banner6

“Yaşam kalitenizi, kötü alışkanlıklarla bozmayın”

banner37

LTL öğrencileriyle buluşan KIBRIS Gazetesi Köşe Yazarı Hasan Hastürer, öğretmenlik ve gazetecilik meslek hayatını anlattı; gençlere de öğütler verdi

“Yaşam kalitenizi, kötü alışkanlıklarla bozmayın”
banner151

Lefkoşa Türk Lisesi Onur Kurulu, KIBRIS Gazetesi Köşe Yazarı Hasan Hastürer’ü konuk etti.


Öğrencilerle sohbet eden Hastürer, mezun olduğu okul olan LTL’deki anılarını, emekli olduğu öğretmenlik mesleğini ve gazetecilik tecrübelerini genç nesillere aktardı.


Hastürer, konuşmasının başında kendisinin de öğretmen kökenli olduğunu, uzun zamandır da severek gazetecilik yaptığını ifade ederek  “1970 LTL mezunuyum.. Okul kaptanı olarak 1969-70 öğretim yılında yayınlanan okul dergisinde kaptan olarak yazdığım ‘Ayrılırken’ adlı köşe yazısını okul arşivinde gördüğüm zaman çok duygulu anlar yaşadım” dedi.


Hastürer, Kıbrıs halkının özgüven eksikliği olduğunu vurgulayarak onur kuruluna seçilen öğrencilere pasif kalmayıp, görüş ve isteklerini dile getirerek eğitime katkı koymaları tavsiyesinde bulundu. Hastürer, “Söylenmek bir değer taşımaz. Söylemek önemlidir. Her platformda fırsat bulduğunuz zaman konuşun. Siz gençler, konuşmak için ileriki yılları beklemeyin. Genç fikirler, toplumun düşünce dinamizminin en önemli kaynağıdır” vurgusu yaptı.

Sohbetin final bölümünde öğrencilere, toplumda gördükleri en önemli sorunların neler olduğunu soran Hastürer, şu yanıtları aldı:

“Aile baskısı, akran zorbalığı, gelecek kaygısı, bağımlılık ve ekonomik problemler”.


 Hasan Hastürer, anne babalar için hayatta en kötü şeyin evladının bağımlı olduğunu görmek olduğunu belirterek gençlerin madde kullanımından kesinlikle uzak durup, sağlıklı bireyler olarak yetişmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Hastürer, “Uzun yaşam yolculuğunuzda, yaşam kalitenizi kötü alışkanlıklarla, bozmayın” dedi.


Onur Kurulu Başkanı, Felsefe Öğretmeni Özlem Onar, onur kurulunun, öğrencilerin okul yönetimine katılmaları, katkı koymaları ve okul düzenine yardımcı olmaları amacıyla, her sınıfın şubelerinden bir öğrencinin sınıf öğretmeni gözetiminde seçilmesiyle oluştuğunu belirterek “Amacımız öğrencilerimizin özgüvenle, okulun etkin bireyleri olduğunu kavramalarıdır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110