Yatırımlarımıza darbe vuruldu

banner37

Geçitköy’de 20 yıldır faaliyet gösteren şarap fabrikasının karşısına hurda işletmesinin açılması, tepkiye neden oldu. Şarap fabrikasının işletmecisi Wine Masters Company Direktörü Mustafa Seyfi’nin hurda işletmesinden şikayeti var:

Yatırımlarımıza darbe vuruldu
banner99

İMALAT VE GÖRSEL OLARAK PROBLEM… Geçitköy’deki şarap fabrikasının işletmecisi Wine Masters Company Direktörü Mustafa Seyfi,  ülkede kaliteli içki üretimi için yaptıkları tüm yatırımların, karşılarına açılan hurda işletmesiyle darbe yediğini iddia etti. Seyfi, imalat noktasında hurda faaliyetleriyle meydana gelen toz-toprak nedeniyle sorun yaşandığını, görsel olarak da turistlere çekici gelmeyeceğini savundu

SAYGILI OLMALIYIZ… Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, Mustafa Seyfi’nin şarap üretimi konusundaki girişimlerine ve yatırımlarına büyük saygı duyduklarını ve böyle bir işletmenin bölgelerinde olduğu için sevindiklerini belirtti. Ancak Aktuğ, herkesin de birbirinin yaptığı işe saygı duyması gerektiğini ifade ederek, hurdacılık tesisi için de gereken izinlerin verildiğini vurguladı

“KEŞKE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURABİLSEYDİK”… Hurdacı Muhsin Dayan ise yeni bir işletme olduklarını, gereken tüm önlemleri alacaklarını ifade ederek, “Keşke doğrudan şikayet etmek yerine sağlıklı bir iletişim kurabilseydik” dedi

Ahmet UÇAR

   Lapta’ya bağlı Geçitköy’de, 20 yıldır faaliyet gösteren şarap fabrikası Wine Masters North Cyprus LTD’in karşısına hurda işletmesinin açılması, fabrikanın işletmecisi Wine Masters Company Direktörü Mustafa Seyfi’nin tepkisine yol açtı.

   Seyfi, Geçitköy’deki fabrikada yaklaşık 19-20 yıldır kaliteli, standartlara uygun şarap üretimi yaptıklarını belirterek, “Herkesin istediği alanda dükkan açmaya hakkı vardır, buna saygı duyuyorum. Ama şarap üretimi yaptığımız fabrikanın karşısına hurda işletmesinin açılması bizi kötü etkiledi. Çünkü hem imalat noktasında toz, topraktan dolayı sıkıntı yaşıyoruz, hem de görüntü olarak sorun yaşıyoruz. Fabrikanın tüm kapılarını, pencerelerini kapatmak zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

   Şarap üretim tesisi kurabilmek için alanında uzman kişilerden hizmet aldığını, toprak analizleri, iklim özellikleri gibi detaylar üzerinde kafa yorduklarını anımsatan Seyfi, Kıbrıs’a özgü üzümlerden şarap ürettiklerini, belli bir zaman sonra ise damıtma işlemi için tesis kurduklarını ve cin, votka, zivaniya, rakı gibi içkilerin üretimi için de yatırım yaptıklarını bildirdi.

   Seyfi, ülkeye gelen yabancı turistlerin gerek üretilen şarapları otellerde tatmasıyla, gerekse de doğrudan Geçitköy’deki şarap fabrikasında Kıbrıs’a özgü içkilere rağbet gösterdiğini dile getirerek, Lapta Belediyesi’nin tam karşılarına hurdacılığa yönelik bir tesis kurulması için izin vermesinin, yapılan tüm yatırımlarına darbe vurduğunu belirtti.

   Seyfi, açılan hurda işletmesinin su yolu üzerinde olduğunu da iddia ederek, olası bir sel felaketinde hurdalıkta bulunan araçların şarap fabrikasına kadar sürüklenme ihtimaline dikkat çekti.

   Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, gereken izinlerin alındığını ve her işletmeye saygı duyulması gerektiğini dile getirerek, hurda işletmesinin ağaçlandırma, telleme ve yeşil branda önlemlerini alacağını söyledi.

   Hurdacı Muhsin Dayan ise yeni bir işletme olduklarını, gereken tüm önlemleri alacaklarını ifade ederek, “Keşke doğrudan şikayet etmek yerine sağlıklı bir iletişim kurabilseydik” dedi.

banner134

Aktuğ: Gereken izni aldılar

   Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, Mustafa Seyfi’nin Kıbrıs’a özgü şarap üretimine büyük saygı duyduklarını ve aynı zamanda Geçitköy’de böyle bir işletmenin bulunmasından dolayı da sevindiklerine işaret etti ancak herkesin de birbirinin yaptığı işe saygı duyması gerektiğini kaydetti.

   Aktuğ, Geçitköy’de açılan hurda tesisi için gereken izinlerin alındığını, herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olmadığını söyleyerek, arazi içerisinde yaşanan görüntü kirliliği noktasında da adımlar atılacağını anlattı.

   Arazideki sorunları çözebilmek için hurda işletmecisinden söz aldıklarını dile getiren Aktuğ, “İşletmeyi tellerle ve yeşil brandalarla çevirecekler, bölgede ağaçlandırma da yapacaklar. İşletmenin su yoluna kurulması gibi bir şey yok çünkü imar müdürümüz burada gereken incelemeleri yapmıştı” dedi.

Dayan: Keşke sağlıklı iletişim kurabilseydik

   Hurdacı Muhsin Dayan, Geçitköy’de faaliyet gösteren hurda işletmesinin henüz 10- 15 günlük olduğunu belirterek, tozlanmaları önleyebilmek adına yollara 5-6 kamyonluk toprak döktürdüğünü ve bölgedeki insanların bu durumdan memnun olduğunu kaydetti.

   Yıllardır Lapta’da faaliyet gösterdiğini dile getiren Dayan, Lapta Belediyesi’nin de hurdalık alan olarak Geçitköy’deki bölgeyi uygun bulduğunu, bu yüzden hurda dükkanını orada açtığını ifade etti.

   Dayan, şunları kaydetti:

   “Yeni bir şirket açıldığında o şirketin tam anlamıyla tüm eksiklerini giderebilmesi 1 sene sürer. Ben bu hurdalığı açalı daha 10 gün oldu, 10 gün içerisinde ne yapabilirim? Belediye ile konuştuk, yeşil branda, tel, ağaçlandırma gibi önlemleri alacağım. Şikayeti olan kişiden, belediyeye şikayet etmeye çalışması yerine benimle konuşmasını isterdim. Biz dinlemesini bilen, yetişkin kişileriz. Daha sağlıklı bir iletişim kurabilirdik. Benden yaşça büyükse keşke bir ağabeylik yapsaydı, ‘Bu böyle olmaz, ben mağdur oluyorum’ deseydi. En güzeli budur. Oysa ben bu fabrikanın sahibini bile tanımıyorum.”

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75