Yasama, yürütme ve  yargının verimliliği ele alındı

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik’in bir araya geldiği toplantıda; yasama, yürütme ve  yargının verimliliği ele alındı.

Yasama, yürütme ve  yargının verimliliği ele alındı
banner99

Cumhuriyet Meclisi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen toplantıda, genel olarak yasama yürütme ve yargının verimliliği için birlikte atılması gereken adımlar üzerinde duruldu, yasaların daha nitelikli ve hızlı hazırlanmasının önemi üzerinde durularak, bu konudaki çalışmalar için işbirliği yapılmasına karar verildi.    
Toplantıda, gerek hükümetten gelen yasa tasarıları ile ilgili çalışmaları yapacak, gerekse Meclis Komitelerine sevk edilen yasalarla ilgili komitelere görüş ve değerlendirme sunacak yasama uzmanlarından oluşan bir komisyona ihtiyaç olduğu konusunda görüş birliğine varıldı. 

Hukuk Komisyonu oluşturulacak

banner134
Gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi Hukuk Komisyonu oluşturulması ve bunun için gerekli yasa tasarısının hazırlanması için ön çalışma başlatılmasına yönelik karar alınan toplantıda, Seçim ve Halkoylaması Yasası değişikliğinden sonra ilk kez önümüzdeki genel seçimlerde çarşaf liste öngören yeni yasanın uygulanacağı göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapıldı.

Toplantıda gerek oy pusulaları gerekse oy verme ve sayım döküm işlemleriyle ilgili yapılması gereken değişiklikler ve muhtemel sıkıntıların önüne geçmek için gerekli ön hazırlıklar ele alındı. 

Oldukça verimli geçtiği ifade edilen toplantının ileriki bir tarihte tekrarlanmasına karar verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75