Yaşamayı haram ettiler !

banner37

Elektrik ve akaryakıta aynı günde yapılan okkalı zamlar, vatandaşı çileden çıkarttı. KIBRIS Gazetesi'ne konuşan vatandaşlar, iğneden ipliğe her şeyin daha da pahalılaşacağını ifade ederek, zamlara isyan etti.

banner87
Yaşamayı haram ettiler !
banner90
banner8

Emre ERZİN – Vedat MAROTLU – Derviş BARBAROS- Ayşe BULUT

Elektriğe ve akaryakıta yapılan okkalı zamlar, vatandaşı çıldırma noktasına getirdi. Aldığı maaşla ayın ortasına kadar bile geçim sağlamakta büyük sıkıntı çektiğini belirten vatandaşlar, bu zamlarla birlikte ayın ilk haftasını geçirebilmeye şükredecek duruma geldiklerini söyledi.

Vatandaşlar, kavurucu sıcakların yaşandığı şu günlerde elektriğe olan ihtiyacın daha da arttığını ifade ederek, serinlemek için ne vantilatör, ne de klima açabileceklerine işaret ederek, yetkililerin bu durumu hiç dikkate almadıklarını vurguladı.

Vatandaşlar ayrıca, birçok şirketin ve üretimin temel girdisi olan akaryakıta ve elektriğe yapılan zammın ekmek, su, süt, gibi gıdadan, giyime ve ilaca kadar birçok ürüne pahalılık olarak yansıyacağını düşünüyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi'ne konuşan vatandaşlar, mevcut elektrik faturalarını zaten zorlanarak ödeyebildiklerini, arabayla bir yere giderken iki kere düşündüklerini ve bundan sonra da yedikleri ekmekten, içtikleri suya kadar, bütçelerini daha da kısmak zorunda kalacaklarından yakındı.

Vatandaş ne dedi?

Ahmet Hüseyin Mağusalı:

“Zaten her şeye zam geliyor, bir de son zamlar bizi perişan etti. Geçinemiyorduk, şimdi açlığa mahkûm olduk. Vatandaş perişandır. Maaşlara zam gelmeden, her şeye zam olur mu?”

Semavi Aşık:

“Ülkemizde kurulan sistem en başından beri yanlış. Elektik üretimini akaryakıt üzerine kurarsan ve akaryakıtı da yurtdışından dövizle alırsan, bu tarz zamların gelmesi kaçınılmaz olur. Dünyanın hemen her yerinde güneş enerjisiyle çalışan solar sistemler var. Bizim gibi güneş gören bir ülkede bu sistemin olmaması en büyük eksikliğimiz”.

Ali Dağdelen:

“Zaten elektrik ve akaryakıt parasına çalışıyoruz. Bu zamlardan dolayı halk artık eskisi gibi alışveriş yapamaz oldu. Bu yüzden biz esnaf olarak zor durumda kalıyoruz”.

Hürmüs Yakın:

“Zam gelsin ama bir yandan da pahalılık var, ne olacak bizim halimiz? Yılda bir zam olur onu anlarız, ancak her akıllarına estiğinde zam yapılması bizi maddi anlamda büyük zarara sokuyor. Yediğimizden içtiğimizden ne kadar kısalım?”

Ertan Ercantan:

“Sık sık gelen zamlardan dolayı vatandaşlar artık bir yere giderken düşünür oldu. İnsanlar artık nasıl geçineceğini sorguluyor. Bu geçim derdi ne olacak? Hayat pahalılığından dolayı çarşıya çıktığımızda her istediğimizi alamıyoruz”.

Tanur Cincioğlu:

“Elektriğe de, akaryakıta da mecburuz. Ancak devlet bu zamları yaparken bizleri de düşünsün. Özellikle zamlardan sonra bütçemiz daha da daraldı. Elektriği ödeyemez hale geldik. Bir yere giderken de düşünür olduk”.

Mustafa Özatlı:

“Yapılan zamlara alıştık artık, bizim elimizden ne gelir? Devamlı olan şeyler. Bu şekilde yaşamaya alıştırıldık. Gelirimiz zaten sabit, elektrik borcumuzun yarısı içerde kalıyordu. Bu zamla birlikte artık onu da zor ödeyeceğiz”.

Olgun Şila:

“Bu zam ekonomiye oldukça büyük bir zarar verecektir. Elektik, havadan ve sudan sonra gelen en büyük ihtiyacımızdır. Ödeyeceğiz ama ekmeğimizden keserek. Akaryakıta yapılan zamdan sonra ulaşımımızı artık bisikletle sağlayacağız”.

Doğan Ertuğ:

“Sonuç olarak dövize bakılırsa beklenen bir zamdı. Ama olmasa daha iyi olurdu. Hayatımız elektriğe bağlı olduğundan dolayı bizi olumsuz yönde etkileyecek. Gelirimiz zaten dövize bağlı olarak aşağıya çekildi ve yaşam kalitemiz düşmeye başladı”.

Kasım Artık:

“Yeni gelen hükümet ‘çalışır yaparız’ dedi. Gerçekten de çalışıp yapıyorlar. Üstelik de gece yarısı zam yapıyorlar. Asgari ücretle çalışan bir kişinin 4 kişilik bir aileyi nasıl geçindirebileceğini düşünmüyorlar. Elektriğe zam, akaryakıta zam, vatandaşı düşünen yok. Yetkililer dolgun maaş alırken, biz asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyoruz. Kıt kanaat geçiniyoruz. Yaptıkları zamlarla geçinemeyeceğiz”.

Fikri Aydener:

“Ben balıkçılıkla geçimimi sağlıyorum. Ancak bir yıldır mazot teşviki verilmiyor. Gün geliyor hiç balık tutmadan eve dönüyoruz. O günümüz zararla geçiyor. Hükümetimiz de durmadan zam üstüne zam yapıyor. Vatandaşı düşünen yok. Bizler Karpaz bölgesinde ya balıkçılık, ya hayvancılık, ya da çiftçilikle geçiniyoruz. Yani kazandığımız parayla ancak geçiniyoruz. Yapılan bu zamlar vatandaşı çok zor duruma sokuyor. Ben tekneme mazot koymazsam balığa gidemem. Hükümet ne balıkçıyı, ne hayvancıyı, ne de çiftçiyi düşünüyor. Hükümet kendini düşündüğü gibi biraz da bizi düşünsün”.

Servet Mercan:

“Bu hükümet geldi geleli birçok kez elektriğe ve akaryakıta zam yapıldı. Vatandaşı düşünen yok. Özel sektörde asgari ücretle çalışan vatandaşın durumu çok zor.  Çünkü aldığı maaşla ya ev geçindirecek, ya da elektrik ve akaryakıta para yetiştirecek. Vatandaş bu sıcaklarda klima artık çalıştıramaz yani bu durumda yanıp kavrulacak. "Çalışır yaparız" dediler, gelir gelmez zam üstüne zam”.

Orhan Soytürk:

“Döviz aldı başını gitti. Her şeye zam geldi. Bir de dün duyarız ki akaryakıta elektriğe zam geldi. Zam zam nereye kadar? Bu halkın sırtına daha ne kadar yük vuracak. Asgari ücret alan bir kişi nasıl geçinsin? Elektrik aldı başını gidiyor. Yakında insanlar eskiye dönerek gaz lambası ve mum ışığında oturacak. Her sıkıştığında hükümet vatandaştan alıyor hırsını, çalışır yaparız dediler, vallahi çok güzel çalışıyorlar”.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75