaşımız işe girdiğinde, diğer arkadaşlarıyla aynı işi yapması gerekir. Ancak, bu konuda bazı yasal sıkıntılar var. Engelli kişiler de diğerleri gibi eğitim düzeyine göre aynı işi yapabilir. Bu tip engelleri ortadan kaldırmamız gerekir. Engelli insanlar gerçekten çalışkan ve azimli insanlardır” dedi.

Yasa var, uygulama yok

Engelliler önünde bazı yasal engeller olduğu gibi engellilerin eşit bir şekilde yaşam hakkına sahip olması için hazırlanan yasaların da uygulanmadığına değinen Avşan, bu yasaların uygulanmasının birçok sorunu çözeceğini ifade etti. Avşan, “Var olan yasalar da uygulanmıyor. Bu yasalar uygulansa önemli bir yol kat etmiş oluruz” şeklinde konuştu.

Kırsal kesimden kaynaklı sıkıntılar

Lefke'nin ilçe olmasına rağmen, Lefke'de kimlik, pasaport çıkarmak gibi işlemlerin yapılamadığına değinen Avşan, kırsal kesimde sadece engellilerin değil, bütün insanların daha büyük zorluklar yaşadığına işaret etti.

Avşan, “Merkez her konuda daha avantajlıdır. Örneğin bir engelli arkadaşımız kimlik ve pasaportunu Lefkoşa'ya giderek çıkarmak zorunda... Lefke sözde ilçedir ancak, hiç bir engelli bu tür işlemleri ilçede yapamıyor. Güzelyurt'ta bankalara dahi giremiyoruz” dedi.

“Halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor”

Emrullah Avşan, halkın engelli hakları konusunda bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizdiği konuşmasında, bir vatandaşın gidip engelli park yerine hiç düşünmeden park edebildiğini, böylelikle bazen farkında dahi olmadan engellilerin ulaşım ve dolaşım hakkını kısıtladığını vurguladı.

Avşan sözlerine şöyle devam etti:

“Güzelyurt Belediyesi engelliler konusunda çalıştı, güzel şeyler yaptı. Örneğin engelli park yerleri var. Ancak engelli olmayanlar gelip buraya araç park ediyor. Bu konuda halkın bilinçlenmesi gerekir. Biz fırsat eşitliği ve özgürlük istiyoruz. Özgürlükten kastım hapis değiliz, ancak istediğimiz daireye giremiyoruz. Düşünün Yeşilırmak'tan çıkan bir engelli bir otobüse binip Lefkoşa'ya gelemez. Tüm bunların çözülmesi gerekir.”

“Bizi her zaman hatırlasınlar”

Emrullah Avşan, engellilerin sadece 3 Aralık ya da seçim zamanında değil her zaman hatırlanması gerektiğini belirterek, sözlerine şu ifadelerle son verdi:

“Bundan sonra daha çok şey başaracağımıza inanıyorum. Biz her zaman 3 Aralık'ta hatırlanıyoruz. Yaldızlı laflar söyleniyor. Yalnız seçim zamanları hatırlanıyoruz. Biz bunu istemiyoruz. Bize fırsat versinler biz çok şey başarırız. Bu kadar zaman başardık, bundan sonra da başarırız. Ben 1988'de işe girdim, herkes bizi iş yapamaz görüyordu. Ama biz iş yapabileceğimizi gösterdik.”

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 13:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110